Menu   úvod
  dokumenty YCVP
  aktuálně
  stalo se
  kalendář akcí
  příjezd na Vranov
  orientační plánek pláže
  galerie lodí
  bazar
  informační materiály
  seznam námořních plaveb
  kontakt
  video kanál
  odkazy

 

 
archiv:       v roce 2020     v roce 2019     v roce 2018     v roce 2017     v roce 2016     v roce 2015     v roce 2014     v roce 2013     v roce 2012     v roce 2011     v roce 2010     v roce 2009     v roce 2008     v roce 2007     v roce 2006     v roce 2005     v roce 2004     v roce 2003     v roce 2002     v roce 2001 a driv
Událo se v roce 2013
Události roku 2014


Plány na 2015?
Ano, i když je času dost už dnes se zamýšlíme, čím zaujmout v příštím roce. Opět akce rozdělíme na jachtařskou a společenskou část.
Populární akce, jako dětské dny, chceme ponechat. Těm bude patřit červen:
1./ Dětský den s ČSOB pojišťovnou, 6. června (3. roč.)
2./ Dětský den s Excaliburem na vodě, 20. června (7. roč.)
3./ Vranovská námořní míle - Juniorský závod elektročlunů, 27. června (5. roč.)

A od července začínáme s jachtařskými, klubovými regatami. Na rok navrhujeme všechny regaty YCVP pořádat výhradně jako hendikepové závody a zařadit je do prvního ročníku putovního "Hendikepového poháru kajutových plachetnic Jachtklubu Vranovská přehrada".Termíny zůstávají v tradičních víkendech letních měsíců (červenec, srpen) a byly by následující:
1/. - Prvním naším závodem bude Modrá stuha Vranovské přehrady (14. roč.), ve dnech 18. až 19. července
2/. - Druhou regatou námi pořádanou, bude Excalibur City Cup (8. roč.), ve dnech 1. až 2. srpna
3/. -Třetí a poslední klubovou regatou bude Prázdninový vítr (14. roč.), konaný ve dnech 15. až 16. srpna.

Na konci léta a začátkem podzimu je přehrada nejkrásnější. Rekreační ruch na vodě utichne a přehradu máme pro sebe.
Využíváme toho každoročně k celodenním plavbám, které patří mezi námi k nejoblíbenějším:
4/. - Po stopách barona Jiřího von Hasse (2. roč.), společná poznávací plavba, 26.září
5/. - Až na konec přehrady, společná poznávací plavba (každoročně), 4. října


4. Adventní plavba


3. Adventní plavba
Již potřetí jsme Advent s úctou pozdravil věncem a zapálili na něm třetí svíci. I tuto Adventní plavbu jsme věnovali Petru Pátému.


2. Adventní "Mikulášská" plavba
Teplota vzduchu: 5
teplota vody: 4°
vítr: 1-2m/s

Po mlze, která byla na přehradě před týdnem, nebylo ani vidu. A také celkově lepší podmínky určitě způsobily, že účast i nálada už tentokrát byla tradiční, totiž výborná. Vypluli jsme po obědě a 2. Adventní plavbu jsme opět zahajovali u Petrovy desky na skále u hráze. Tato, dnes již rituální plavba, je pro nás vždy hezkým předvánočním zastavením .

Poprvé jsme také letos v prosinci spali v heimu a vánoční pohoda se uvelebila i v jachtách na molu .


1. Adventní plavba
teplota vzduchu: +2 °,
teplota vody: +5°,
vítr: SZ, 3-5m/s.

Mimořádně nepříznivé počasí odradilo většinu tradičních účastníků. Opravdu by se podmínky daly shrnout do jedné věty: "mlha přede mnou, mlha za mnou". A neustále se mlha zhoršovala, takže při zpáteční cestě od Bítovského mostu už nebylo takřka vidět. Na poslední fotce je Jirkův Wind Rider od fotícího Ládě vzdálený o délku Calypsa (HURTLEY 34 = 10,5m) a Jirkova silueta se dá víc tušit, než vidět.


Setkání přátel jachtingu a Vranovské přehrady

Martinská husa.
Opět se blíží listopad a s ním i tradiční akce. Ve čtvrtek, 13tého listopadu v 18 hod, se ve vinárně M-Centrum na Kramářské ulici, se sejdou již po 14té jachtaři z našeho jachtklubu, na tradičním, podzimním vzpomínání na léto.
Organizátorem akce je VV YCVP. Srdečně zveme nejen jachtaře, ale i naše příznivce. Loni se nás zúčastnilo takřka 50.
Cena porce je cca 150 kč.
Kontaktní osobou pro přihlašování k účasti na akci je:
MVDr. Láďa Kulíšek - mob: 603 785 756. a mail:dr.kulisek@club 34.cz
Poskytne také více info o příspěvcích (fotky s komentářem autora, promítání filmů a videí z plaveb a charterů, fotky z klubových regat a společných víkendů v letošní sezoně na Vranovské přehradě....).

Takto zval výkonný výbor našeho YC na letošní akci. Sešlo se 25 účastníků, kteří se dobře bavili sledováním fotek a videí z minulých let. Moderátorem večera byl MVDr. Láďa Kulíšek, z jehož přebohatého archivu pocházela většina projekce. Zmínky o minulých ročnících, dnes již tradičních akcí, jsou na našich webovkách - www.ycvp.webz.cz


Adventní plavby 2014
Již čtvrtý ročník Adventních plaveb, začne o 2. Adventní neděli.
Tradici začínal Jan Pátý v roce 2011, se svou s/y Dory. Byl prvním kapitánem, který se rozhodl pro zimní kotvení u mola YCVP. Využil mírnější zimy a vyjížděl pravidelně na jezero celý Advent. Všechny ročníky lze vysledovat na našich webovkách www.ycvp.webz.cz , v rubrice "stalo se / 2011 - 2013".

Účastníci vyplují na palubě s/y Calypso, vedené kapitánem L. Kulíškem, 7. prosince ve 12 hod. od prvního mola jachtklubu Vranovská přehrada.


Až na konec přehrady - 4. října
Poslední, letošní společná, naplánovaná plavba, byla tím skutečným vyvrcholením sezony. Nazvali jsme ji "kondiční" a bez přehánění tomu tak bylo. Takřka 60km nonstop od jachtklubu na jezeře, až na konec přehrady. Už v pátek vpodvečer, se začali sjíždět účastníci. Ivan, Láďa a Mirek zatopili pod kotlem a začali s vařením prasečích nožiček a čtyřech slepic, které tvořily základ hutného vývaru určeného k zahajovacímu posílení účastníků. V sobotu ráno Karel Bula ještě pomohl Ivance všechno dotvořit a litoval, že se nemůže zučastnit, protože za pár hodin už s kapelou Květinka hráli na country bále ve Znojmě. Polévka byla vynikající! Ivanka ještě nasmažila pro všechny plný termobox játrových řízků, na Calypsu bublala voda na admirálský grog a mohli jsme vyrazit za dobrodružstvím.

Vypluli jsme v 11h. A scénář se opakoval jako před čtrnácti dny. Plně obsazené Calypso Ládě Kulíška, Wind Rider Jirky Nevorala, Petr Koziel se svým elektrobenzínovým člunem a člun SOS Romana Pevného, zajišťující bezpečnost zúčastněných. Odvážných se v našem YC našlo opět dost. Zemanovi, Klein, Nevoralovi, Ficovi, Kozielovi, Jiroutovi, Pevní. Samozřejmě nesměl chybět Kulíšek, Švéda a Jordán. Čekalo je víc než 25 km, až do míst, kde přehrada prakticky končí a přechází v řeku. Dva mosty které nám stojí v cestě, Bítovský a Vysočanský, budeme podjíždět za použití "mrtvých mužů", což je zařízení na sklápění stěžňů plachetnic.

Na Horce nabíráme místního znalce Slávka Jordána jako lodivoda. Sláva, dunajský vlk (dlouhá léta se po Dunaji skutečně plavil na šífech Dunajplavby), po posilnění z lodní kuchyně, dovedl Calypso, až do Jazovické zátoky. Všechny přesvědčil, že je opravdovým znalcem místních poměrů, neboť po jeho slovech: "pod kýlem je deset centimetrů dál nepluju" - skutečně následovalo uvíznutí na mělčině.

Cíle však ještě nebylo dosaženo, tak Ivan Jirout se svýn dřevěnýn škunerem převzal štafetu plavby, nalodil kameramana a fotografa a společně dopluli až do míst k Penkýřáku, kde se jim naskytl smutný pohled na nevábnou, zelenou, smrdutou stoku.

Na zpáteční cestě jsmě vysadili Slávka v jeho království , jako opuštěného strážce majáku na Horce.

Pod plnými plachtami, za svitu měsíce, se Calypso dralo soutěskami vranovských kaňonů. Až světla nasvíceného jachtklubu v dálce, oznamovaly konec našeho snažení. Je 20.00h. Všichni jsme vylodění a 60 km nonstop plavby je za námi. Že to byla fuška i pro tvrďáky, je znát z nedělního prodlouženého vyspávání.

Plni dojmů a s pocitem, že už více se toho nedalo stihnout, se v neděli rozjíždíme domů.

- text Láďa Kulíšek
- foto Jirka Nevoral

galerie k článku
Hezké a akční fotky a videozáběry z plavby, budou jistě vzbuzovat uznání od všech účastníků tradičního, již 14tého SETKÁNÍ JACHTAŘŮ 2014, v eM-Centru na Kramářské, konané ve čtvrtek, 13. listopadu v 18 h. Tohoto podzimního vzpomínání na léto, se nás loni zúčastnilo takřka 50. Organizátorem akce je VV YCVP, kontaktní osobou pro přihlašování k účasti na akci, je MVDr. Láďa Kulíšek - mob: 603 785 756. a mail: dr.kulisek@club 34.cz

Poskytne také více info o příspěvcích (fotky s komentářem autora, promítání filmů a videí z plaveb a charterů, fotky z klubových regat a společných víkendů v letošní sezoně na Vranovské přehradě....).


Po stopách barona Haase - 20. září
A kdo se náročné sobotní plavby zúčastnil?

- Míra Klein, Petr Zeman, Martin a Dana Zemanovi, Briestenští, Jirka a Tomáš Nevoralovi, Laďa Kulíšek, Mirek Švéda, Petr Fic s Ivankou, Petr a Eva Kozielovi, Roman a Lenka Pevných, Ivan a Stáňa Jiroutovi. Karel Bula a Slávek Jordán.

V poledne měl kapitán Pátý na retroparníčku "Dyje" již dávno zatopeno pod kotlem, když Mirek Švéda kormidlující obsazené Calypso, Jiroutův oldtimer následovaný Wind Riderem Jirky Nevorala vypluli na dalekou plavbu směr Bítov.
Rychle jsme minuli Canaveral a Honolulu, Pirátskou zátoku , Malou a Velkou babku , Skály Vitězslava Nováka a z dálky nás již vítala na obzoru silueta Cornštejnu. Před ním jako hradba modrý Bítovský most.
Jelikož čas plynul rychleji než jsme předpokládali, byla zvolena rychlá alternativa.
U pilíře jsme vyvázali Calypso a Wind Rirera. Opustili jsme vyvázané krasavice a s Jiroutovým dřevěným remorkerem odjeli na Horku pro naší Dřevku . Společně jsme se dostali až k ústí Želetavky.

Míjíme starou cestu jdoucí se zatopeného starého Bítova protínající hladinu a mířící lesem ku hradu. Naštěstí je vysoký stav vody a tak plujeme nad kostelíkem s věží a místním hostincem. Je to prapodivný pocit, když víme, co je pod námi, pod hladinou.
Vzpomínky na barona a příhody z podzámčí dokreslovaly atmosferu plavby.

Z poklidu nás vytrhlo upozornění lodivoda Ivana Jirouta na údaj sonaru: "Pod kýlem hlásím nulu". Opatrným manévrem couváme a kravskou otočkou míjíme místo, kde ústí do přehrady nečistá, špenátová Želetavka.

Troubíme na ústup a rozhodujeme se pro oddych a pro odpolední siestu.. V první bítovské zátoce v restauraci "Na špici" nás vítá vrchní s dobrým pívem a klasickým, ritualním smažákem.
Za nedlouho již, nervozní zda-li to ty naše odložené o opuštěné plachetnice u mostu vydržely, odrážíme od mostního pilíře.
Teploučko ve vyhřáté kajutě na Calypsu, přišlo vhod po celodenním fičáku. Po cestě bereme do vleku parníček Dyje , kterému došla pára.
Vítá nás náruč naší jachtařské základny s neskutečnou dobrotou. Martiččino červené zelí s bůčkem by rozplakalo nejednoho otrlého mořského vlka.

Jsme unavení, ale i tentokrát svorně a spokojeně prohlašujeme: "Byla to prima sobota".

- text a foto Jiří Nevoral:


Nový červený koberec, který nám do jachtklubu daroval Láďa, je nejen praktický, ale i pěkně vypadá.

Láďa se smíchem vysvětluje: "Za dobré služby jsem dostal od pana krále Lucemburského za to, že mu koně vzorně řechtají a cválají, dárek pro náš YC. Červené koberce zpod královského trůnu z hlavní tribuny Znojemského vinobraní".

Současně vyřizuji i vzkaz od Jeho Veličenstva. " Buďte veselí a radostní a pozdravujte v podzámčí".


Společná plavba
Každoroční společná podzimní plavba, tentokrát proběhne pod názvem "Po stopách barona Haase". Tato pozoruhodná postava spjatá v minulosti s Bítovem, vzbuzuje stále zájem. A to nejen na přehradě. Článek o baronovi Haasovi, vyšel také v Karlovarských novinách (všimněte si na konci článku o zmínce, že se chystá zfilmování jeho života.
- Vyrazíme v "balíku lodí" tažených notorákem, směrem na Bítov. Cestou i v osvěžovnách (které jsou ještě v provozu), bude určitě dost příležitostí, jak se vydovádět. Zveme mezi nás na 20. září všechny, kteří se chtějí i po sezoně, bavit u vody. Kdo nemůže 20tého, má ještě šanci 4. října.
Pro účastníky jsme přichystali "Pamětní list", který bude trvalou připomínkou plavby.


Sousedé závodili
O posledním prázdninovém víkendu uspořádali naší sousedé u vody, jacht klub Znojmo, závod "Cukrovarská dálková plavba".
Ve třídě kajutových lodí, se zúčastnili i dvě naše posádky. První den závodu takřka nefoukalo a tak se odjela pouze jedna rozjížďka. Ten pravý "hučák" přišel až v neděli a pořadatelé tak mohli závod dokomčit v plánovaném rozsahu.
Výsledky závodu:


Pořadí aktivity lodních posádek jachtklubu Vranovská přehrada v letošní sezoně

Body za pořadí jsou z regat - Modrá stuha Vranovské přehrady 2014, Excalibur City Cup 2014 a Prázdninový vítr 2014.

Po třech regatách tedy vypadá tabulka nejúspěšnějších takto.
1./ CZE 530 - NAUTINER - Jeřábek Alfred, Nováková Věra ( 2202 +2524 + 1215 = 5 941
2./CZE 527 - VERONICA - Kuča Petr, Kučová Helena (1248 + 3427 + 0) = 4 675
3./ CZE 540 - MAJA & BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, Denis Pereira (998 + 1996 + 0) = 2994
4./ CZE 73 - SIRIUS - Pátý Jan ml., David Pátý (1600 + 1093 + 0) = 2693
5./ CZE 529 - PHOEBE - Zeman Petr, Zeman Martin (646 + 892 + 914) = 2 452
6./ CZE 456 - QUIDO - Koziel Petr, Priegelhof Karel (0 + 1330 + 0) = 1330
7./ CZE 541 - WIND RIDER - Nevoral Tomáš, Nevoral Jiří (202 + 427 + 613) = 1 242
8./ CZE 528 - MY LADY - Bula Karel, Fiala Jaroslav (512 + 718 + 0) = 1230
9./ CZE 534 - MALIBU - Karšulín Pavel, Karšulín Petr (396 + 0 + 738) = 1 134
10./ CZE 533 - CRYSTAL 2 - Švéda Miroslav, Švéda Miroslav jun. (0 + 564 + 370) = 934
11./ CZE 520 SASANKA - Klein Miroslav, Michal Svitok (0 + 303 + 0) = 303

Prázdninovým větrem skončila pro nás letošní jachtařská sezona. Regat se zúčastnila polovina kajutových lodí YCVP. Je to v dnešní době maximum. Není snadné v nabitých rozvrzích našich členů, najít ještě mezírku pro volnočasovou aktivitu, kterou naše klubové regaty představují.

Všem, co se přesto zúčastnili, patří naše uznání, za sportovní aktivitu!

Budeme se snažit, na příští sezonu vybrat termíny tradičních regat tak, aby to vyhovovalo co největšímu počtu posádek.


Prázdninový vítr 2014
O víkendu 9. a 10. srpna jsme pořádali již 13tý ročník, této populární regaty. Za účasti posádek třinácti kajutových lodí, ji v sobotu v 10h., zahájil ředitel závodu Ing. Miroslav Švéda. Technickou pomoc SOS YCVP, zajišťovali sponzorsky Ing. Petr Koziel a Vít Růžička. Občerstvení pro závodníky připravoval tým Luboše Marušíka, Marta a Emanuel Briestenští a Ivana Rusá.
Info od rozhodčího Tondy Hadrouška, s čerstvou informací o větru potvrzenou windmetrem, rozhodně nevyznělo optimisticky. Vítr není a zřejmě nebude ani po zbytek dne. Čekání na vítr se letos stalo pravidlem na všech našich regatách. Vítr opět vyváděl lotroviny všude okolo, jenom ne na Vranovské přehradě. A dříve než vítr, se přihnala v podvečer bouřka s lijákem. Záhadně se opakující klid a opětné přívaly deště. I na tyto situace umíme v našem kempu YCVP reagovat. Celý prostor máme zakrytý mobilním hangárem, takže nás déšť nevyvede z klidu.
Po tradičně výborné večeři, jsme se soustředili na soudek pivečka od Petra Karšulína. Ale hudební doprovod byl tentoktát naprosto originální. Kytaru Pavla Kašulína doplnily housle Marie Karšulínové. Za těch padesát let, co na Vranov jezdím jsem tam slyšel hrát leccos. Samozřejmě kytaru, harmoniku, klarinet i saxík, bendžo a dokonce vyťukávat rytmus na polévkové lžičky (přímo mistrně to uměl "Nefce", v osmdesátých letech neodmyslitelný účastník našich vranovských jachtařských závodů). Takže jsme si přišli na své všichni. Pavel zná nepřeberné množství trampských evrgrínů a Marie s houslemi, excelovala při vinařských a moravských písních.

Mezi nás přišli i manželé Olga a Jiří Balíkovi. Nežli odjeli na dlouho do Států, byli to naši členové. Takže není divu, že se mezi námi cítili jako doma. Ostatně, sami se o tom zmiňují:
"Nám se závod velice líbil i když byla jenom jedna rozjížďka (bohužel, větru neporučíš). Skvělá parta, výborná zábava a perfektně připravené pohoštění, díky Lubošovému kuchařskému umění". Olga a Jirka

V neděli nám vítr "dovolil" pouze jednu rozjížďku, takže pořadí v rozjížďce bylo i celkovým pořadím regaty.

Výsledková listina závodu Prázdninový vítr 2014 - Excalibur City regata


Excalibur City Cup 2014
Naší druhou letošní akcí byl již 7. ročník populárního jachtařského závodu ECC 2014. Ve dnech 19. až 20. července se na něm sešly posádky 11 kajutových plachetnic. V sobotu ráno všechny přivítal ředitel závodu Ing. Petr Koziel. Záchrannou službu SOS YCVP, sponzorsky zajišťoval Vít Růžička se svým motorovým člunem. Start a cíl měl pod dohledem Petr Fic.
Po krátkém informačním úvodu od rozhodčího Tondy Hadrouška, byla v 11 hodin odstartována první, tříkolová, rozjížďka. Za mírného, silně proměnlivého větru, jsme za 1,5 hodiny byli v cíli a šlo se na oběd. Konec polední siesty, jsme si naplánovali na 15 hod. Poté jsme opět vyrazili na vodu. Za stejných podmínek jsme si v sobotu odjeli ještě druhou rozjížďku. Blížil se večer, s tradičním programem. Veselé i ještě veselejší historky od vody, doplňovala kytara Karla Buly.
Nedělní ráno v nás vzbuzovalo velké naděje. Už od rána foukal svižný jihozápadní vítr, který přímo vybízel k odstartování dálkové rozjížďky, kterou se kvůli podmínkám na našich regatách už dlouho nepodařilo uspořádat. V 10,15 hod. jsme vyrazili směr Chvalatická zátoka. Nahoru s větrem v zádech, jsme proplouvali zátoku za zátokou a bojovali mezi sebou o každý metr. A za čerpačkou, to už bylo podle známého scénáře. Vítr se točil jako primabalerina a my sním. Otočka ve Chvalatické zátoce nás poslala opačným směrem a nastaly krátké stoupačky v úzkých úsecích mezi skalami. Až za čerpačkou, s jezerem na dohled, jsme si trochu vydechli. Plul jsem na palubě oldtimeru "MY Lady", s kapitánem Karlem Bulem. Jsem na vodě zvyklý takřka na všechno, ale v cíli, po třech hodinách plavby v úmorném vedru, jsem už toho měl plné zuby.

Sám Karel Bula o regatě říká:
"Ahoj, jen pár slov k naší klubové fun regatě. Co na mně nejvíc udělalo kladný dojem, bylo to, že nikdo nepolemizoval nad tím zda popluje nebo ne a nevyhledávaly se důvody neúčasti. Kolektivní závodní duch byl z těch dvou dnů vyloženě cítit.Tak jak za starých časů. I večerní posezení se vzpomínkami na staré písničky našeho mládí nemělo chybu. Samozřejmě, ti co potřebovali zábavu jiného stylu odešli na Pařník, ale tak to má být, je tady znát věkový odstup".
"Takže závěrem : Byla to velmi povedená akce ve všech směrech. Naše týlové zabezpečení opět nemělo chybu, zvykli jsme si na perfektní servis v podání Marušíkova týmu a je to velmi příjemné slézt z lodě po rozjížďce a mít nachystaný oběd. Rovněž účast 11 lodí je velký úspěch. Doufám,že na příští regatě nás bude ještě víc"

Suverénním vítězem dálkové rozjížďky byla jachta "QUIDO", kterou vedl kapitán Petr Koziel.
I ten má pro oba závodní dny slova uznání:
"Velmi mne zaujalo nasazení posádek lodí ve všech rozjižďkách. Ta nedělní, dálkova s otáčkou u mysu Canaveral, kladla i díky nárazovému větru, zvýšené nároky na jachtařské dovednosti . Kormidelnici ale diky tomu, mohli při plavbě využít všechna možná nastavení plachet na vitr.
Účast 11-ti kajutových plachetnic v tomto otevřeném Excalibur City Cup 2014 dává tušit, že závod bude vedle dalších aktivit klubu v průběhu roku, zaujimat důležité misto.
Všem zúčastněným diky, bylo mi ctí být u toho!

Celkové výsledky klubové regaty Excalibur City Cup 2014
1./ PLEIONÉ - Adam Ott, Stanislav Ott, YCZN
2./ VERONICA - Petr Kuča, YCVP
3./ NAUTINER - Jeřábek Alfred, Věra Nováková, YCVP
4./ MAJA a BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, YCVP
5./ QUIDO - Petr Koziel, YCVP
6./ SIRIUS - Jan Pátý ml., David Pátý, YCVP
7./ PHOEBE 24 - Petr Zeman, Martin Zeman, YCVP
8./ MY LADY - Karel Bula, Jaroslav Fiala, YCVP
9./ CRYSTAL 2 - Miroslav Švéda, Miroslav Švéda ml., YCVP
10./ WIND RIDER - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral, YCVP
11./ SASANKA - Miroslav Klein, Michal Svitok, YCVP.

VŠEM ZÚČASTNĚNÝM PATŘÍ DÍK ZA PLNÉ NASAZENÍ A SPORTOVNÍ ZÁPAL!

p.s. - Naší příští akcí bude 13. ročník Prázdninového větru / 9 -10. srpna, který opět bude přístupný všem posádkám kajutových plachetnic na přehradě.
Lodě musí mít platné lodní doklady a kormidelníci musí být držiteli PVMP.

autorem fotek je Luboš Marušík
autorem fotek je Honza Pátý


Modrá Stuha 2014
Prvním naším letošním závodem, byla klubová regata Modrá Stuha Vranovské přehrady, kterou jsme uspořádali ve dnech 5. - 6. července. Na letošním, již 13. ročníku, přivítal ředitel regaty Karel Bula 10 kajutových lodí, ze 3 jachtklubů. YCVP, YCZN a YC Olomouc. Ve zkratce je seznámil s historií závodů "O Modrou stuhu Atlantiku".
" Modrá stuha bylo zvláštní ocenění, které bylo udělováno lodím, které nejrychleji přepluly Atlantský oceán na trase z New Yoku do Evropy, obvykle do Liverpolu. Poprvé bylo uděleno v r. 1838 - prvním držitelem tohoto ocěnění, byl parník SS SIRIUS, který vykonal cestu z Corku, do N. Y. za 18 dní. 14 hod. 22 minut, rychlostí 7,3 uzlů. Pro srovnání je zajímavý údaj o držitelce Modré stuhy z r. 1952. Americká loď UNITED STATES, překonala tuto vzdálenost za 3 dny, 10 hod.a 40 minut, rychlostí 34,5 uzle. Snahy získat trofej za každou cenu, vedly také k několika katastrofám, např. známá tragédie TITANICu. Poslední uváděný držitel Modré Stuhy z roku 1998, CAT - LINK, Atlantik překonal za 2 dny, 20 hod. 69 minut, neuvěřitelnou rychlostí 41,3 uzle, což je víc jak 70 km/hod."
U nás, na Vranově, se každoročně snaží posádky kajutových plachetnic získat trofej pro vítěze, Modrou Stuhu, spojenou s prestižním titulem "Nejrychlejší loď sezony". Nejrychlejší nejen díky svým plavebním vlastnostem daných výrobcem, ale i mistrovstvím její posádky.
Vítězové závodů "Modrá Stuha Vranovské přehrady",stojí také za připomenutí.
Namátkou připomeňme:
V roce 2000, kdy jsme v YCVP tradici Modrých Stuh obnovili, vyhrála dvojice Igor Štěrba s Jirkem Tanzerem na lodi STAR. V roce 2003 to byla dálková plavba ze Švýcaráku k Bítovskému mostu, kterou vyhrála inženýrská posádka Petr Koziel a Pavel Karšulín naTRITONU. V roce 2006 zvítězila loď POLÁRKA, s posádkou M. Svitok a Luboš Marušík. Rok 2007 byl úspěšným pro kajutovku ALBA, s posádkou K Priegelhofem a A. Hadrouškem. V roce 2009 Modrou Stuhu získal brňák Petr Kuča, na lodi VERONICA. Rok 2010 byl úspěšným pro majestátní LADY, s posádkou A. Jeřábek, V. Nováková. Jan Vitoň a Jirka Tunka na lodi TRITON, zvítězili v roce 2011. Loni to byla AUDI s Davidem Bobušem a Ondřejem Růžičkem.

Pak už všechny informoval rozhodčí Tonda Hadroušek o detailech týkajících se přímo závodu. Původně zamýšlený start musel být pro bezvětří posunutý o hodinu a tak se šlo na vodu až v 11 hodin, kdy odstartovalo 10 kajutových lodí na vytýčenou trať. Vyrazili jsme ve slabém, silně proměnlivém větru.
Za stejných podmínek jsme jsme v sobotu odjeli ještě i druhou rozjížďku. V samém jejím závěru nás však překvapila bouřka s lijákem, který trval s malými přestávkami až do nočních hodin.
V neděli se situace opakovala. Větru bylo pomálu a tak, přesto že jsme jej hodinu vzývali přímo na vodě, musela být třetí rozjížďka zrušena pro bezvětří.

Výsledky "Modré Stuhy Vranovské přehrady 2014", jsou tedy následující:
Absolutními vítězi se stali Jirka Tunka, Jakub Pivnička a Jan Procházka na lodi SNOWY 3.

Jak velí tradice, pro letošek se stávají nejrychlejší lodí na Vranovské přehradě. GRATULUJEME!

Je samozřejmé, že nás každoročně ale také zajímá, nejrychlejší kajutová plachetnice z pořádajícího jachtklubu.
A tou byla loď NAUTINER, s posádkou Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda.

NAUTINER se tedy stává, pro letošní sezonu - NEJRYCHLEJŠÍ PLACHETNÍCÍ JACHTKLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA. GRATULUJEME!

Celkové výsledky:
1./ Snowy 3 - Jiří Tunka, Jakub Pivnička, Jan Procházka ( YCZN )
2./ Nautiner - Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda ( YCVP )
3-/ Sirius - Jan Pátý ml. David Pátý ( YCVP )
4./ Veronica - Petr Kuča, Helena Kučová ( YCVP )
5./Phoebe 24 - Petr Zeman, Petr Fic, Martin Zeman (YCVP )
6./ My Lady - Karel Bula, Jaromír Fiala
7./ Maja a Bety - Alois Hnilo, Denis Pereira ( YCVP ), Jan Vitoň ( YCZN )
8./ Malibu - Pavel Karšulín, Petr karšulín ( YCVP )
9./ Buchtička - Pavel Hradilík, Waltr Vysloužil ( YC OL.)
10./ Wind Rider - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral ( YCVP)

Naší příší akcí je další klubová regata, Excalibur City Cup 2014 - 7. ročník. Závod je otevřený pro všechny držitele PVMP a platných lodních dokladů.

koláže od Mgr. Emanuela Briestenského
autorem fotek je Luboš Marušík


Vranovská námořní míle 2014
Pro nezasvědcené to byl přinejmenším šok.
Před jachtklubem Vranovská přehrada stály elektroauta až na betonu k vodě. Překrásné automobily napojené na elektrický nabíjecí kabel, dávaly tušit, že tady bude k vidění něco nezvyklého, mimořádného.
Reklamní stánek s vystavenými elektrokoly a elektroskútry byl obležený zájemci a nadšenci o pohon tohoto desetiletí. Byla zde možnost si sáhnout na vše co mělo elektromotor. Zkrátka elektromobily si daly sraz u nás a tímto gestem podpořily myšlenku a záměr celé akce. Elektrický pohon je bezpochyby blízká budoucnost, do které jsme naším závodem elektromotorových člunů vstoupili.
Startovní pole bylo vymezeno před molem. Dvě velké modré, startovní a cílové bóje, vytyčovaly dráhu závodu. Od nich se na levo viditelně rýsovala žlutými bojkami vybójkovaná trať, až k mostu přes Švýcarskou zátoku. Před ním otočka na červené otočné boji a zpět kolem parníku do cílové čáry.

Celkem se zůčastnilo 16 závodníků.
Jednotliví závodníci byli na trať vypoušténi po pěti minutách. Kvůli silněmu větru, byl závod z bezpečnostních důvodů odstartován s hodinovým zpozděním. Za dozoru a účasti rodičů a dědečků startovali mladí závodníci na vyznačenou trať. Žluté bojky odměřovaly po třista metrech jednomílovou trasu.
Záchranná služba SOS se dvěma rychlými čluny sledovala bezchybný průbéh.
Třetí místo v juniorské soutěži nejmladších obsadil malý Filip Baldreich ze Znojma. Pro jistotu, než vyroste, měl ve člunu za kopilota svého tátu. Také držitel druhého místa Honzík Koziel z Brna, si určil svého dědu jako spolehlivého plavčíka.
Ošlehaní mladí kapitáni se probojovávali protivětrem a postupně projížděli cílem. Opravdové sportovní zápolení doprovazelo umění vyšetřit volty v bateriích pro cílový zápas. Jeden elektromotor shořel, další zkolaboval jen tak, bez příčiny.
Ve startovním poli, pluly i domácí, bizarní speciály seniorů, což svédčí o šikovnosti vodních elektrokutilů, jak nám říkají.
Největší štikou v juniorské soutěži byl tovární elektročlun bratrů Vojty a Petra Nezvedových, se třetím navigátorem Lubošem Vitanovským.
Další sehranou posádkou juniorek jsou sestry Ema a Rozálie Bulovy. Nezapřely odchov na vodě. Dokonce soupeřily se svým tátem Pavlem Bulem , který startoval s nejstarším dřevěným člunem za seniory.
Konec dobrý všechno dobré! Mladí admirálové a kapitánky zcela vážně přijímali diplomy v jednotlivych kategoriích s přesvědčením, že příští rok nám starším to určitě znovu natřou a to již bez doprovodu.

Po této mílové trati, následoval vložený "Závod o pohár starosty města Znojma". Na start se postavily tři nejvýkonnější čluny. Nejsilnější Titáni dne, s dlouhým dojezdem. Od Bítovskeho mostu do cíle je to 18 km .
V této královske disciplíně zvítézil Josef Večeřa z Citonic s lodí Saturn GT 23, poháněné elektromotorem Torqeedo 2,0 ES.
Druhé místo obsadil Ladislav Došek z Brna, s lodí Frauscher.
Třetí místo obsadil Roman Pevný z Jemnice s motorem Torqeedo.

Odměnou za snažení byla účastníkům domluvena prohlídka útrob Vranovské přehrady.

K odpolední pohodě hrála znojemská country kapela KVĚTINKA.

EDISON BY Z NÁS MĚL VELKOU RADOST. V TÉTO OBLASTI JE STÁLE MNOHO POLE NEORANÉHO .

Panelová diskuse o elektropohonu předurčila konání dalšího závodu v roce 2015, na kterou tímto všechny zve organizační výbor yacht clubu vranovská přehrada.
DĚKUJEME VŠEM SPONZORŮM A ZÚČASTNĚNÝM ZA PŘEKRÁSNÝ A POUČNÝ ZÁVOD.

Tým redaktorů Elektrika.cz, se zmiňuje o "Vranovské námořní míli" v tomto článku.
Na videu je i rozhovor s protagonistou myšlenky závodů elektrolodí na Vranovské přehradě.

autorem fotokoláží je Honza Pátý


Dětský den s Excaliburem na vodě
Už pátý ročník Dětského dne, jsme uspořádali pro děti firmy Excalibur City, působící v Hatích u Znojma.
Krásné, slunečné počasí umožnilo dětem, rodičům i nám, předvést atraktivní program, který se u všech zúčastněných návštěvníků setkal s úspěchem.

Vedení jachtklubu děkuje všem členům podílejícím se na zajištění programu Dětského dne, za čas věnovaný přípravě i realizaci akce!


Láďa a Mirek slavili
Zavítá-li visitor na naše webovky, může snadno nabýt dojmu, že v jednom kuse jenom "fachčíme, až se z nás kouří".

Opak je však pravdou!

Poslední květnovou sobotu pozvali Láďa Kulíšek a Mirek Klein, kamarády z YC ke společnému posezení na oslavu jejich narozenin.

autorem fotek je Mgr. Emanuel Briestenský


Bítov - Hatimov
Zatímco na jezeře v posledních dnech voda vytrvale padá, na začátku června vypadala situace na Bítově zcela jinak. Roman Svoboda, chatař z Hatimova, doprovodil své fotky několika větami:

Ahoj Toníče,
byl jsem na chatě na Loučkách za Haťákem od 29.5. do 2.6. 2014 a voda stoupla za dva dni o cca 1,5 m. Mnozí chataři uřezávali řetězy loděk na hladině, protože k zámku pod vodu by se museli potopit. K chatě mi připlavalo surfové prkno a flašky od piva.
Roman
p.s. Posílám pár fotek jako důkaz.


Děti vypluly na jachtách na Vranovskou přehradu
Opět je zde červen jako měsíc, v němž se náš jachtklub Vranovská přehrada, už tradičně, věnuje dětem.

Přátelství a tradice zakotvili v našem přístavu.

V sobotu 7.června jsme uspořádali už druhý ročník Dne dětí a opět to byli děti zaměstnanců ČSOB POJ. a.s.

Akce tohoto druhu už umíme nazpaměť a proto organizace a průběh DD měl i tentokrát úspěch u dětí i jejich rodičů. Děti, spolu s rodiči, vyjížděly v záchranných vestách . Záchranná služba SOS našeho YC, doprovázela celý výletní konvoj jachet a bděla nad bezpečím zúčastněných. Nalodění na plachetnice bylo odborně dozorovano. A byla radost se dívat, jak se děti s chutí a srdnatě pouštěly na jezero, na palubách kajutových plachetnic našich členů. Ať už to byla Sasanka Mirka Kleina, Veronica Petra Kuče, Ellen Libora Malafy, Polárka Michala Svitoka, Wind Rider Tomáše Nevorala, či Calypso Ladislava Kulíška s novou kajutovkou Petra Zemana Phobos 24. včechny byly v neustálém obložení malých námořníků. Všichni zúčastnéní mladí admirálové dostali diplom, s osvědčením o statečnosti od Vranovského Neptuna.

- Program připravený pro děti, suveréně moderovala manažerka ČSOB POJIŠŤOVNY a.s., Sylvie Samsonová. Pro celou akci měla jenom slova uznání. V několika větách tak shrnuje pocity všech zúčastněných, když říká:

" Dětský den uspořádala v sobotu na Vranovské přehradě ČSOB Pojišťovna ve spolupráci s Yacht Clubem Vranovská přehrada. Děti se mohly zúčastnit mnoha soutěží, které prověřily jejich tvořivost a obratnost. Hlavním bodem programu však byla plavba na jachtách místního jachtařského klubu. Akce začala v deset hodin ráno a rodiny mohly navštívit atrakce až do čtvrté hodiny odpoledne. Hry a projížďky na lodích si nakonec nenechalo ujít celkem 63 dětí, které za svou šikovnost od ČSOB Pojišťovny získaly drobné dárky. K úspěchu akce nesporně přispělo i krásné, bezvětrné a slunečné počasí, kdy teploty dosahovaly až 30°C. Už teď se všichni těšíme na příští ročník".

- Kapitán s/y Calypso Láďa Kulíšek, se na organizaci Dd s ČSOB podílel od prvního okamžiku. Všímá si i zázemí celé akce. Proto jeho zasvěcený komentář je právem nejpodrobnější:

"Společný Dětský den s ČSOB Pojištovnou a.s., začal vlastně již týden předtím. Tolik času si totiž vyžádaly přípravy komfortního zazemí od kuchyně, po molo. Proviantní a týlova služba včele s Lubošem Marušíkem zajištovala bezchybný chod akce". "Ozvučení a dovoz zvukařské aparatury zajisťovali Mirek Rezek a Kája Komenda. V arealu klubu našli mladí námořníci a kapitánky po plavbě zázemi s odpočinkem. Občerstvení s párkem a limonádou, přišlo každému vhod.

Je zbytečné vyjmenovávat ostatní zůčastněné, členy i přátele, oddané jachtklubu. Kdo mohl, tak doopravdy pomohl".

- Těšíme se na naplánovanou, společnou, poznávací výletní plavbu dne 4. října , kterou jsme nazvali - AŽ NA KONEC VRANOVSKÉ PŘEHRADY, SE ZAMĚSTNANCI ČSOB POJIŠŤOVNY a.s.

- Děkujeme brněnskému vedení ČSOB Pojišťovny a.s., za vstřícné jednání, při propagaci celé akce!

- VEDENÍ YACHT CLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA DĚKUJE VŠEM, KTEŘÍ SE JAKKOLI PODÍLELI NA ZAJIŠTĚNÍ DĚTSKÉHO DNE!

- DĚKUJEME ZA PŘÍKLADNOU REPREZENTACI YCVP!

Autorem fotek je Luboš Marušík
Autorem těchto fotek je Libor Malafa, ze Znojemského deníku


"Molová" sobota, 24. května.
Už od samého rána jsme se pustili do práce. Obě vyvazovací mola, prošla po zimě generálkou. Plováky byly zpevněny v rozích a vyměněny poškozené podlážky. To, co se napíše dvěma větami, zabralo 10 chlapům z našeho jachtklubu celou sobotu.
Parta svářečů Ivan Jirous, Petr Kuča a Petr a Milan Zemanovi přivařovali přechodové díly k upevnění příčných prstů - plováků. Zatímco ti zbývající Pavel Karšulín, Mirkové Švédovi, Petr Koziel a Karel Rynda s Tondem Hadrouškem, upravovali na míru jednotlivé pochůzné podlážky. Nejnebezpečnější byla přeprava hotových segmentů po vodě, na místo k hlavnímu, páteřnímu molu. Smontované plováky jsou totiž velice vratké a jejich převrácení dnem vzhůru by přinesla nemalé komplikace. Na fotkách je vidět, jak si s tím naši jachtaři poradili.
Po přestávce na oběd, přibyl do party Laďa Kulíšek a montáž na molu "dvojce", pokračovala až do večerních hodin.

Autorem fotek je MGr. Emanuel Briestenský


Technické prohlídky 2014
I letos se budou konat na vranovské přehradě, technické prohlídky plavidel. Proběhnou v našem jachtklubu (areál ycvp pod vojenskou zotavovnou), dne 22. května 2014, od 10 do 12 hodin.

Sdělení Státní plavební správy č. 4/2014
zde dne 23. 1. 2014
o technických prohlídkách malých plavidel ve vybraných lokalitách
v územní působnosti pobočky Přerov pro rok 2014
Technické prohlídky a prodlužování platnosti lodních osvědčení v roce 2014 budou prováděny na lokalitách a v termínech uvedených v následující tabulce:
22. 05. 10.00-12.00 VN Vranov Yacht club – Vranovská přehrada

Vybraný termín technické prohlídky sdělí žadatel telefonicky (e-mailem). Pro přihlášení na konkrétní termín je nezbytné sdělit evidenční číslo plavidla, jméno provozovatele a telefonický kontakt. V rámci jednoho termínu je z organizačních důvodů omezen počet technických prohlídek na 20 plavidel.
K provedení vlastní technické prohlídky je nezbytné přistavit plavidlo včetně pohonné jednotky, vyplnit žádost o vydání dokladu plavidla (formuláře jsou ke stažení na www.spspraha.cz ), předložit vydané lodní osvědčení a uhradit správní poplatek v podobě kolkových známek.

Informace je možno žádat a upřesňovat na shora uvedené adrese a
na telefonu 581 250 931-3,
e-mailu pobockaprerov@plavebniurad.cz
na internetových stránkách plavebniurad.cz
v naléhavých případech mobilní telefon 606 690 018, 606 690 891, 606 770 890.


Jarní brigáda s narozeninami
Již s předstihem 14 dní svolával nový prezident YCVP Mirek Švéda, zájemce na první letošní brigádu. Některé práce nastínil dopředu a vyzval členy klubu, aby se hlásili a zároveň posílali další náměty na práce, které je nutno udělat. Další podstatnou výzvou bylo, aby si každý přinesl nářadí na práce, které hodlá dělat. Tím se velmi zjednodušila organizace prací, protože, když se členové klubu v 10 hodin sešli, v podstatě každý věděl co bude dělat, pouze byly některé činnosti upřesněny.Tak jen pro dokreslení obrazu - sešly se 3 svářecí agregáty, 4 úhlové brusky, mnoho hrabí dále 3 křovinořezy, ocelová košťata atd.

Takže se skupiny pustily do práce. Namátkou vyjmenuji: Mirkové Švédovi pracovali na úpravě rozvaděče pod terasou MH a na zkulturnění vrátek na uzavírání prostoru, kde je uskladněno dřevo. Skupina s křovinořezy Libor Malafa, Tomáš Nevoral a Pavel Karšulin - vysekla celý svah od cesty k vodě a to od betonového zábradlí vpravo, po dřevěnou budku vlevo u nového mola. Skupina svářečů - specialistů ve složení Mirek Klein, Karel Komenda plus pomocníci zpevnili u starého mola výztuhami jednotlivé díly v rozích. Skupina s Jirkem Nevoralem, Fredem Jeřábkem a Michalem Svitokem, znovu usadili profesionálně schody pod nástupem ke starému molu. Naše milé ženy Věrka, Helenka a Martička provedly úklid MH a lednice. Emanuel.Briestenský se pustil do úklidu pod MH spolu s pomocníky. Skupina s hráběmi Karel Bula, Michal Svitok s Radimkem, spolu s Tomášem Nevoral a Liborem Kahounem, vyčistili svah od listí a výmladků. Na koho jsem zapomněl, tomu se omlouvám.

Zvlášť je nutno opět vyzvednout vynikající činnost našeho proviantního náčelníka Luboše Marušíka, kterému tentokrát asistoval Libor Frimmel. Připravili zúčastněným výbornou opečenou kýtu. Vzorky vlastního (dlužno dodat výborného) vína, dodali oba oslavenci Karel Bula a Libor Frimmel, ke svým narozeninám. Oběma oslavencům jsme popřáli štěstí a dlouhý život a všechny dobroty okusili.

Tak někdy příště!

Pěkný den!

Karel Bula

p.s. VEDENÍ JACHTKLUBU VYSOCE OCEŇUJE INICIATIVU VŠECH ZÚČASTNĚNÝCH A DĚKUJE JIM ZA ODVEDENOU PRÁCI!

autory fotek jsou Luboš Marušík a Libor Malafa


Valná hromada 2014
Každoročně na jaře, se koná Valná hromada Jacht klubu Vranovská přehrada. V podkrovní vinárně na Kramářské ulici, se nás 26. března, sešlo 24 členů našeho YC. Na programu schůze bylo zhodnocení celoroční činnosti, finanční zhodnocení minulého roku, i schválení rozpočtu na r. 2014 a volby nového vedení YC. Hlavní zprávu s celkovým výčtem všeho co se u nás událo a změnilo, přednesl prezident YC, Karel Bula. Ekonom YC Libor Frimmel zdůvodnil vynaložené finanční prostředky v r. 2013 a účel, ke kterému byly použity. Závěr jeho zprávy tvořil návrh finančního rozpočtu na letošní rok 2014.
Návrhy byly přijaty.
Po bouřlivé diskuzi nad úkoly letošního roku a způsoby jejich řešení, proběhly volby do orgánů jachtklubu. Novým prezidentem YCVP se stal Ing. Miroslav Švéda, víceprezidentem YC jsme si zvolili Libora Malafu a do výkonného výboru YC, byli zvoleni Lubomír Vaněk, Karel Komenda a Miroslav Klein. Kontrolním orgánem je u nás revizní komise YC, do níž byli zvoleni Ladislav Holík, Pavel Bula a Jiří Nevoral.
NOVÉMU VEDENÍ PŘEJEME ÚSPĚCH, KLID PŘI PRÁCI A DOSTATEK ENERGIE NA PROSAZOVÁNÍ SVÝCH ROZHODNUTÍ!
autorem fotografií je Luboš Marušík


Tulln 2014
Znojmo Tulln, čistá hodinka po dálnici. Dvacítka členů YCVP, oslavilo jachtařské jaro v Tullnu - dunajském přístavu třech moří. Na parkovišti je více Čechů, nežli Rakušanů. Než se stačíme rozkoukat, jsme za branami výstavišté.
Honza Pátý říká: "Náš obdiv patří vystaveným lodním krasavicím. Nové materiály, nové technologie, nové tvary a samozřejmě noví jachtaři. Kolem super jachet jsme s Karlem Ryndem a Karlem Komendem, prošli se smeknutými kloubouky".
"Potěšilo nás, že jachet do 32 stop na výstavišti rok co rok přibývá. Motorové lodě nás nenadchly. Zato elektrolodí a lodních elektromotorů je rok od roku více. Největší z nich měl výkon 150 KW. Zdá se, že nejenom elektroauta, ale i elektrolodě mají budoucnost".
"Letošní Tulln nás, jak se říká, nažhavil"!
Text i foto HaP
Na výstavě v Tullnu, proběhlo i rozlosování lodí třídy ELAN 350, jejichž posádky se zúčastní již 25. ročníku Austria Cup. V průběhu losování byl předán posádce, jež ho získala v roce 2013, putovní pohár. A právě tenhle legendární pohár YCA ( Yacht Club Austria ) je onen, který se dostal do rukou Láďovi Kulíškovi na parkovišti před výstavištěm, když byl požádán o pomoc při manipulaci s pohárem.
Sám Láďa to líčí: "Stačil letmý pohled a hned mně bylo jasné, že držím v rukou nejvyšší jachtařskou trofej v Rakousku. Řeknu vám, je to zvláštní pocit držet v ruce trofej, o kterou už 25 let bojují jejich nejlepší jachtaři".
"Celý jsem se rozklepal".
"Díky Bohu, že mi bylo umožněno něco tak neuvěřitelného prožít!"


Dětské dny v YCVP
Náš jachtklub jsme založili v r. 2000 a už následujícího roku jsme uspořádali Dětský den.
Základnou YC byl tehdy prám bratrů Pátých, který od začátku naší existence, budil nemalou pozornost návštěvníků Vranovské přehrady. Na něm jsme tehdy, každoročně na začátku června, vítali děti a připravovali pro ně zábavná odpoledne.
Jak lze snadno zjistit z archivu na našich webových stránkách, v celé naší historii jsme od oslavy Dětských dnů upustili pouze ve čtyřech případech. Proto ani ty letošní oslavy nejsou pro veřejnost ničím neobvyklým. Dalo by se dokonce prohlásit, že si už všichni oslavy Dětského dne spojují s programem, který pro ně tradičně připravujeme.

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den s ČSOB Pojišťovnou
Loňské léto jsm začínali uspořádáním Dětského dne pro děti zaměstnanců ČSOB.
Byť to byl první ročník naší spolupráce. Spokojeni jsme byli všichni. Malí námořníci, jejich rodiče, i my jako pořadatelé.
Archiv / stalo se v roce 2013 / Dětský den s ČSOB Pojišťovnou

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den - s EXCALIBUREM na vodě
Letos to bude již po páté, co oslavíme Dětský den s firmou Excalibur City.
Děti se opět můžou těšit na dobrodružství u vody, plavbu na plachetnicích, drobné soutěže a občerstvení.
Bude-li nám i letos přát počasí jako loni, budeme navýsost spokojeni!
Minulé ročníky:
3. roč. Archiv / stalo se v r. 2012 / Dětský den s Excaliburem na vodě
4. roč. Archiv / stalo se v r. 2013 / Dětský den s Excaliburem na vodě

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Vranovská námořní míle
Juniorský závod elektročlunů - letos to bude, s několikaletou přestávkou, již čtvrtý ročník, kdy se na Vranovské přehradě budou opět prohánět lodě na elektropohon.
Ten druhý ročník, v roce 2009 pořádaný naším jachtklubem, byl po všech stránkách úspěšnou akcí.
Přejme i tomu letošnímu přinejmenším takový ohlas, jako měl tento posledně konaný.
archív: Vranovská námořní míle 2009
archív: Vranovská námořní míle 2010


Březen, za kamna už nevlezem
Takhle by mohla znít, námi upravená, známá pranostika.
Voda pomalu stoupá a teploty posledního týdne nám působí radost. Dokonce došlo i k vytvrzení epoxidu na trupu dřevěné lodě v místech, kde jsme vyspravili netěsnosti. Taky jsme se dostali k demontáži plováků, poškozených Xaverem. Plováky jsme naložili na podvozek a odvezli do dílen fi. Drozd, kde dojde k jejich vyztužení.
Rodinná dvojice Mirků Švédů, nainstalovala reklamní baner nad vchod do jachtklubu. Až do červnového data konání, bude oznamovat podrobnosti o závodech elektročlunů na přehradě. Akce si propagaci rozhodně zaslouží, neboť letošní závody opět nazvané "Vranovská námořní míle", budou už čtvrtým ročníkem a záštitu nad nimi převzal znojemský starosta Ing. Vlastimil Gabrhel.
Práce nám šla od ruky a tak jsme mohli v poledne zasednout k občerstvení, které pro všechny připravili Emanuel s Lubošem. Po jejich panské svačince a jitrnicovém prejtu, už by nikoho ani nenapadlo, naříkat nad životem.
Pokračování mělo známý scénář. Hurá na vodu, myšleno hurá na palubu Calypsa! Na tradiční vyjížďku po jezeře s námi tentokrát vyplul i Ivan Jirout, který nelenil a přijel mezi nás nabrat jarní sílu, až z Pardubic.
U kormidla byl opět Mirek Švéda. Jak vyplutí, tak přistání zvládl bravurně. Je to radost, dívat se na souhru posádky při obou manévrech. Láďa už má dvojníka - kapitána.
Při kávě, jejíž vůně se linula z podpalubí Calypsa, se vzpomínalo na loňskou sezonu, a plánovalo na Vranovskou námořní míli, společně jsme plánovali i na příští víkend, kdy vyrážíme na lodní výstavu do rakouského Tullnu.
Bylo už pozdní odpoledne, když jsme přistáli a zamknutím brány jachtklubu jsme ukončili další, společně prožitou neděli.

Text i foto Luboš Marušík


- p.s.
datum: 2. března, teplota vzduchu 8°C, vody 2°C, vítr JV / 4m/s.
- do jara zbývá 19. dní


Nedělní plavení dřeva
Je 23. února a něco je nezvyklého. Že by to byla teplota 24° na terase? Hřející sluníčko? Hejno komárů?

Kéž by to již vydrželo a přišlo jaro! Všichni se už nemůžeme dočkat pohledu na mola našeho YC, plná kotvících kajutovek. Předchází tomu předsezoní pracovni nasazení . Každá pomoc a dobrý nápad posouvá kvalitu a účelovost našeho klubovního zázemí kupředu.

Už od 9ti hodin, se sjížděla lodní dřevorubecká četa. Opět to byly známé tváře jachtařů, kteří neváhají přiložit ruku k dílu. Pátý, Kulíšek, Vaněk, Marušík, Klein, oba Švédovi nasoupili jako jeden muž, Komenda, Koziel, Rynda, Vajdík, Denis. Ti se rozhodli "uklidit" zbytky dřeva, plující po zimě na hladině. Ty by totiž mohly způsobit škodu na lodích a tak, i když je to pracné, je nutné všechno vytahat z vody a pořezat. Dnešní mravenčí hemžení našich členů a přátel, kteří rádi pomohli , připomínalo mistrovství svéta ve štípaní dříví. Je to práce pro opravdové chlapáky.

A že při práci vyhládne, není pochyb.

p.s. Do jara zbývá 26 dnů.
Nějak mě stále, pŕi pohledu na hromadu naštípaného dříví, přicházi na mysl vtip: .."indiáni dělaji dříví - bude dlouhá a velká zima".
Tak tedy závěrem mám přání.
Kéž by se to nevyplnilo!
- text a foto, Luboš Marušík


Petrův triatlon
V sobotu se nám podařilo skloubit oslavu masopustu s Valentýnem a s oslavou narozenin Ing. Petra Koziela. Takové vranovské "3 v 1". Ve sportovní terminologii: proběhl "Vranovský triatlon".
Sobotní plavby na palubě s/y Calypso, dostávají tradiční podobu. Chce to opravdu kus sebezapření, vyplout pravidelně každou sobotu na jezero. Letošní zima je natolik výjimečná, že jezero Vranovské přehrady od podzimu vůbec nezamrzlo. Na fotkách ovšem je vidět, že i bez ledu umí teploty těsně nad nulou, v kombinaci s větrem, účastníky "pěkně vytrestat".
Přesto se těšíme na každý víkend. Uspěchaná doba se vždy v sobotu zastaví před bránou jachtklubu .
Odpočítáváme dny k příchodu jara. K prvnímu jarnímu dni zbývá 34 dnů. Tato pravidelná sobotní setkání nám nahrazují dlouholetá, středeční posezení ve Viktorce.
Text: - Luboš Marušík

autorem fotogalerie je Mgr. Emanuel Briestenský


Zimní Emanuelova narozeninová a vytahovací sešlost
Tak se dá nazvat sobotní scuk v klubovně..
Počasí jak vystřižené z reklamy na barvičky. Sluníčko se na nás doslova chechtalo, 18°C na slunci (ano, čtete správně OSMNÁCT STUPŇŮ), je sobota 8. února.
Nevídaně krásné počasí pozvedlo všem náladu a znásobilo naše pracovní úsilí.
Popotažení mol a dřevěné lodi (hladina vody se opět zvedla), nás ujistilo, že v množství je síla a nepotřebojeme jinou pomoc.
Závěr byl nejlepší. Vytáhli jsme lavice na terasu a z horkého zabijačkového guláše se nestačilo ani zakouřit.
Pan magistr Emanuel nás k tomu překvapil narozeninovou párty.
Tato sláva byla korunovaná odpolední soutéží o nejlepší štrůdl . Jelikož vysledek třech kuchařek dopadnul nerozhodně, bylo rozhodnuto soutěž zopakovat přístě.
Zbyla chvilka i na kondiční plavbu Calypsa k Petrově desce na skále u hráze.
Hlavní starší lodní kuchař Luboš, dostal ode všech pochvalu s doporučením na Michelinskou kuchařskou hvězdu. Byl to další krásný, společně prožitý, den.
Prezident YC, Karel Bula, zapsal vlastnoručně do knihy úřední zapis o celé akci.
- Alois Hnilo
autorem fotogalerie je E. Briestenský


Námořnický bál 2014
Už 25. ledna, si dali sraz znojemští jachtaři z jachtklubu Vranovská přehrada a jejich přátelé, na 13tém ročníku Námořnického maškarního bálu. Natěšených na sobotní odpoledne, přišlo pár jedinců, aby už dopoledne, realizovali výzdobu, už před 13 lety vymyšlenou. I v tom máme tradici. Dekorace se, až na pár novinek, na našich bálech nemění.....
Vyzdobená podkrovní vinárna M-centrum v Kramářské uličce, přivítala první návštěvníky už v 19 hodin.
Ples zahájil prezident YCVP Karel Bula a ve 20 hodin se mohlo začít. K tanci nám hrála kapela "Duo Dreams".
Hned na první pohled bylo vidět, že se zde sešla různorodá společnost od vodníka, přes lodníky, piráty, vodní víly, až po korvetní kapitány. Ti usedlejší zvolili společenský úbor. Mezi námi se veselili i dva opravdoví námořníci, Chorvatští bratři Marko a Ivo. Petr Zeman, přijel z Jihlavy. Jirka Nevoral a Mirek Švéda z Moravských Budějovic. Láďa Kulíšek, Karel a Pavel Bulovi, Libor Malafa, Fredy Jeřábek, Karel Komenda s Michalem Svitokem a Lubošem Marušíkem, nebo Luboš Vaněk s Mirkem Kleinem, jsou domácí. Dlouhý by byl výčet jmen účastníků a jejich partnerek. Co je však všechny spojovalo? Takřka všichni se totiž zúčastnili i většiny minulých ročníků. Takže se dá říct, že jsme všichni pamětníky prvních začátků našich bálů. Třináct bálů za sebou svědčí o dobré a sehrané bálové posádce.
Při vzpomínkách v družné besedě, s dobrým vínkem, čas rychle plynul. Tradiční soutěž "Maršál Malinovskij", měla netradičního vítěze. Stal se jím Marko, jeden z bratrské námořnické dvojice.
Půlnoční tanečnici se dařilo. Po zakopnutí u baru se zasekla hudba. I to se stává profíkům. Profesionálně vše vyřešila a přídavek bez závoje na revanš, ohodnotili především pánové, velkým potleskem.
Vrchní byl spokojen, znalci dobrého vína téže. Čtvrtá hodina to jistila. S veselou náladou a slovy, že noc je ještě stále mladá, jsme spěchali do svých domovů.
Chmurné nedělní ráno troubilo na ústup. Brigádníci na úklid byli ještě v poledne nepoužitelní. Situaci opět vyřešila stará sestava: Pátý, Briestenský, Rynda, Marušík, Kulíšek, Svitok a Zeman. Poskládali bálovou výzdobu do čtyř kufrů.
Ještě odvoz do skladu a za rok zase NA SHLEDANOU!

- NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2014 SKONČIL!

- KDO PŘIŠEL, TEN VIDĚL A ZCELA JISTĚ SE I POBAVIL!

- AŤ ŽIJE NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2015

Autorem fotogalerie je Libor Malafa


               
Takto se u nás v YC, vábí jaro..
Plavba Calypsa 18. ledna - teplota vody 3°C a teplota vzduchu 2°C.


               
Plánování našich akcí a jednání se sponzory, je v podstatě velmi náročná záležitost.
A takhle vypadá po všech jednáních diář výkonného manažera YC, Ládi Kulíška.

Pro přehlednost jsou akce uvedeny zde, ještě jednou a to v souvislém seznamu:
V letošním roce uspořádáme tyto akce

Vracíme se k pořádání, po léta osvědčenému, modelu klubových regat. Všechny letošní regaty opět pořádáme jako klubové akce, bez nutnosti disponovat závodní licencí, pojistkou a lékařskou prohlídkou.

1/. Dětský den s ČSOB pojišťovnou, dne 7. června (2.roč.)
2/. Dětský den s Excaliburem na vodě, dne 14. června (5. roč.)
3/. Juniorský závod Vranovská námořní míle, dne 21. června (3. roč.)
4/. Modrá stuha - Excalibur City regata - ve dnech 5-6. července (13.roč)
5/. Excalibur City Cup - ve dnech 19-20. července (7.roč.)
6/. Prázdninový vítr - Excalibur City regata -ve dnech 9-10. srpna (13.roč.)

Posezonní akce
7/. Vytrvalostní plavba "Po stopách barona Jiřího von Hasse", dne 20. září
8/. Kondiční plavba "Až na konec přehrady", ve dnech 4-5. října.


Strážce kýlů
Jako každý máme svého zubaře, ševce či právníka , náš YC má svého strážce kýlů .
Kdo jiný by jím měl být, než náš člen, jachtař a profi potápěč, Luboš Vaněk.

Loni lepil kýl pod Calypsem.

Fotky z lokality Leštinka, což je zatopený lom u Chrudimi, nebo zatopený lom Cerekev v okrese Jihlava, kam potápěči jezdí trénovat.

Několikrát za sezonu, nám pod vodou kontroluje stav kotevních lan obou mol u nichž máme vyvázané naše kajutové plachetnice.

To ovšem je pouhý zlomek, z jeho potápěčských výprav do hlubin.

Sám o tom píše:

Ahoj Tondo , to první jsem opravdu lepil kýl Láďovi na Calypsu , pak tam máš uchycení mola k panelu na svážnici nějakou kotvu a něco z tréniku na jezerech a lomech v ČR, pak tam máš něco i z Chorvatska (problém je v tom že pokud jseš pod vodou sám tak se moc nenafotíš). Tohle je Svetá Marina v Chorvatsku. A pak i Bali v Indonésii -Tichý Oceán a Indický Oceán. Potápěl jsem se na rozhraní obou oceánů kde se oceány míchají a to byl mazec "proudy jako PRASE". A ta Manta? Ta je z Manta Point.

- Luboš

Podívejte se s námi na Luboše v prostředí, kde se na rozdíl od většiny z nás, "cítí jako doma"


Námořnický maškarní bál
Náš "Námořnický maškarní bál", se bude konat 25. ledna 2014 v tradičních prostorách podkrovní vinárny M - Centrum na Kramářské ulici. Předpokládáme opět i účast členů YCZN. Už účast členů obou jachklubů sama o sobě znamená zvýšený zájem o místa ve vinárně M Centrum, kde je omezený počet míst a proto asi nebude od věci, se zajímat už nyní, o zamluvení míst u stolů.
Vstupné na akci je 350 kč. V ceně je večeře a láhev vína (0,75l), obé s možností výběru.
Více informací o akci lze získat na:

Za YCVP:
- MVDr Ladislav Kulíšek - mob: 603 785 756, mail: lkulisek@club34.cz
- Karel Bula - mob: 731 011 511, mail: bulakarel@seznam.cz

Za YCZN:
- Eduard Procházka - mob: 608 760 012, mail: eda.prochazka@volny.cz


První, " čtyřkrálová" plavba Calypsa v Novém roce
Motto: Nic nás nerozplače, je přece Nový rok 2014. Času je málo a voda stoupá .
A proto s úsměvem borci, zítra scuk v heimu, budeme vábit jaro. V 10 hodin vyplouváme, směr Honolulu.

P.s. Vemte foťáky. Budeme fotit pobřežní místa jako: Krym, Jelení zátoku, Canaveral, Honolulu..

Tak zval L. Kulíšek na neděli 12. ledna, zájemce o první letošní plavbu. Nelze se divit, že se našli jenom čtyři odvážlivci (čti otužilci), kteří s ním vyrazili. Jsou to ledoví muži, mající za sebou už Adventní plavby v loňském roce. "Čtyři králové" - Mirek Klein, Jirka Nevoral, Mirek Švéda a Honza Pátý. Jejich fotky známých míst, ale v neobyklém období, ukazují krásu přehrady v zimním čase.

No a příště to možná bude, třeba, "plavba sedmikrálová"


Aktualne v YCVP0735
Až na konec přehrady - 4. října
Poslední, letošní společná, naplánovaná plavba, byla tím skutečným vyvrcholením sezony. Nazvali jsme ji "kondiční" a bez přehánění tomu tak bylo. Takřka 60km nonstop od jachtklubu na jezeře, až na konec přehrady. Už v pátek vpodvečer, se začali sjíždět účastníci. Ivan, Láďa a Mirek zatopili pod kotlem a začali s vařením prasečích nožiček a čtyřech slepic, které tvořily základ hutného vývaru určeného k zahajovacímu posílení účastníků. V sobotu ráno Karel Bula ještě pomohl Ivance všechno dotvořit a litoval, že se nemůže zučastnit, protože za pár hodin už s kapelou Květinka hráli na country bále ve Znojmě. Polévka byla vynikající! Ivanka ještě nasmažila pro všechny plný termobox játrových řízků, na Calypsu bublala voda na admirálský grog a mohli jsme vyrazit za dobrodružstvím.

Vypluli jsme v 11h. A scénář se opakoval jako před čtrnácti dny. Plně obsazené Calypso Ládě Kulíška, Wind Rider Jirky Nevorala, Petr Koziel se svým elektrobenzínovým člunem a člun SOS Romana Pevného, zajišťující bezpečnost zúčastněných. Odvážných se v našem YC našlo opět dost. Zemanovi, Klein, Nevoralovi, Ficovi, Kozielovi, Jiroutovi, Pevní. Samozřejmě nesměl chybět Kulíšek, Švéda a Jordán. Čekalo je víc než 25 km, až do míst, kde přehrada prakticky končí a přechází v řeku. Dva mosty které nám stojí v cestě, Bítovský a Vysočanský, budeme podjíždět za použití "mrtvých mužů", což je zařízení na sklápění stěžňů plachetnic.

Na Horce nabíráme místního znalce Slávka Jordána jako lodivoda. Sláva, dunajský vlk (dlouhá léta se po Dunaji skutečně plavil na šífech Dunajplavby), po posilnění z lodní kuchyně, dovedl Calypso, až do Jazovické zátoky. Všechny přesvědčil, že je opravdovým znalcem místních poměrů, neboť po jeho slovech: "pod kýlem je deset centimetrů dál nepluju" - skutečně následovalo uvíznutí na mělčině.

Cíle však ještě nebylo dosaženo, tak Ivan Jirout se svýn dřevěnýn škunerem převzal štafetu plavby, nalodil kameramana a fotografa a společně dopluli až do míst k Penkýřáku, kde se jim naskytl smutný pohled na nevábnou, zelenou, smrdutou stoku.

Na zpáteční cestě jsmě vysadili Slávka v jeho království , jako opuštěného strážce majáku na Horce.

Pod plnými plachtami, za svitu měsíce, se Calypso dralo soutěskami vranovských kaňonů. Až světla nasvíceného jachtklubu v dálce, oznamovaly konec našeho snažení. Je 20.00h. Všichni jsme vylodění a 60 km nonstop plavby je za námi. Že to byla fuška i pro tvrďáky, je znát z nedělního prodlouženého vyspávání.

Plni dojmů a s pocitem, že už více se toho nedalo stihnout, se v neděli rozjíždíme domů.

- text Láďa Kulíšek
- foto Jirka Nevoral

galerie k článku
Hezké a akční fotky a videozáběry z plavby, budou jistě vzbuzovat uznání od všech účastníků tradičního, již 14tého SETKÁNÍ JACHTAŘŮ 2014, v eM-Centru na Kramářské, konané ve čtvrtek, 13. listopadu v 18 h. Tohoto podzimního vzpomínání na léto, se nás loni zúčastnilo takřka 50. Organizátorem akce je VV YCVP, kontaktní osobou pro přihlašování k účasti na akci, je MVDr. Láďa Kulíšek - mob: 603 785 756. a mail: dr.kulisek@club 34.cz

Poskytne také více info o příspěvcích (fotky s komentářem autora, promítání filmů a videí z plaveb a charterů, fotky z klubových regat a společných víkendů v letošní sezoně na Vranovské přehradě....).


Po stopách barona Haase - 20. září
A kdo se náročné sobotní plavby zúčastnil?

- Míra Klein, Petr Zeman, Martin a Dana Zemanovi, Briestenští, Jirka a Tomáš Nevoralovi, Laďa Kulíšek, Mirek Švéda, Petr Fic s Ivankou, Petr a Eva Kozielovi, Roman a Lenka Pevných, Ivan a Stáňa Jiroutovi. Karel Bula a Slávek Jordán.

V poledne měl kapitán Pátý na retroparníčku "Dyje" již dávno zatopeno pod kotlem, když Mirek Švéda kormidlující obsazené Calypso, Jiroutův oldtimer následovaný Wind Riderem Jirky Nevorala vypluli na dalekou plavbu směr Bítov.
Rychle jsme minuli Canaveral a Honolulu, Pirátskou zátoku , Malou a Velkou babku , Skály Vitězslava Nováka a z dálky nás již vítala na obzoru silueta Cornštejnu. Před ním jako hradba modrý Bítovský most.
Jelikož čas plynul rychleji než jsme předpokládali, byla zvolena rychlá alternativa.
U pilíře jsme vyvázali Calypso a Wind Rirera. Opustili jsme vyvázané krasavice a s Jiroutovým dřevěným remorkerem odjeli na Horku pro naší Dřevku . Společně jsme se dostali až k ústí Želetavky.

Míjíme starou cestu jdoucí se zatopeného starého Bítova protínající hladinu a mířící lesem ku hradu. Naštěstí je vysoký stav vody a tak plujeme nad kostelíkem s věží a místním hostincem. Je to prapodivný pocit, když víme, co je pod námi, pod hladinou.
Vzpomínky na barona a příhody z podzámčí dokreslovaly atmosferu plavby.

Z poklidu nás vytrhlo upozornění lodivoda Ivana Jirouta na údaj sonaru: "Pod kýlem hlásím nulu". Opatrným manévrem couváme a kravskou otočkou míjíme místo, kde ústí do přehrady nečistá, špenátová Želetavka.

Troubíme na ústup a rozhodujeme se pro oddych a pro odpolední siestu.. V první bítovské zátoce v restauraci "Na špici" nás vítá vrchní s dobrým pívem a klasickým, ritualním smažákem.
Za nedlouho již, nervozní zda-li to ty naše odložené o opuštěné plachetnice u mostu vydržely, odrážíme od mostního pilíře.
Teploučko ve vyhřáté kajutě na Calypsu, přišlo vhod po celodenním fičáku. Po cestě bereme do vleku parníček Dyje , kterému došla pára.
Vítá nás náruč naší jachtařské základny s neskutečnou dobrotou. Martiččino červené zelí s bůčkem by rozplakalo nejednoho otrlého mořského vlka.

Jsme unavení, ale i tentokrát svorně a spokojeně prohlašujeme: "Byla to prima sobota".

- text a foto Jiří Nevoral:


Nový červený koberec, který nám do jachtklubu daroval Láďa, je nejen praktický, ale i pěkně vypadá.

Láďa se smíchem vysvětluje: "Za dobré služby jsem dostal od pana krále Lucemburského za to, že mu koně vzorně řechtají a cválají, dárek pro náš YC. Červené koberce zpod královského trůnu z hlavní tribuny Znojemského vinobraní".

Současně vyřizuji i vzkaz od Jeho Veličenstva. " Buďte veselí a radostní a pozdravujte v podzámčí".


Společná plavba
Každoroční společná podzimní plavba, tentokrát proběhne pod názvem "Po stopách barona Haase". Tato pozoruhodná postava spjatá v minulosti s Bítovem, vzbuzuje stále zájem. A to nejen na přehradě. Článek o baronovi Haasovi, vyšel také v Karlovarských novinách (všimněte si na konci článku o zmínce, že se chystá zfilmování jeho života.
- Vyrazíme v "balíku lodí" tažených notorákem, směrem na Bítov. Cestou i v osvěžovnách (které jsou ještě v provozu), bude určitě dost příležitostí, jak se vydovádět. Zveme mezi nás na 20. září všechny, kteří se chtějí i po sezoně, bavit u vody. Kdo nemůže 20tého, má ještě šanci 4. října.
Pro účastníky jsme přichystali "Pamětní list", který bude trvalou připomínkou plavby.


Sousedé závodili
O posledním prázdninovém víkendu uspořádali naší sousedé u vody, jacht klub Znojmo, závod "Cukrovarská dálková plavba".
Ve třídě kajutových lodí, se zúčastnili i dvě naše posádky. První den závodu takřka nefoukalo a tak se odjela pouze jedna rozjížďka. Ten pravý "hučák" přišel až v neděli a pořadatelé tak mohli závod dokomčit v plánovaném rozsahu.
Výsledky závodu:


Pořadí aktivity lodních posádek jachtklubu Vranovská přehrada v letošní sezoně

Body za pořadí jsou z regat - Modrá stuha Vranovské přehrady 2014, Excalibur City Cup 2014 a Prázdninový vítr 2014.

Po třech regatách tedy vypadá tabulka nejúspěšnějších takto.
1./ CZE 530 - NAUTINER - Jeřábek Alfred, Nováková Věra ( 2202 +2524 + 1215 = 5 941
2./CZE 527 - VERONICA - Kuča Petr, Kučová Helena (1248 + 3427 + 0) = 4 675
3./ CZE 540 - MAJA & BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, Denis Pereira (998 + 1996 + 0) = 2994
4./ CZE 73 - SIRIUS - Pátý Jan ml., David Pátý (1600 + 1093 + 0) = 2693
5./ CZE 529 - PHOEBE - Zeman Petr, Zeman Martin (646 + 892 + 914) = 2 452
6./ CZE 456 - QUIDO - Koziel Petr, Priegelhof Karel (0 + 1330 + 0) = 1330
7./ CZE 541 - WIND RIDER - Nevoral Tomáš, Nevoral Jiří (202 + 427 + 613) = 1 242
8./ CZE 528 - MY LADY - Bula Karel, Fiala Jaroslav (512 + 718 + 0) = 1230
9./ CZE 534 - MALIBU - Karšulín Pavel, Karšulín Petr (396 + 0 + 738) = 1 134
10./ CZE 533 - CRYSTAL 2 - Švéda Miroslav, Švéda Miroslav jun. (0 + 564 + 370) = 934
11./ CZE 520 SASANKA - Klein Miroslav, Michal Svitok (0 + 303 + 0) = 303

Prázdninovým větrem skončila pro nás letošní jachtařská sezona. Regat se zúčastnila polovina kajutových lodí YCVP. Je to v dnešní době maximum. Není snadné v nabitých rozvrzích našich členů, najít ještě mezírku pro volnočasovou aktivitu, kterou naše klubové regaty představují.

Všem, co se přesto zúčastnili, patří naše uznání, za sportovní aktivitu!

Budeme se snažit, na příští sezonu vybrat termíny tradičních regat tak, aby to vyhovovalo co největšímu počtu posádek.


Prázdninový vítr 2014
O víkendu 9. a 10. srpna jsme pořádali již 13tý ročník, této populární regaty. Za účasti posádek třinácti kajutových lodí, ji v sobotu v 10h., zahájil ředitel závodu Ing. Miroslav Švéda. Technickou pomoc SOS YCVP, zajišťovali sponzorsky Ing. Petr Koziel a Vít Růžička. Občerstvení pro závodníky připravoval tým Luboše Marušíka, Marta a Emanuel Briestenští a Ivana Rusá.
Info od rozhodčího Tondy Hadrouška, s čerstvou informací o větru potvrzenou windmetrem, rozhodně nevyznělo optimisticky. Vítr není a zřejmě nebude ani po zbytek dne. Čekání na vítr se letos stalo pravidlem na všech našich regatách. Vítr opět vyváděl lotroviny všude okolo, jenom ne na Vranovské přehradě. A dříve než vítr, se přihnala v podvečer bouřka s lijákem. Záhadně se opakující klid a opětné přívaly deště. I na tyto situace umíme v našem kempu YCVP reagovat. Celý prostor máme zakrytý mobilním hangárem, takže nás déšť nevyvede z klidu.
Po tradičně výborné večeři, jsme se soustředili na soudek pivečka od Petra Karšulína. Ale hudební doprovod byl tentoktát naprosto originální. Kytaru Pavla Kašulína doplnily housle Marie Karšulínové. Za těch padesát let, co na Vranov jezdím jsem tam slyšel hrát leccos. Samozřejmě kytaru, harmoniku, klarinet i saxík, bendžo a dokonce vyťukávat rytmus na polévkové lžičky (přímo mistrně to uměl "Nefce", v osmdesátých letech neodmyslitelný účastník našich vranovských jachtařských závodů). Takže jsme si přišli na své všichni. Pavel zná nepřeberné množství trampských evrgrínů a Marie s houslemi, excelovala při vinařských a moravských písních.

Mezi nás přišli i manželé Olga a Jiří Balíkovi. Nežli odjeli na dlouho do Států, byli to naši členové. Takže není divu, že se mezi námi cítili jako doma. Ostatně, sami se o tom zmiňují:
"Nám se závod velice líbil i když byla jenom jedna rozjížďka (bohužel, větru neporučíš). Skvělá parta, výborná zábava a perfektně připravené pohoštění, díky Lubošovému kuchařskému umění". Olga a Jirka

V neděli nám vítr "dovolil" pouze jednu rozjížďku, takže pořadí v rozjížďce bylo i celkovým pořadím regaty.

Výsledková listina závodu Prázdninový vítr 2014 - Excalibur City regata


Excalibur City Cup 2014
Naší druhou letošní akcí byl již 7. ročník populárního jachtařského závodu ECC 2014. Ve dnech 19. až 20. července se na něm sešly posádky 11 kajutových plachetnic. V sobotu ráno všechny přivítal ředitel závodu Ing. Petr Koziel. Záchrannou službu SOS YCVP, sponzorsky zajišťoval Vít Růžička se svým motorovým člunem. Start a cíl měl pod dohledem Petr Fic.
Po krátkém informačním úvodu od rozhodčího Tondy Hadrouška, byla v 11 hodin odstartována první, tříkolová, rozjížďka. Za mírného, silně proměnlivého větru, jsme za 1,5 hodiny byli v cíli a šlo se na oběd. Konec polední siesty, jsme si naplánovali na 15 hod. Poté jsme opět vyrazili na vodu. Za stejných podmínek jsme si v sobotu odjeli ještě druhou rozjížďku. Blížil se večer, s tradičním programem. Veselé i ještě veselejší historky od vody, doplňovala kytara Karla Buly.
Nedělní ráno v nás vzbuzovalo velké naděje. Už od rána foukal svižný jihozápadní vítr, který přímo vybízel k odstartování dálkové rozjížďky, kterou se kvůli podmínkám na našich regatách už dlouho nepodařilo uspořádat. V 10,15 hod. jsme vyrazili směr Chvalatická zátoka. Nahoru s větrem v zádech, jsme proplouvali zátoku za zátokou a bojovali mezi sebou o každý metr. A za čerpačkou, to už bylo podle známého scénáře. Vítr se točil jako primabalerina a my sním. Otočka ve Chvalatické zátoce nás poslala opačným směrem a nastaly krátké stoupačky v úzkých úsecích mezi skalami. Až za čerpačkou, s jezerem na dohled, jsme si trochu vydechli. Plul jsem na palubě oldtimeru "MY Lady", s kapitánem Karlem Bulem. Jsem na vodě zvyklý takřka na všechno, ale v cíli, po třech hodinách plavby v úmorném vedru, jsem už toho měl plné zuby.

Sám Karel Bula o regatě říká:
"Ahoj, jen pár slov k naší klubové fun regatě. Co na mně nejvíc udělalo kladný dojem, bylo to, že nikdo nepolemizoval nad tím zda popluje nebo ne a nevyhledávaly se důvody neúčasti. Kolektivní závodní duch byl z těch dvou dnů vyloženě cítit.Tak jak za starých časů. I večerní posezení se vzpomínkami na staré písničky našeho mládí nemělo chybu. Samozřejmě, ti co potřebovali zábavu jiného stylu odešli na Pařník, ale tak to má být, je tady znát věkový odstup".
"Takže závěrem : Byla to velmi povedená akce ve všech směrech. Naše týlové zabezpečení opět nemělo chybu, zvykli jsme si na perfektní servis v podání Marušíkova týmu a je to velmi příjemné slézt z lodě po rozjížďce a mít nachystaný oběd. Rovněž účast 11 lodí je velký úspěch. Doufám,že na příští regatě nás bude ještě víc"

Suverénním vítězem dálkové rozjížďky byla jachta "QUIDO", kterou vedl kapitán Petr Koziel.
I ten má pro oba závodní dny slova uznání:
"Velmi mne zaujalo nasazení posádek lodí ve všech rozjižďkách. Ta nedělní, dálkova s otáčkou u mysu Canaveral, kladla i díky nárazovému větru, zvýšené nároky na jachtařské dovednosti . Kormidelnici ale diky tomu, mohli při plavbě využít všechna možná nastavení plachet na vitr.
Účast 11-ti kajutových plachetnic v tomto otevřeném Excalibur City Cup 2014 dává tušit, že závod bude vedle dalších aktivit klubu v průběhu roku, zaujimat důležité misto.
Všem zúčastněným diky, bylo mi ctí být u toho!

Celkové výsledky klubové regaty Excalibur City Cup 2014
1./ PLEIONÉ - Adam Ott, Stanislav Ott, YCZN
2./ VERONICA - Petr Kuča, YCVP
3./ NAUTINER - Jeřábek Alfred, Věra Nováková, YCVP
4./ MAJA a BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, YCVP
5./ QUIDO - Petr Koziel, YCVP
6./ SIRIUS - Jan Pátý ml., David Pátý, YCVP
7./ PHOEBE 24 - Petr Zeman, Martin Zeman, YCVP
8./ MY LADY - Karel Bula, Jaroslav Fiala, YCVP
9./ CRYSTAL 2 - Miroslav Švéda, Miroslav Švéda ml., YCVP
10./ WIND RIDER - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral, YCVP
11./ SASANKA - Miroslav Klein, Michal Svitok, YCVP.

VŠEM ZÚČASTNĚNÝM PATŘÍ DÍK ZA PLNÉ NASAZENÍ A SPORTOVNÍ ZÁPAL!

p.s. - Naší příští akcí bude 13. ročník Prázdninového větru / 9 -10. srpna, který opět bude přístupný všem posádkám kajutových plachetnic na přehradě.
Lodě musí mít platné lodní doklady a kormidelníci musí být držiteli PVMP.

autorem fotek je Luboš Marušík
autorem fotek je Honza Pátý


Modrá Stuha 2014
Prvním naším letošním závodem, byla klubová regata Modrá Stuha Vranovské přehrady, kterou jsme uspořádali ve dnech 5. - 6. července. Na letošním, již 13. ročníku, přivítal ředitel regaty Karel Bula 10 kajutových lodí, ze 3 jachtklubů. YCVP, YCZN a YC Olomouc. Ve zkratce je seznámil s historií závodů "O Modrou stuhu Atlantiku".
" Modrá stuha bylo zvláštní ocenění, které bylo udělováno lodím, které nejrychleji přepluly Atlantský oceán na trase z New Yoku do Evropy, obvykle do Liverpolu. Poprvé bylo uděleno v r. 1838 - prvním držitelem tohoto ocěnění, byl parník SS SIRIUS, který vykonal cestu z Corku, do N. Y. za 18 dní. 14 hod. 22 minut, rychlostí 7,3 uzlů. Pro srovnání je zajímavý údaj o držitelce Modré stuhy z r. 1952. Americká loď UNITED STATES, překonala tuto vzdálenost za 3 dny, 10 hod.a 40 minut, rychlostí 34,5 uzle. Snahy získat trofej za každou cenu, vedly také k několika katastrofám, např. známá tragédie TITANICu. Poslední uváděný držitel Modré Stuhy z roku 1998, CAT - LINK, Atlantik překonal za 2 dny, 20 hod. 69 minut, neuvěřitelnou rychlostí 41,3 uzle, což je víc jak 70 km/hod."
U nás, na Vranově, se každoročně snaží posádky kajutových plachetnic získat trofej pro vítěze, Modrou Stuhu, spojenou s prestižním titulem "Nejrychlejší loď sezony". Nejrychlejší nejen díky svým plavebním vlastnostem daných výrobcem, ale i mistrovstvím její posádky.
Vítězové závodů "Modrá Stuha Vranovské přehrady",stojí také za připomenutí.
Namátkou připomeňme:
V roce 2000, kdy jsme v YCVP tradici Modrých Stuh obnovili, vyhrála dvojice Igor Štěrba s Jirkem Tanzerem na lodi STAR. V roce 2003 to byla dálková plavba ze Švýcaráku k Bítovskému mostu, kterou vyhrála inženýrská posádka Petr Koziel a Pavel Karšulín naTRITONU. V roce 2006 zvítězila loď POLÁRKA, s posádkou M. Svitok a Luboš Marušík. Rok 2007 byl úspěšným pro kajutovku ALBA, s posádkou K Priegelhofem a A. Hadrouškem. V roce 2009 Modrou Stuhu získal brňák Petr Kuča, na lodi VERONICA. Rok 2010 byl úspěšným pro majestátní LADY, s posádkou A. Jeřábek, V. Nováková. Jan Vitoň a Jirka Tunka na lodi TRITON, zvítězili v roce 2011. Loni to byla AUDI s Davidem Bobušem a Ondřejem Růžičkem.

Pak už všechny informoval rozhodčí Tonda Hadroušek o detailech týkajících se přímo závodu. Původně zamýšlený start musel být pro bezvětří posunutý o hodinu a tak se šlo na vodu až v 11 hodin, kdy odstartovalo 10 kajutových lodí na vytýčenou trať. Vyrazili jsme ve slabém, silně proměnlivém větru.
Za stejných podmínek jsme jsme v sobotu odjeli ještě i druhou rozjížďku. V samém jejím závěru nás však překvapila bouřka s lijákem, který trval s malými přestávkami až do nočních hodin.
V neděli se situace opakovala. Větru bylo pomálu a tak, přesto že jsme jej hodinu vzývali přímo na vodě, musela být třetí rozjížďka zrušena pro bezvětří.

Výsledky "Modré Stuhy Vranovské přehrady 2014", jsou tedy následující:
Absolutními vítězi se stali Jirka Tunka, Jakub Pivnička a Jan Procházka na lodi SNOWY 3.

Jak velí tradice, pro letošek se stávají nejrychlejší lodí na Vranovské přehradě. GRATULUJEME!

Je samozřejmé, že nás každoročně ale také zajímá, nejrychlejší kajutová plachetnice z pořádajícího jachtklubu.
A tou byla loď NAUTINER, s posádkou Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda.

NAUTINER se tedy stává, pro letošní sezonu - NEJRYCHLEJŠÍ PLACHETNÍCÍ JACHTKLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA. GRATULUJEME!

Celkové výsledky:
1./ Snowy 3 - Jiří Tunka, Jakub Pivnička, Jan Procházka ( YCZN )
2./ Nautiner - Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda ( YCVP )
3-/ Sirius - Jan Pátý ml. David Pátý ( YCVP )
4./ Veronica - Petr Kuča, Helena Kučová ( YCVP )
5./Phoebe 24 - Petr Zeman, Petr Fic, Martin Zeman (YCVP )
6./ My Lady - Karel Bula, Jaromír Fiala
7./ Maja a Bety - Alois Hnilo, Denis Pereira ( YCVP ), Jan Vitoň ( YCZN )
8./ Malibu - Pavel Karšulín, Petr karšulín ( YCVP )
9./ Buchtička - Pavel Hradilík, Waltr Vysloužil ( YC OL.)
10./ Wind Rider - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral ( YCVP)

Naší příší akcí je další klubová regata, Excalibur City Cup 2014 - 7. ročník. Závod je otevřený pro všechny držitele PVMP a platných lodních dokladů.

koláže od Mgr. Emanuela Briestenského
autorem fotek je Luboš Marušík


Vranovská námořní míle 2014
Pro nezasvědcené to byl přinejmenším šok.
Před jachtklubem Vranovská přehrada stály elektroauta až na betonu k vodě. Překrásné automobily napojené na elektrický nabíjecí kabel, dávaly tušit, že tady bude k vidění něco nezvyklého, mimořádného.
Reklamní stánek s vystavenými elektrokoly a elektroskútry byl obležený zájemci a nadšenci o pohon tohoto desetiletí. Byla zde možnost si sáhnout na vše co mělo elektromotor. Zkrátka elektromobily si daly sraz u nás a tímto gestem podpořily myšlenku a záměr celé akce. Elektrický pohon je bezpochyby blízká budoucnost, do které jsme naším závodem elektromotorových člunů vstoupili.
Startovní pole bylo vymezeno před molem. Dvě velké modré, startovní a cílové bóje, vytyčovaly dráhu závodu. Od nich se na levo viditelně rýsovala žlutými bojkami vybójkovaná trať, až k mostu přes Švýcarskou zátoku. Před ním otočka na červené otočné boji a zpět kolem parníku do cílové čáry.

Celkem se zůčastnilo 16 závodníků.
Jednotliví závodníci byli na trať vypoušténi po pěti minutách. Kvůli silněmu větru, byl závod z bezpečnostních důvodů odstartován s hodinovým zpozděním. Za dozoru a účasti rodičů a dědečků startovali mladí závodníci na vyznačenou trať. Žluté bojky odměřovaly po třista metrech jednomílovou trasu.
Záchranná služba SOS se dvěma rychlými čluny sledovala bezchybný průbéh.
Třetí místo v juniorské soutěži nejmladších obsadil malý Filip Baldreich ze Znojma. Pro jistotu, než vyroste, měl ve člunu za kopilota svého tátu. Také držitel druhého místa Honzík Koziel z Brna, si určil svého dědu jako spolehlivého plavčíka.
Ošlehaní mladí kapitáni se probojovávali protivětrem a postupně projížděli cílem. Opravdové sportovní zápolení doprovazelo umění vyšetřit volty v bateriích pro cílový zápas. Jeden elektromotor shořel, další zkolaboval jen tak, bez příčiny.
Ve startovním poli, pluly i domácí, bizarní speciály seniorů, což svédčí o šikovnosti vodních elektrokutilů, jak nám říkají.
Největší štikou v juniorské soutěži byl tovární elektročlun bratrů Vojty a Petra Nezvedových, se třetím navigátorem Lubošem Vitanovským.
Další sehranou posádkou juniorek jsou sestry Ema a Rozálie Bulovy. Nezapřely odchov na vodě. Dokonce soupeřily se svým tátem Pavlem Bulem , který startoval s nejstarším dřevěným člunem za seniory.
Konec dobrý všechno dobré! Mladí admirálové a kapitánky zcela vážně přijímali diplomy v jednotlivych kategoriích s přesvědčením, že příští rok nám starším to určitě znovu natřou a to již bez doprovodu.

Po této mílové trati, následoval vložený "Závod o pohár starosty města Znojma". Na start se postavily tři nejvýkonnější čluny. Nejsilnější Titáni dne, s dlouhým dojezdem. Od Bítovskeho mostu do cíle je to 18 km .
V této královske disciplíně zvítézil Josef Večeřa z Citonic s lodí Saturn GT 23, poháněné elektromotorem Torqeedo 2,0 ES.
Druhé místo obsadil Ladislav Došek z Brna, s lodí Frauscher.
Třetí místo obsadil Roman Pevný z Jemnice s motorem Torqeedo.

Odměnou za snažení byla účastníkům domluvena prohlídka útrob Vranovské přehrady.

K odpolední pohodě hrála znojemská country kapela KVĚTINKA.

EDISON BY Z NÁS MĚL VELKOU RADOST. V TÉTO OBLASTI JE STÁLE MNOHO POLE NEORANÉHO .

Panelová diskuse o elektropohonu předurčila konání dalšího závodu v roce 2015, na kterou tímto všechny zve organizační výbor yacht clubu vranovská přehrada.
DĚKUJEME VŠEM SPONZORŮM A ZÚČASTNĚNÝM ZA PŘEKRÁSNÝ A POUČNÝ ZÁVOD.

Tým redaktorů Elektrika.cz, se zmiňuje o "Vranovské námořní míli" v tomto článku.
Na videu je i rozhovor s protagonistou myšlenky závodů elektrolodí na Vranovské přehradě.

autorem fotokoláží je Honza Pátý


Dětský den s Excaliburem na vodě
Už pátý ročník Dětského dne, jsme uspořádali pro děti firmy Excalibur City, působící v Hatích u Znojma.
Krásné, slunečné počasí umožnilo dětem, rodičům i nám, předvést atraktivní program, který se u všech zúčastněných návštěvníků setkal s úspěchem.

Vedení jachtklubu děkuje všem členům podílejícím se na zajištění programu Dětského dne, za čas věnovaný přípravě i realizaci akce!


Láďa a Mirek slavili
Zavítá-li visitor na naše webovky, může snadno nabýt dojmu, že v jednom kuse jenom "fachčíme, až se z nás kouří".

Opak je však pravdou!

Poslední květnovou sobotu pozvali Láďa Kulíšek a Mirek Klein, kamarády z YC ke společnému posezení na oslavu jejich narozenin.

autorem fotek je Mgr. Emanuel Briestenský


Bítov - Hatimov
Zatímco na jezeře v posledních dnech voda vytrvale padá, na začátku června vypadala situace na Bítově zcela jinak. Roman Svoboda, chatař z Hatimova, doprovodil své fotky několika větami:

Ahoj Toníče,
byl jsem na chatě na Loučkách za Haťákem od 29.5. do 2.6. 2014 a voda stoupla za dva dni o cca 1,5 m. Mnozí chataři uřezávali řetězy loděk na hladině, protože k zámku pod vodu by se museli potopit. K chatě mi připlavalo surfové prkno a flašky od piva.
Roman
p.s. Posílám pár fotek jako důkaz.


Děti vypluly na jachtách na Vranovskou přehradu
Opět je zde červen jako měsíc, v němž se náš jachtklub Vranovská přehrada, už tradičně, věnuje dětem.

Přátelství a tradice zakotvili v našem přístavu.

V sobotu 7.června jsme uspořádali už druhý ročník Dne dětí a opět to byli děti zaměstnanců ČSOB POJ. a.s.

Akce tohoto druhu už umíme nazpaměť a proto organizace a průběh DD měl i tentokrát úspěch u dětí i jejich rodičů. Děti, spolu s rodiči, vyjížděly v záchranných vestách . Záchranná služba SOS našeho YC, doprovázela celý výletní konvoj jachet a bděla nad bezpečím zúčastněných. Nalodění na plachetnice bylo odborně dozorovano. A byla radost se dívat, jak se děti s chutí a srdnatě pouštěly na jezero, na palubách kajutových plachetnic našich členů. Ať už to byla Sasanka Mirka Kleina, Veronica Petra Kuče, Ellen Libora Malafy, Polárka Michala Svitoka, Wind Rider Tomáše Nevorala, či Calypso Ladislava Kulíška s novou kajutovkou Petra Zemana Phobos 24. včechny byly v neustálém obložení malých námořníků. Všichni zúčastnéní mladí admirálové dostali diplom, s osvědčením o statečnosti od Vranovského Neptuna.

- Program připravený pro děti, suveréně moderovala manažerka ČSOB POJIŠŤOVNY a.s., Sylvie Samsonová. Pro celou akci měla jenom slova uznání. V několika větách tak shrnuje pocity všech zúčastněných, když říká:

" Dětský den uspořádala v sobotu na Vranovské přehradě ČSOB Pojišťovna ve spolupráci s Yacht Clubem Vranovská přehrada. Děti se mohly zúčastnit mnoha soutěží, které prověřily jejich tvořivost a obratnost. Hlavním bodem programu však byla plavba na jachtách místního jachtařského klubu. Akce začala v deset hodin ráno a rodiny mohly navštívit atrakce až do čtvrté hodiny odpoledne. Hry a projížďky na lodích si nakonec nenechalo ujít celkem 63 dětí, které za svou šikovnost od ČSOB Pojišťovny získaly drobné dárky. K úspěchu akce nesporně přispělo i krásné, bezvětrné a slunečné počasí, kdy teploty dosahovaly až 30°C. Už teď se všichni těšíme na příští ročník".

- Kapitán s/y Calypso Láďa Kulíšek, se na organizaci Dd s ČSOB podílel od prvního okamžiku. Všímá si i zázemí celé akce. Proto jeho zasvěcený komentář je právem nejpodrobnější:

"Společný Dětský den s ČSOB Pojištovnou a.s., začal vlastně již týden předtím. Tolik času si totiž vyžádaly přípravy komfortního zazemí od kuchyně, po molo. Proviantní a týlova služba včele s Lubošem Marušíkem zajištovala bezchybný chod akce". "Ozvučení a dovoz zvukařské aparatury zajisťovali Mirek Rezek a Kája Komenda. V arealu klubu našli mladí námořníci a kapitánky po plavbě zázemi s odpočinkem. Občerstvení s párkem a limonádou, přišlo každému vhod.

Je zbytečné vyjmenovávat ostatní zůčastněné, členy i přátele, oddané jachtklubu. Kdo mohl, tak doopravdy pomohl".

- Těšíme se na naplánovanou, společnou, poznávací výletní plavbu dne 4. října , kterou jsme nazvali - AŽ NA KONEC VRANOVSKÉ PŘEHRADY, SE ZAMĚSTNANCI ČSOB POJIŠŤOVNY a.s.

- Děkujeme brněnskému vedení ČSOB Pojišťovny a.s., za vstřícné jednání, při propagaci celé akce!

- VEDENÍ YACHT CLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA DĚKUJE VŠEM, KTEŘÍ SE JAKKOLI PODÍLELI NA ZAJIŠTĚNÍ DĚTSKÉHO DNE!

- DĚKUJEME ZA PŘÍKLADNOU REPREZENTACI YCVP!

Autorem fotek je Luboš Marušík
Autorem těchto fotek je Libor Malafa, ze Znojemského deníku


"Molová" sobota, 24. května.
Už od samého rána jsme se pustili do práce. Obě vyvazovací mola, prošla po zimě generálkou. Plováky byly zpevněny v rozích a vyměněny poškozené podlážky. To, co se napíše dvěma větami, zabralo 10 chlapům z našeho jachtklubu celou sobotu.
Parta svářečů Ivan Jirous, Petr Kuča a Petr a Milan Zemanovi přivařovali přechodové díly k upevnění příčných prstů - plováků. Zatímco ti zbývající Pavel Karšulín, Mirkové Švédovi, Petr Koziel a Karel Rynda s Tondem Hadrouškem, upravovali na míru jednotlivé pochůzné podlážky. Nejnebezpečnější byla přeprava hotových segmentů po vodě, na místo k hlavnímu, páteřnímu molu. Smontované plováky jsou totiž velice vratké a jejich převrácení dnem vzhůru by přinesla nemalé komplikace. Na fotkách je vidět, jak si s tím naši jachtaři poradili.
Po přestávce na oběd, přibyl do party Laďa Kulíšek a montáž na molu "dvojce", pokračovala až do večerních hodin.

Autorem fotek je MGr. Emanuel Briestenský


Technické prohlídky 2014
I letos se budou konat na vranovské přehradě, technické prohlídky plavidel. Proběhnou v našem jachtklubu (areál ycvp pod vojenskou zotavovnou), dne 22. května 2014, od 10 do 12 hodin.

Sdělení Státní plavební správy č. 4/2014
zde dne 23. 1. 2014
o technických prohlídkách malých plavidel ve vybraných lokalitách
v územní působnosti pobočky Přerov pro rok 2014
Technické prohlídky a prodlužování platnosti lodních osvědčení v roce 2014 budou prováděny na lokalitách a v termínech uvedených v následující tabulce:
22. 05. 10.00-12.00 VN Vranov Yacht club – Vranovská přehrada

Vybraný termín technické prohlídky sdělí žadatel telefonicky (e-mailem). Pro přihlášení na konkrétní termín je nezbytné sdělit evidenční číslo plavidla, jméno provozovatele a telefonický kontakt. V rámci jednoho termínu je z organizačních důvodů omezen počet technických prohlídek na 20 plavidel.
K provedení vlastní technické prohlídky je nezbytné přistavit plavidlo včetně pohonné jednotky, vyplnit žádost o vydání dokladu plavidla (formuláře jsou ke stažení na www.spspraha.cz ), předložit vydané lodní osvědčení a uhradit správní poplatek v podobě kolkových známek.

Informace je možno žádat a upřesňovat na shora uvedené adrese a
na telefonu 581 250 931-3,
e-mailu pobockaprerov@plavebniurad.cz
na internetových stránkách plavebniurad.cz
v naléhavých případech mobilní telefon 606 690 018, 606 690 891, 606 770 890.


Jarní brigáda s narozeninami
Již s předstihem 14 dní svolával nový prezident YCVP Mirek Švéda, zájemce na první letošní brigádu. Některé práce nastínil dopředu a vyzval členy klubu, aby se hlásili a zároveň posílali další náměty na práce, které je nutno udělat. Další podstatnou výzvou bylo, aby si každý přinesl nářadí na práce, které hodlá dělat. Tím se velmi zjednodušila organizace prací, protože, když se členové klubu v 10 hodin sešli, v podstatě každý věděl co bude dělat, pouze byly některé činnosti upřesněny.Tak jen pro dokreslení obrazu - sešly se 3 svářecí agregáty, 4 úhlové brusky, mnoho hrabí dále 3 křovinořezy, ocelová košťata atd.

Takže se skupiny pustily do práce. Namátkou vyjmenuji: Mirkové Švédovi pracovali na úpravě rozvaděče pod terasou MH a na zkulturnění vrátek na uzavírání prostoru, kde je uskladněno dřevo. Skupina s křovinořezy Libor Malafa, Tomáš Nevoral a Pavel Karšulin - vysekla celý svah od cesty k vodě a to od betonového zábradlí vpravo, po dřevěnou budku vlevo u nového mola. Skupina svářečů - specialistů ve složení Mirek Klein, Karel Komenda plus pomocníci zpevnili u starého mola výztuhami jednotlivé díly v rozích. Skupina s Jirkem Nevoralem, Fredem Jeřábkem a Michalem Svitokem, znovu usadili profesionálně schody pod nástupem ke starému molu. Naše milé ženy Věrka, Helenka a Martička provedly úklid MH a lednice. Emanuel.Briestenský se pustil do úklidu pod MH spolu s pomocníky. Skupina s hráběmi Karel Bula, Michal Svitok s Radimkem, spolu s Tomášem Nevoral a Liborem Kahounem, vyčistili svah od listí a výmladků. Na koho jsem zapomněl, tomu se omlouvám.

Zvlášť je nutno opět vyzvednout vynikající činnost našeho proviantního náčelníka Luboše Marušíka, kterému tentokrát asistoval Libor Frimmel. Připravili zúčastněným výbornou opečenou kýtu. Vzorky vlastního (dlužno dodat výborného) vína, dodali oba oslavenci Karel Bula a Libor Frimmel, ke svým narozeninám. Oběma oslavencům jsme popřáli štěstí a dlouhý život a všechny dobroty okusili.

Tak někdy příště!

Pěkný den!

Karel Bula

p.s. VEDENÍ JACHTKLUBU VYSOCE OCEŇUJE INICIATIVU VŠECH ZÚČASTNĚNÝCH A DĚKUJE JIM ZA ODVEDENOU PRÁCI!

autory fotek jsou Luboš Marušík a Libor Malafa


Valná hromada 2014
Každoročně na jaře, se koná Valná hromada Jacht klubu Vranovská přehrada. V podkrovní vinárně na Kramářské ulici, se nás 26. března, sešlo 24 členů našeho YC. Na programu schůze bylo zhodnocení celoroční činnosti, finanční zhodnocení minulého roku, i schválení rozpočtu na r. 2014 a volby nového vedení YC. Hlavní zprávu s celkovým výčtem všeho co se u nás událo a změnilo, přednesl prezident YC, Karel Bula. Ekonom YC Libor Frimmel zdůvodnil vynaložené finanční prostředky v r. 2013 a účel, ke kterému byly použity. Závěr jeho zprávy tvořil návrh finančního rozpočtu na letošní rok 2014.
Návrhy byly přijaty.
Po bouřlivé diskuzi nad úkoly letošního roku a způsoby jejich řešení, proběhly volby do orgánů jachtklubu. Novým prezidentem YCVP se stal Ing. Miroslav Švéda, víceprezidentem YC jsme si zvolili Libora Malafu a do výkonného výboru YC, byli zvoleni Lubomír Vaněk, Karel Komenda a Miroslav Klein. Kontrolním orgánem je u nás revizní komise YC, do níž byli zvoleni Ladislav Holík, Pavel Bula a Jiří Nevoral.
NOVÉMU VEDENÍ PŘEJEME ÚSPĚCH, KLID PŘI PRÁCI A DOSTATEK ENERGIE NA PROSAZOVÁNÍ SVÝCH ROZHODNUTÍ!
autorem fotografií je Luboš Marušík


Tulln 2014
Znojmo Tulln, čistá hodinka po dálnici. Dvacítka členů YCVP, oslavilo jachtařské jaro v Tullnu - dunajském přístavu třech moří. Na parkovišti je více Čechů, nežli Rakušanů. Než se stačíme rozkoukat, jsme za branami výstavišté.
Honza Pátý říká: "Náš obdiv patří vystaveným lodním krasavicím. Nové materiály, nové technologie, nové tvary a samozřejmě noví jachtaři. Kolem super jachet jsme s Karlem Ryndem a Karlem Komendem, prošli se smeknutými kloubouky".
"Potěšilo nás, že jachet do 32 stop na výstavišti rok co rok přibývá. Motorové lodě nás nenadchly. Zato elektrolodí a lodních elektromotorů je rok od roku více. Největší z nich měl výkon 150 KW. Zdá se, že nejenom elektroauta, ale i elektrolodě mají budoucnost".
"Letošní Tulln nás, jak se říká, nažhavil"!
Text i foto HaP
Na výstavě v Tullnu, proběhlo i rozlosování lodí třídy ELAN 350, jejichž posádky se zúčastní již 25. ročníku Austria Cup. V průběhu losování byl předán posádce, jež ho získala v roce 2013, putovní pohár. A právě tenhle legendární pohár YCA ( Yacht Club Austria ) je onen, který se dostal do rukou Láďovi Kulíškovi na parkovišti před výstavištěm, když byl požádán o pomoc při manipulaci s pohárem.
Sám Láďa to líčí: "Stačil letmý pohled a hned mně bylo jasné, že držím v rukou nejvyšší jachtařskou trofej v Rakousku. Řeknu vám, je to zvláštní pocit držet v ruce trofej, o kterou už 25 let bojují jejich nejlepší jachtaři".
"Celý jsem se rozklepal".
"Díky Bohu, že mi bylo umožněno něco tak neuvěřitelného prožít!"


Dětské dny v YCVP
Náš jachtklub jsme založili v r. 2000 a už následujícího roku jsme uspořádali Dětský den.
Základnou YC byl tehdy prám bratrů Pátých, který od začátku naší existence, budil nemalou pozornost návštěvníků Vranovské přehrady. Na něm jsme tehdy, každoročně na začátku června, vítali děti a připravovali pro ně zábavná odpoledne.
Jak lze snadno zjistit z archivu na našich webových stránkách, v celé naší historii jsme od oslavy Dětských dnů upustili pouze ve čtyřech případech. Proto ani ty letošní oslavy nejsou pro veřejnost ničím neobvyklým. Dalo by se dokonce prohlásit, že si už všichni oslavy Dětského dne spojují s programem, který pro ně tradičně připravujeme.

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den s ČSOB Pojišťovnou
Loňské léto jsm začínali uspořádáním Dětského dne pro děti zaměstnanců ČSOB.
Byť to byl první ročník naší spolupráce. Spokojeni jsme byli všichni. Malí námořníci, jejich rodiče, i my jako pořadatelé.
Archiv / stalo se v roce 2013 / Dětský den s ČSOB Pojišťovnou

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den - s EXCALIBUREM na vodě
Letos to bude již po páté, co oslavíme Dětský den s firmou Excalibur City.
Děti se opět můžou těšit na dobrodružství u vody, plavbu na plachetnicích, drobné soutěže a občerstvení.
Bude-li nám i letos přát počasí jako loni, budeme navýsost spokojeni!
Minulé ročníky:
3. roč. Archiv / stalo se v r. 2012 / Dětský den s Excaliburem na vodě
4. roč. Archiv / stalo se v r. 2013 / Dětský den s Excaliburem na vodě

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Vranovská námořní míle
Juniorský závod elektročlunů - letos to bude, s několikaletou přestávkou, již čtvrtý ročník, kdy se na Vranovské přehradě budou opět prohánět lodě na elektropohon.
Ten druhý ročník, v roce 2009 pořádaný naším jachtklubem, byl po všech stránkách úspěšnou akcí.
Přejme i tomu letošnímu přinejmenším takový ohlas, jako měl tento posledně konaný.
archív: Vranovská námořní míle 2009
archív: Vranovská námořní míle 2010


Březen, za kamna už nevlezem
Takhle by mohla znít, námi upravená, známá pranostika.
Voda pomalu stoupá a teploty posledního týdne nám působí radost. Dokonce došlo i k vytvrzení epoxidu na trupu dřevěné lodě v místech, kde jsme vyspravili netěsnosti. Taky jsme se dostali k demontáži plováků, poškozených Xaverem. Plováky jsme naložili na podvozek a odvezli do dílen fi. Drozd, kde dojde k jejich vyztužení.
Rodinná dvojice Mirků Švédů, nainstalovala reklamní baner nad vchod do jachtklubu. Až do červnového data konání, bude oznamovat podrobnosti o závodech elektročlunů na přehradě. Akce si propagaci rozhodně zaslouží, neboť letošní závody opět nazvané "Vranovská námořní míle", budou už čtvrtým ročníkem a záštitu nad nimi převzal znojemský starosta Ing. Vlastimil Gabrhel.
Práce nám šla od ruky a tak jsme mohli v poledne zasednout k občerstvení, které pro všechny připravili Emanuel s Lubošem. Po jejich panské svačince a jitrnicovém prejtu, už by nikoho ani nenapadlo, naříkat nad životem.
Pokračování mělo známý scénář. Hurá na vodu, myšleno hurá na palubu Calypsa! Na tradiční vyjížďku po jezeře s námi tentokrát vyplul i Ivan Jirout, který nelenil a přijel mezi nás nabrat jarní sílu, až z Pardubic.
U kormidla byl opět Mirek Švéda. Jak vyplutí, tak přistání zvládl bravurně. Je to radost, dívat se na souhru posádky při obou manévrech. Láďa už má dvojníka - kapitána.
Při kávě, jejíž vůně se linula z podpalubí Calypsa, se vzpomínalo na loňskou sezonu, a plánovalo na Vranovskou námořní míli, společně jsme plánovali i na příští víkend, kdy vyrážíme na lodní výstavu do rakouského Tullnu.
Bylo už pozdní odpoledne, když jsme přistáli a zamknutím brány jachtklubu jsme ukončili další, společně prožitou neděli.

Text i foto Luboš Marušík


- p.s.
datum: 2. března, teplota vzduchu 8°C, vody 2°C, vítr JV / 4m/s.
- do jara zbývá 19. dní


Nedělní plavení dřeva
Je 23. února a něco je nezvyklého. Že by to byla teplota 24° na terase? Hřející sluníčko? Hejno komárů?

Kéž by to již vydrželo a přišlo jaro! Všichni se už nemůžeme dočkat pohledu na mola našeho YC, plná kotvících kajutovek. Předchází tomu předsezoní pracovni nasazení . Každá pomoc a dobrý nápad posouvá kvalitu a účelovost našeho klubovního zázemí kupředu.

Už od 9ti hodin, se sjížděla lodní dřevorubecká četa. Opět to byly známé tváře jachtařů, kteří neváhají přiložit ruku k dílu. Pátý, Kulíšek, Vaněk, Marušík, Klein, oba Švédovi nasoupili jako jeden muž, Komenda, Koziel, Rynda, Vajdík, Denis. Ti se rozhodli "uklidit" zbytky dřeva, plující po zimě na hladině. Ty by totiž mohly způsobit škodu na lodích a tak, i když je to pracné, je nutné všechno vytahat z vody a pořezat. Dnešní mravenčí hemžení našich členů a přátel, kteří rádi pomohli , připomínalo mistrovství svéta ve štípaní dříví. Je to práce pro opravdové chlapáky.

A že při práci vyhládne, není pochyb.

p.s. Do jara zbývá 26 dnů.
Nějak mě stále, pŕi pohledu na hromadu naštípaného dříví, přicházi na mysl vtip: .."indiáni dělaji dříví - bude dlouhá a velká zima".
Tak tedy závěrem mám přání.
Kéž by se to nevyplnilo!
- text a foto, Luboš Marušík


Petrův triatlon
V sobotu se nám podařilo skloubit oslavu masopustu s Valentýnem a s oslavou narozenin Ing. Petra Koziela. Takové vranovské "3 v 1". Ve sportovní terminologii: proběhl "Vranovský triatlon".
Sobotní plavby na palubě s/y Calypso, dostávají tradiční podobu. Chce to opravdu kus sebezapření, vyplout pravidelně každou sobotu na jezero. Letošní zima je natolik výjimečná, že jezero Vranovské přehrady od podzimu vůbec nezamrzlo. Na fotkách ovšem je vidět, že i bez ledu umí teploty těsně nad nulou, v kombinaci s větrem, účastníky "pěkně vytrestat".
Přesto se těšíme na každý víkend. Uspěchaná doba se vždy v sobotu zastaví před bránou jachtklubu .
Odpočítáváme dny k příchodu jara. K prvnímu jarnímu dni zbývá 34 dnů. Tato pravidelná sobotní setkání nám nahrazují dlouholetá, středeční posezení ve Viktorce.
Text: - Luboš Marušík

autorem fotogalerie je Mgr. Emanuel Briestenský


Zimní Emanuelova narozeninová a vytahovací sešlost
Tak se dá nazvat sobotní scuk v klubovně..
Počasí jak vystřižené z reklamy na barvičky. Sluníčko se na nás doslova chechtalo, 18°C na slunci (ano, čtete správně OSMNÁCT STUPŇŮ), je sobota 8. února.
Nevídaně krásné počasí pozvedlo všem náladu a znásobilo naše pracovní úsilí.
Popotažení mol a dřevěné lodi (hladina vody se opět zvedla), nás ujistilo, že v množství je síla a nepotřebojeme jinou pomoc.
Závěr byl nejlepší. Vytáhli jsme lavice na terasu a z horkého zabijačkového guláše se nestačilo ani zakouřit.
Pan magistr Emanuel nás k tomu překvapil narozeninovou párty.
Tato sláva byla korunovaná odpolední soutéží o nejlepší štrůdl . Jelikož vysledek třech kuchařek dopadnul nerozhodně, bylo rozhodnuto soutěž zopakovat přístě.
Zbyla chvilka i na kondiční plavbu Calypsa k Petrově desce na skále u hráze.
Hlavní starší lodní kuchař Luboš, dostal ode všech pochvalu s doporučením na Michelinskou kuchařskou hvězdu. Byl to další krásný, společně prožitý, den.
Prezident YC, Karel Bula, zapsal vlastnoručně do knihy úřední zapis o celé akci.
- Alois Hnilo
autorem fotogalerie je E. Briestenský


Námořnický bál 2014
Už 25. ledna, si dali sraz znojemští jachtaři z jachtklubu Vranovská přehrada a jejich přátelé, na 13tém ročníku Námořnického maškarního bálu. Natěšených na sobotní odpoledne, přišlo pár jedinců, aby už dopoledne, realizovali výzdobu, už před 13 lety vymyšlenou. I v tom máme tradici. Dekorace se, až na pár novinek, na našich bálech nemění.....
Vyzdobená podkrovní vinárna M-centrum v Kramářské uličce, přivítala první návštěvníky už v 19 hodin.
Ples zahájil prezident YCVP Karel Bula a ve 20 hodin se mohlo začít. K tanci nám hrála kapela "Duo Dreams".
Hned na první pohled bylo vidět, že se zde sešla různorodá společnost od vodníka, přes lodníky, piráty, vodní víly, až po korvetní kapitány. Ti usedlejší zvolili společenský úbor. Mezi námi se veselili i dva opravdoví námořníci, Chorvatští bratři Marko a Ivo. Petr Zeman, přijel z Jihlavy. Jirka Nevoral a Mirek Švéda z Moravských Budějovic. Láďa Kulíšek, Karel a Pavel Bulovi, Libor Malafa, Fredy Jeřábek, Karel Komenda s Michalem Svitokem a Lubošem Marušíkem, nebo Luboš Vaněk s Mirkem Kleinem, jsou domácí. Dlouhý by byl výčet jmen účastníků a jejich partnerek. Co je však všechny spojovalo? Takřka všichni se totiž zúčastnili i většiny minulých ročníků. Takže se dá říct, že jsme všichni pamětníky prvních začátků našich bálů. Třináct bálů za sebou svědčí o dobré a sehrané bálové posádce.
Při vzpomínkách v družné besedě, s dobrým vínkem, čas rychle plynul. Tradiční soutěž "Maršál Malinovskij", měla netradičního vítěze. Stal se jím Marko, jeden z bratrské námořnické dvojice.
Půlnoční tanečnici se dařilo. Po zakopnutí u baru se zasekla hudba. I to se stává profíkům. Profesionálně vše vyřešila a přídavek bez závoje na revanš, ohodnotili především pánové, velkým potleskem.
Vrchní byl spokojen, znalci dobrého vína téže. Čtvrtá hodina to jistila. S veselou náladou a slovy, že noc je ještě stále mladá, jsme spěchali do svých domovů.
Chmurné nedělní ráno troubilo na ústup. Brigádníci na úklid byli ještě v poledne nepoužitelní. Situaci opět vyřešila stará sestava: Pátý, Briestenský, Rynda, Marušík, Kulíšek, Svitok a Zeman. Poskládali bálovou výzdobu do čtyř kufrů.
Ještě odvoz do skladu a za rok zase NA SHLEDANOU!

- NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2014 SKONČIL!

- KDO PŘIŠEL, TEN VIDĚL A ZCELA JISTĚ SE I POBAVIL!

- AŤ ŽIJE NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2015

Autorem fotogalerie je Libor Malafa


               
Takto se u nás v YC, vábí jaro..
Plavba Calypsa 18. ledna - teplota vody 3°C a teplota vzduchu 2°C.


               
Plánování našich akcí a jednání se sponzory, je v podstatě velmi náročná záležitost.
A takhle vypadá po všech jednáních diář výkonného manažera YC, Ládi Kulíška.

Pro přehlednost jsou akce uvedeny zde, ještě jednou a to v souvislém seznamu:
V letošním roce uspořádáme tyto akce

Vracíme se k pořádání, po léta osvědčenému, modelu klubových regat. Všechny letošní regaty opět pořádáme jako klubové akce, bez nutnosti disponovat závodní licencí, pojistkou a lékařskou prohlídkou.

1/. Dětský den s ČSOB pojišťovnou, dne 7. června (2.roč.)
2/. Dětský den s Excaliburem na vodě, dne 14. června (5. roč.)
3/. Juniorský závod Vranovská námořní míle, dne 21. června (3. roč.)
4/. Modrá stuha - Excalibur City regata - ve dnech 5-6. července (13.roč)
5/. Excalibur City Cup - ve dnech 19-20. července (7.roč.)
6/. Prázdninový vítr - Excalibur City regata -ve dnech 9-10. srpna (13.roč.)

Posezonní akce
7/. Vytrvalostní plavba "Po stopách barona Jiřího von Hasse", dne 20. září
8/. Kondiční plavba "Až na konec přehrady", ve dnech 4-5. října.


Strážce kýlů
Jako každý máme svého zubaře, ševce či právníka , náš YC má svého strážce kýlů .
Kdo jiný by jím měl být, než náš člen, jachtař a profi potápěč, Luboš Vaněk.

Loni lepil kýl pod Calypsem.

Fotky z lokality Leštinka, což je zatopený lom u Chrudimi, nebo zatopený lom Cerekev v okrese Jihlava, kam potápěči jezdí trénovat.

Několikrát za sezonu, nám pod vodou kontroluje stav kotevních lan obou mol u nichž máme vyvázané naše kajutové plachetnice.

To ovšem je pouhý zlomek, z jeho potápěčských výprav do hlubin.

Sám o tom píše:

Ahoj Tondo , to první jsem opravdu lepil kýl Láďovi na Calypsu , pak tam máš uchycení mola k panelu na svážnici nějakou kotvu a něco z tréniku na jezerech a lomech v ČR, pak tam máš něco i z Chorvatska (problém je v tom že pokud jseš pod vodou sám tak se moc nenafotíš). Tohle je Svetá Marina v Chorvatsku. A pak i Bali v Indonésii -Tichý Oceán a Indický Oceán. Potápěl jsem se na rozhraní obou oceánů kde se oceány míchají a to byl mazec "proudy jako PRASE". A ta Manta? Ta je z Manta Point.

- Luboš

Podívejte se s námi na Luboše v prostředí, kde se na rozdíl od většiny z nás, "cítí jako doma"


Námořnický maškarní bál
Náš "Námořnický maškarní bál", se bude konat 25. ledna 2014 v tradičních prostorách podkrovní vinárny M - Centrum na Kramářské ulici. Předpokládáme opět i účast členů YCZN. Už účast členů obou jachklubů sama o sobě znamená zvýšený zájem o místa ve vinárně M Centrum, kde je omezený počet míst a proto asi nebude od věci, se zajímat už nyní, o zamluvení míst u stolů.
Vstupné na akci je 350 kč. V ceně je večeře a láhev vína (0,75l), obé s možností výběru.
Více informací o akci lze získat na:

Za YCVP:
- MVDr Ladislav Kulíšek - mob: 603 785 756, mail: lkulisek@club34.cz
- Karel Bula - mob: 731 011 511, mail: bulakarel@seznam.cz

Za YCZN:
- Eduard Procházka - mob: 608 760 012, mail: eda.prochazka@volny.cz


První, " čtyřkrálová" plavba Calypsa v Novém roce
Motto: Nic nás nerozplače, je přece Nový rok 2014. Času je málo a voda stoupá .
A proto s úsměvem borci, zítra scuk v heimu, budeme vábit jaro. V 10 hodin vyplouváme, směr Honolulu.

P.s. Vemte foťáky. Budeme fotit pobřežní místa jako: Krym, Jelení zátoku, Canaveral, Honolulu..

Tak zval L. Kulíšek na neděli 12. ledna, zájemce o první letošní plavbu. Nelze se divit, že se našli jenom čtyři odvážlivci (čti otužilci), kteří s ním vyrazili. Jsou to ledoví muži, mající za sebou už Adventní plavby v loňském roce. "Čtyři králové" - Mirek Klein, Jirka Nevoral, Mirek Švéda a Honza Pátý. Jejich fotky známých míst, ale v neobyklém období, ukazují krásu přehrady v zimním čase.

No a příště to možná bude, třeba, "plavba sedmikrálová"


Aktualne v YCVP0735
Až na konec přehrady - 4. října
Poslední, letošní společná, naplánovaná plavba, byla tím skutečným vyvrcholením sezony. Nazvali jsme ji "kondiční" a bez přehánění tomu tak bylo. Takřka 60km nonstop od jachtklubu na jezeře, až na konec přehrady. Už v pátek vpodvečer, se začali sjíždět účastníci. Ivan, Láďa a Mirek zatopili pod kotlem a začali s vařením prasečích nožiček a čtyřech slepic, které tvořily základ hutného vývaru určeného k zahajovacímu posílení účastníků. V sobotu ráno Karel Bula ještě pomohl Ivance všechno dotvořit a litoval, že se nemůže zučastnit, protože za pár hodin už s kapelou Květinka hráli na country bále ve Znojmě. Polévka byla vynikající! Ivanka ještě nasmažila pro všechny plný termobox játrových řízků, na Calypsu bublala voda na admirálský grog a mohli jsme vyrazit za dobrodružstvím.

Vypluli jsme v 11h. A scénář se opakoval jako před čtrnácti dny. Plně obsazené Calypso Ládě Kulíška, Wind Rider Jirky Nevorala, Petr Koziel se svým elektrobenzínovým člunem a člun SOS Romana Pevného, zajišťující bezpečnost zúčastněných. Odvážných se v našem YC našlo opět dost. Zemanovi, Klein, Nevoralovi, Ficovi, Kozielovi, Jiroutovi, Pevní. Samozřejmě nesměl chybět Kulíšek, Švéda a Jordán. Čekalo je víc než 25 km, až do míst, kde přehrada prakticky končí a přechází v řeku. Dva mosty které nám stojí v cestě, Bítovský a Vysočanský, budeme podjíždět za použití "mrtvých mužů", což je zařízení na sklápění stěžňů plachetnic.

Na Horce nabíráme místního znalce Slávka Jordána jako lodivoda. Sláva, dunajský vlk (dlouhá léta se po Dunaji skutečně plavil na šífech Dunajplavby), po posilnění z lodní kuchyně, dovedl Calypso, až do Jazovické zátoky. Všechny přesvědčil, že je opravdovým znalcem místních poměrů, neboť po jeho slovech: "pod kýlem je deset centimetrů dál nepluju" - skutečně následovalo uvíznutí na mělčině.

Cíle však ještě nebylo dosaženo, tak Ivan Jirout se svýn dřevěnýn škunerem převzal štafetu plavby, nalodil kameramana a fotografa a společně dopluli až do míst k Penkýřáku, kde se jim naskytl smutný pohled na nevábnou, zelenou, smrdutou stoku.

Na zpáteční cestě jsmě vysadili Slávka v jeho království , jako opuštěného strážce majáku na Horce.

Pod plnými plachtami, za svitu měsíce, se Calypso dralo soutěskami vranovských kaňonů. Až světla nasvíceného jachtklubu v dálce, oznamovaly konec našeho snažení. Je 20.00h. Všichni jsme vylodění a 60 km nonstop plavby je za námi. Že to byla fuška i pro tvrďáky, je znát z nedělního prodlouženého vyspávání.

Plni dojmů a s pocitem, že už více se toho nedalo stihnout, se v neděli rozjíždíme domů.

- text Láďa Kulíšek
- foto Jirka Nevoral

galerie k článku
Hezké a akční fotky a videozáběry z plavby, budou jistě vzbuzovat uznání od všech účastníků tradičního, již 14tého SETKÁNÍ JACHTAŘŮ 2014, v eM-Centru na Kramářské, konané ve čtvrtek, 13. listopadu v 18 h. Tohoto podzimního vzpomínání na léto, se nás loni zúčastnilo takřka 50. Organizátorem akce je VV YCVP, kontaktní osobou pro přihlašování k účasti na akci, je MVDr. Láďa Kulíšek - mob: 603 785 756. a mail: dr.kulisek@club 34.cz

Poskytne také více info o příspěvcích (fotky s komentářem autora, promítání filmů a videí z plaveb a charterů, fotky z klubových regat a společných víkendů v letošní sezoně na Vranovské přehradě....).


Po stopách barona Haase - 20. září
A kdo se náročné sobotní plavby zúčastnil?

- Míra Klein, Petr Zeman, Martin a Dana Zemanovi, Briestenští, Jirka a Tomáš Nevoralovi, Laďa Kulíšek, Mirek Švéda, Petr Fic s Ivankou, Petr a Eva Kozielovi, Roman a Lenka Pevných, Ivan a Stáňa Jiroutovi. Karel Bula a Slávek Jordán.

V poledne měl kapitán Pátý na retroparníčku "Dyje" již dávno zatopeno pod kotlem, když Mirek Švéda kormidlující obsazené Calypso, Jiroutův oldtimer následovaný Wind Riderem Jirky Nevorala vypluli na dalekou plavbu směr Bítov.
Rychle jsme minuli Canaveral a Honolulu, Pirátskou zátoku , Malou a Velkou babku , Skály Vitězslava Nováka a z dálky nás již vítala na obzoru silueta Cornštejnu. Před ním jako hradba modrý Bítovský most.
Jelikož čas plynul rychleji než jsme předpokládali, byla zvolena rychlá alternativa.
U pilíře jsme vyvázali Calypso a Wind Rirera. Opustili jsme vyvázané krasavice a s Jiroutovým dřevěným remorkerem odjeli na Horku pro naší Dřevku . Společně jsme se dostali až k ústí Želetavky.

Míjíme starou cestu jdoucí se zatopeného starého Bítova protínající hladinu a mířící lesem ku hradu. Naštěstí je vysoký stav vody a tak plujeme nad kostelíkem s věží a místním hostincem. Je to prapodivný pocit, když víme, co je pod námi, pod hladinou.
Vzpomínky na barona a příhody z podzámčí dokreslovaly atmosferu plavby.

Z poklidu nás vytrhlo upozornění lodivoda Ivana Jirouta na údaj sonaru: "Pod kýlem hlásím nulu". Opatrným manévrem couváme a kravskou otočkou míjíme místo, kde ústí do přehrady nečistá, špenátová Želetavka.

Troubíme na ústup a rozhodujeme se pro oddych a pro odpolední siestu.. V první bítovské zátoce v restauraci "Na špici" nás vítá vrchní s dobrým pívem a klasickým, ritualním smažákem.
Za nedlouho již, nervozní zda-li to ty naše odložené o opuštěné plachetnice u mostu vydržely, odrážíme od mostního pilíře.
Teploučko ve vyhřáté kajutě na Calypsu, přišlo vhod po celodenním fičáku. Po cestě bereme do vleku parníček Dyje , kterému došla pára.
Vítá nás náruč naší jachtařské základny s neskutečnou dobrotou. Martiččino červené zelí s bůčkem by rozplakalo nejednoho otrlého mořského vlka.

Jsme unavení, ale i tentokrát svorně a spokojeně prohlašujeme: "Byla to prima sobota".

- text a foto Jiří Nevoral:


Nový červený koberec, který nám do jachtklubu daroval Láďa, je nejen praktický, ale i pěkně vypadá.

Láďa se smíchem vysvětluje: "Za dobré služby jsem dostal od pana krále Lucemburského za to, že mu koně vzorně řechtají a cválají, dárek pro náš YC. Červené koberce zpod královského trůnu z hlavní tribuny Znojemského vinobraní".

Současně vyřizuji i vzkaz od Jeho Veličenstva. " Buďte veselí a radostní a pozdravujte v podzámčí".


Společná plavba
Každoroční společná podzimní plavba, tentokrát proběhne pod názvem "Po stopách barona Haase". Tato pozoruhodná postava spjatá v minulosti s Bítovem, vzbuzuje stále zájem. A to nejen na přehradě. Článek o baronovi Haasovi, vyšel také v Karlovarských novinách (všimněte si na konci článku o zmínce, že se chystá zfilmování jeho života.
- Vyrazíme v "balíku lodí" tažených notorákem, směrem na Bítov. Cestou i v osvěžovnách (které jsou ještě v provozu), bude určitě dost příležitostí, jak se vydovádět. Zveme mezi nás na 20. září všechny, kteří se chtějí i po sezoně, bavit u vody. Kdo nemůže 20tého, má ještě šanci 4. října.
Pro účastníky jsme přichystali "Pamětní list", který bude trvalou připomínkou plavby.


Sousedé závodili
O posledním prázdninovém víkendu uspořádali naší sousedé u vody, jacht klub Znojmo, závod "Cukrovarská dálková plavba".
Ve třídě kajutových lodí, se zúčastnili i dvě naše posádky. První den závodu takřka nefoukalo a tak se odjela pouze jedna rozjížďka. Ten pravý "hučák" přišel až v neděli a pořadatelé tak mohli závod dokomčit v plánovaném rozsahu.
Výsledky závodu:


Pořadí aktivity lodních posádek jachtklubu Vranovská přehrada v letošní sezoně

Body za pořadí jsou z regat - Modrá stuha Vranovské přehrady 2014, Excalibur City Cup 2014 a Prázdninový vítr 2014.

Po třech regatách tedy vypadá tabulka nejúspěšnějších takto.
1./ CZE 530 - NAUTINER - Jeřábek Alfred, Nováková Věra ( 2202 +2524 + 1215 = 5 941
2./CZE 527 - VERONICA - Kuča Petr, Kučová Helena (1248 + 3427 + 0) = 4 675
3./ CZE 540 - MAJA & BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, Denis Pereira (998 + 1996 + 0) = 2994
4./ CZE 73 - SIRIUS - Pátý Jan ml., David Pátý (1600 + 1093 + 0) = 2693
5./ CZE 529 - PHOEBE - Zeman Petr, Zeman Martin (646 + 892 + 914) = 2 452
6./ CZE 456 - QUIDO - Koziel Petr, Priegelhof Karel (0 + 1330 + 0) = 1330
7./ CZE 541 - WIND RIDER - Nevoral Tomáš, Nevoral Jiří (202 + 427 + 613) = 1 242
8./ CZE 528 - MY LADY - Bula Karel, Fiala Jaroslav (512 + 718 + 0) = 1230
9./ CZE 534 - MALIBU - Karšulín Pavel, Karšulín Petr (396 + 0 + 738) = 1 134
10./ CZE 533 - CRYSTAL 2 - Švéda Miroslav, Švéda Miroslav jun. (0 + 564 + 370) = 934
11./ CZE 520 SASANKA - Klein Miroslav, Michal Svitok (0 + 303 + 0) = 303

Prázdninovým větrem skončila pro nás letošní jachtařská sezona. Regat se zúčastnila polovina kajutových lodí YCVP. Je to v dnešní době maximum. Není snadné v nabitých rozvrzích našich členů, najít ještě mezírku pro volnočasovou aktivitu, kterou naše klubové regaty představují.

Všem, co se přesto zúčastnili, patří naše uznání, za sportovní aktivitu!

Budeme se snažit, na příští sezonu vybrat termíny tradičních regat tak, aby to vyhovovalo co největšímu počtu posádek.


Prázdninový vítr 2014
O víkendu 9. a 10. srpna jsme pořádali již 13tý ročník, této populární regaty. Za účasti posádek třinácti kajutových lodí, ji v sobotu v 10h., zahájil ředitel závodu Ing. Miroslav Švéda. Technickou pomoc SOS YCVP, zajišťovali sponzorsky Ing. Petr Koziel a Vít Růžička. Občerstvení pro závodníky připravoval tým Luboše Marušíka, Marta a Emanuel Briestenští a Ivana Rusá.
Info od rozhodčího Tondy Hadrouška, s čerstvou informací o větru potvrzenou windmetrem, rozhodně nevyznělo optimisticky. Vítr není a zřejmě nebude ani po zbytek dne. Čekání na vítr se letos stalo pravidlem na všech našich regatách. Vítr opět vyváděl lotroviny všude okolo, jenom ne na Vranovské přehradě. A dříve než vítr, se přihnala v podvečer bouřka s lijákem. Záhadně se opakující klid a opětné přívaly deště. I na tyto situace umíme v našem kempu YCVP reagovat. Celý prostor máme zakrytý mobilním hangárem, takže nás déšť nevyvede z klidu.
Po tradičně výborné večeři, jsme se soustředili na soudek pivečka od Petra Karšulína. Ale hudební doprovod byl tentoktát naprosto originální. Kytaru Pavla Kašulína doplnily housle Marie Karšulínové. Za těch padesát let, co na Vranov jezdím jsem tam slyšel hrát leccos. Samozřejmě kytaru, harmoniku, klarinet i saxík, bendžo a dokonce vyťukávat rytmus na polévkové lžičky (přímo mistrně to uměl "Nefce", v osmdesátých letech neodmyslitelný účastník našich vranovských jachtařských závodů). Takže jsme si přišli na své všichni. Pavel zná nepřeberné množství trampských evrgrínů a Marie s houslemi, excelovala při vinařských a moravských písních.

Mezi nás přišli i manželé Olga a Jiří Balíkovi. Nežli odjeli na dlouho do Států, byli to naši členové. Takže není divu, že se mezi námi cítili jako doma. Ostatně, sami se o tom zmiňují:
"Nám se závod velice líbil i když byla jenom jedna rozjížďka (bohužel, větru neporučíš). Skvělá parta, výborná zábava a perfektně připravené pohoštění, díky Lubošovému kuchařskému umění". Olga a Jirka

V neděli nám vítr "dovolil" pouze jednu rozjížďku, takže pořadí v rozjížďce bylo i celkovým pořadím regaty.

Výsledková listina závodu Prázdninový vítr 2014 - Excalibur City regata


Excalibur City Cup 2014
Naší druhou letošní akcí byl již 7. ročník populárního jachtařského závodu ECC 2014. Ve dnech 19. až 20. července se na něm sešly posádky 11 kajutových plachetnic. V sobotu ráno všechny přivítal ředitel závodu Ing. Petr Koziel. Záchrannou službu SOS YCVP, sponzorsky zajišťoval Vít Růžička se svým motorovým člunem. Start a cíl měl pod dohledem Petr Fic.
Po krátkém informačním úvodu od rozhodčího Tondy Hadrouška, byla v 11 hodin odstartována první, tříkolová, rozjížďka. Za mírného, silně proměnlivého větru, jsme za 1,5 hodiny byli v cíli a šlo se na oběd. Konec polední siesty, jsme si naplánovali na 15 hod. Poté jsme opět vyrazili na vodu. Za stejných podmínek jsme si v sobotu odjeli ještě druhou rozjížďku. Blížil se večer, s tradičním programem. Veselé i ještě veselejší historky od vody, doplňovala kytara Karla Buly.
Nedělní ráno v nás vzbuzovalo velké naděje. Už od rána foukal svižný jihozápadní vítr, který přímo vybízel k odstartování dálkové rozjížďky, kterou se kvůli podmínkám na našich regatách už dlouho nepodařilo uspořádat. V 10,15 hod. jsme vyrazili směr Chvalatická zátoka. Nahoru s větrem v zádech, jsme proplouvali zátoku za zátokou a bojovali mezi sebou o každý metr. A za čerpačkou, to už bylo podle známého scénáře. Vítr se točil jako primabalerina a my sním. Otočka ve Chvalatické zátoce nás poslala opačným směrem a nastaly krátké stoupačky v úzkých úsecích mezi skalami. Až za čerpačkou, s jezerem na dohled, jsme si trochu vydechli. Plul jsem na palubě oldtimeru "MY Lady", s kapitánem Karlem Bulem. Jsem na vodě zvyklý takřka na všechno, ale v cíli, po třech hodinách plavby v úmorném vedru, jsem už toho měl plné zuby.

Sám Karel Bula o regatě říká:
"Ahoj, jen pár slov k naší klubové fun regatě. Co na mně nejvíc udělalo kladný dojem, bylo to, že nikdo nepolemizoval nad tím zda popluje nebo ne a nevyhledávaly se důvody neúčasti. Kolektivní závodní duch byl z těch dvou dnů vyloženě cítit.Tak jak za starých časů. I večerní posezení se vzpomínkami na staré písničky našeho mládí nemělo chybu. Samozřejmě, ti co potřebovali zábavu jiného stylu odešli na Pařník, ale tak to má být, je tady znát věkový odstup".
"Takže závěrem : Byla to velmi povedená akce ve všech směrech. Naše týlové zabezpečení opět nemělo chybu, zvykli jsme si na perfektní servis v podání Marušíkova týmu a je to velmi příjemné slézt z lodě po rozjížďce a mít nachystaný oběd. Rovněž účast 11 lodí je velký úspěch. Doufám,že na příští regatě nás bude ještě víc"

Suverénním vítězem dálkové rozjížďky byla jachta "QUIDO", kterou vedl kapitán Petr Koziel.
I ten má pro oba závodní dny slova uznání:
"Velmi mne zaujalo nasazení posádek lodí ve všech rozjižďkách. Ta nedělní, dálkova s otáčkou u mysu Canaveral, kladla i díky nárazovému větru, zvýšené nároky na jachtařské dovednosti . Kormidelnici ale diky tomu, mohli při plavbě využít všechna možná nastavení plachet na vitr.
Účast 11-ti kajutových plachetnic v tomto otevřeném Excalibur City Cup 2014 dává tušit, že závod bude vedle dalších aktivit klubu v průběhu roku, zaujimat důležité misto.
Všem zúčastněným diky, bylo mi ctí být u toho!

Celkové výsledky klubové regaty Excalibur City Cup 2014
1./ PLEIONÉ - Adam Ott, Stanislav Ott, YCZN
2./ VERONICA - Petr Kuča, YCVP
3./ NAUTINER - Jeřábek Alfred, Věra Nováková, YCVP
4./ MAJA a BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, YCVP
5./ QUIDO - Petr Koziel, YCVP
6./ SIRIUS - Jan Pátý ml., David Pátý, YCVP
7./ PHOEBE 24 - Petr Zeman, Martin Zeman, YCVP
8./ MY LADY - Karel Bula, Jaroslav Fiala, YCVP
9./ CRYSTAL 2 - Miroslav Švéda, Miroslav Švéda ml., YCVP
10./ WIND RIDER - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral, YCVP
11./ SASANKA - Miroslav Klein, Michal Svitok, YCVP.

VŠEM ZÚČASTNĚNÝM PATŘÍ DÍK ZA PLNÉ NASAZENÍ A SPORTOVNÍ ZÁPAL!

p.s. - Naší příští akcí bude 13. ročník Prázdninového větru / 9 -10. srpna, který opět bude přístupný všem posádkám kajutových plachetnic na přehradě.
Lodě musí mít platné lodní doklady a kormidelníci musí být držiteli PVMP.

autorem fotek je Luboš Marušík
autorem fotek je Honza Pátý


Modrá Stuha 2014
Prvním naším letošním závodem, byla klubová regata Modrá Stuha Vranovské přehrady, kterou jsme uspořádali ve dnech 5. - 6. července. Na letošním, již 13. ročníku, přivítal ředitel regaty Karel Bula 10 kajutových lodí, ze 3 jachtklubů. YCVP, YCZN a YC Olomouc. Ve zkratce je seznámil s historií závodů "O Modrou stuhu Atlantiku".
" Modrá stuha bylo zvláštní ocenění, které bylo udělováno lodím, které nejrychleji přepluly Atlantský oceán na trase z New Yoku do Evropy, obvykle do Liverpolu. Poprvé bylo uděleno v r. 1838 - prvním držitelem tohoto ocěnění, byl parník SS SIRIUS, který vykonal cestu z Corku, do N. Y. za 18 dní. 14 hod. 22 minut, rychlostí 7,3 uzlů. Pro srovnání je zajímavý údaj o držitelce Modré stuhy z r. 1952. Americká loď UNITED STATES, překonala tuto vzdálenost za 3 dny, 10 hod.a 40 minut, rychlostí 34,5 uzle. Snahy získat trofej za každou cenu, vedly také k několika katastrofám, např. známá tragédie TITANICu. Poslední uváděný držitel Modré Stuhy z roku 1998, CAT - LINK, Atlantik překonal za 2 dny, 20 hod. 69 minut, neuvěřitelnou rychlostí 41,3 uzle, což je víc jak 70 km/hod."
U nás, na Vranově, se každoročně snaží posádky kajutových plachetnic získat trofej pro vítěze, Modrou Stuhu, spojenou s prestižním titulem "Nejrychlejší loď sezony". Nejrychlejší nejen díky svým plavebním vlastnostem daných výrobcem, ale i mistrovstvím její posádky.
Vítězové závodů "Modrá Stuha Vranovské přehrady",stojí také za připomenutí.
Namátkou připomeňme:
V roce 2000, kdy jsme v YCVP tradici Modrých Stuh obnovili, vyhrála dvojice Igor Štěrba s Jirkem Tanzerem na lodi STAR. V roce 2003 to byla dálková plavba ze Švýcaráku k Bítovskému mostu, kterou vyhrála inženýrská posádka Petr Koziel a Pavel Karšulín naTRITONU. V roce 2006 zvítězila loď POLÁRKA, s posádkou M. Svitok a Luboš Marušík. Rok 2007 byl úspěšným pro kajutovku ALBA, s posádkou K Priegelhofem a A. Hadrouškem. V roce 2009 Modrou Stuhu získal brňák Petr Kuča, na lodi VERONICA. Rok 2010 byl úspěšným pro majestátní LADY, s posádkou A. Jeřábek, V. Nováková. Jan Vitoň a Jirka Tunka na lodi TRITON, zvítězili v roce 2011. Loni to byla AUDI s Davidem Bobušem a Ondřejem Růžičkem.

Pak už všechny informoval rozhodčí Tonda Hadroušek o detailech týkajících se přímo závodu. Původně zamýšlený start musel být pro bezvětří posunutý o hodinu a tak se šlo na vodu až v 11 hodin, kdy odstartovalo 10 kajutových lodí na vytýčenou trať. Vyrazili jsme ve slabém, silně proměnlivém větru.
Za stejných podmínek jsme jsme v sobotu odjeli ještě i druhou rozjížďku. V samém jejím závěru nás však překvapila bouřka s lijákem, který trval s malými přestávkami až do nočních hodin.
V neděli se situace opakovala. Větru bylo pomálu a tak, přesto že jsme jej hodinu vzývali přímo na vodě, musela být třetí rozjížďka zrušena pro bezvětří.

Výsledky "Modré Stuhy Vranovské přehrady 2014", jsou tedy následující:
Absolutními vítězi se stali Jirka Tunka, Jakub Pivnička a Jan Procházka na lodi SNOWY 3.

Jak velí tradice, pro letošek se stávají nejrychlejší lodí na Vranovské přehradě. GRATULUJEME!

Je samozřejmé, že nás každoročně ale také zajímá, nejrychlejší kajutová plachetnice z pořádajícího jachtklubu.
A tou byla loď NAUTINER, s posádkou Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda.

NAUTINER se tedy stává, pro letošní sezonu - NEJRYCHLEJŠÍ PLACHETNÍCÍ JACHTKLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA. GRATULUJEME!

Celkové výsledky:
1./ Snowy 3 - Jiří Tunka, Jakub Pivnička, Jan Procházka ( YCZN )
2./ Nautiner - Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda ( YCVP )
3-/ Sirius - Jan Pátý ml. David Pátý ( YCVP )
4./ Veronica - Petr Kuča, Helena Kučová ( YCVP )
5./Phoebe 24 - Petr Zeman, Petr Fic, Martin Zeman (YCVP )
6./ My Lady - Karel Bula, Jaromír Fiala
7./ Maja a Bety - Alois Hnilo, Denis Pereira ( YCVP ), Jan Vitoň ( YCZN )
8./ Malibu - Pavel Karšulín, Petr karšulín ( YCVP )
9./ Buchtička - Pavel Hradilík, Waltr Vysloužil ( YC OL.)
10./ Wind Rider - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral ( YCVP)

Naší příší akcí je další klubová regata, Excalibur City Cup 2014 - 7. ročník. Závod je otevřený pro všechny držitele PVMP a platných lodních dokladů.

koláže od Mgr. Emanuela Briestenského
autorem fotek je Luboš Marušík


Vranovská námořní míle 2014
Pro nezasvědcené to byl přinejmenším šok.
Před jachtklubem Vranovská přehrada stály elektroauta až na betonu k vodě. Překrásné automobily napojené na elektrický nabíjecí kabel, dávaly tušit, že tady bude k vidění něco nezvyklého, mimořádného.
Reklamní stánek s vystavenými elektrokoly a elektroskútry byl obležený zájemci a nadšenci o pohon tohoto desetiletí. Byla zde možnost si sáhnout na vše co mělo elektromotor. Zkrátka elektromobily si daly sraz u nás a tímto gestem podpořily myšlenku a záměr celé akce. Elektrický pohon je bezpochyby blízká budoucnost, do které jsme naším závodem elektromotorových člunů vstoupili.
Startovní pole bylo vymezeno před molem. Dvě velké modré, startovní a cílové bóje, vytyčovaly dráhu závodu. Od nich se na levo viditelně rýsovala žlutými bojkami vybójkovaná trať, až k mostu přes Švýcarskou zátoku. Před ním otočka na červené otočné boji a zpět kolem parníku do cílové čáry.

Celkem se zůčastnilo 16 závodníků.
Jednotliví závodníci byli na trať vypoušténi po pěti minutách. Kvůli silněmu větru, byl závod z bezpečnostních důvodů odstartován s hodinovým zpozděním. Za dozoru a účasti rodičů a dědečků startovali mladí závodníci na vyznačenou trať. Žluté bojky odměřovaly po třista metrech jednomílovou trasu.
Záchranná služba SOS se dvěma rychlými čluny sledovala bezchybný průbéh.
Třetí místo v juniorské soutěži nejmladších obsadil malý Filip Baldreich ze Znojma. Pro jistotu, než vyroste, měl ve člunu za kopilota svého tátu. Také držitel druhého místa Honzík Koziel z Brna, si určil svého dědu jako spolehlivého plavčíka.
Ošlehaní mladí kapitáni se probojovávali protivětrem a postupně projížděli cílem. Opravdové sportovní zápolení doprovazelo umění vyšetřit volty v bateriích pro cílový zápas. Jeden elektromotor shořel, další zkolaboval jen tak, bez příčiny.
Ve startovním poli, pluly i domácí, bizarní speciály seniorů, což svédčí o šikovnosti vodních elektrokutilů, jak nám říkají.
Největší štikou v juniorské soutěži byl tovární elektročlun bratrů Vojty a Petra Nezvedových, se třetím navigátorem Lubošem Vitanovským.
Další sehranou posádkou juniorek jsou sestry Ema a Rozálie Bulovy. Nezapřely odchov na vodě. Dokonce soupeřily se svým tátem Pavlem Bulem , který startoval s nejstarším dřevěným člunem za seniory.
Konec dobrý všechno dobré! Mladí admirálové a kapitánky zcela vážně přijímali diplomy v jednotlivych kategoriích s přesvědčením, že příští rok nám starším to určitě znovu natřou a to již bez doprovodu.

Po této mílové trati, následoval vložený "Závod o pohár starosty města Znojma". Na start se postavily tři nejvýkonnější čluny. Nejsilnější Titáni dne, s dlouhým dojezdem. Od Bítovskeho mostu do cíle je to 18 km .
V této královske disciplíně zvítézil Josef Večeřa z Citonic s lodí Saturn GT 23, poháněné elektromotorem Torqeedo 2,0 ES.
Druhé místo obsadil Ladislav Došek z Brna, s lodí Frauscher.
Třetí místo obsadil Roman Pevný z Jemnice s motorem Torqeedo.

Odměnou za snažení byla účastníkům domluvena prohlídka útrob Vranovské přehrady.

K odpolední pohodě hrála znojemská country kapela KVĚTINKA.

EDISON BY Z NÁS MĚL VELKOU RADOST. V TÉTO OBLASTI JE STÁLE MNOHO POLE NEORANÉHO .

Panelová diskuse o elektropohonu předurčila konání dalšího závodu v roce 2015, na kterou tímto všechny zve organizační výbor yacht clubu vranovská přehrada.
DĚKUJEME VŠEM SPONZORŮM A ZÚČASTNĚNÝM ZA PŘEKRÁSNÝ A POUČNÝ ZÁVOD.

Tým redaktorů Elektrika.cz, se zmiňuje o "Vranovské námořní míli" v tomto článku.
Na videu je i rozhovor s protagonistou myšlenky závodů elektrolodí na Vranovské přehradě.

autorem fotokoláží je Honza Pátý


Dětský den s Excaliburem na vodě
Už pátý ročník Dětského dne, jsme uspořádali pro děti firmy Excalibur City, působící v Hatích u Znojma.
Krásné, slunečné počasí umožnilo dětem, rodičům i nám, předvést atraktivní program, který se u všech zúčastněných návštěvníků setkal s úspěchem.

Vedení jachtklubu děkuje všem členům podílejícím se na zajištění programu Dětského dne, za čas věnovaný přípravě i realizaci akce!


Láďa a Mirek slavili
Zavítá-li visitor na naše webovky, může snadno nabýt dojmu, že v jednom kuse jenom "fachčíme, až se z nás kouří".

Opak je však pravdou!

Poslední květnovou sobotu pozvali Láďa Kulíšek a Mirek Klein, kamarády z YC ke společnému posezení na oslavu jejich narozenin.

autorem fotek je Mgr. Emanuel Briestenský


Bítov - Hatimov
Zatímco na jezeře v posledních dnech voda vytrvale padá, na začátku června vypadala situace na Bítově zcela jinak. Roman Svoboda, chatař z Hatimova, doprovodil své fotky několika větami:

Ahoj Toníče,
byl jsem na chatě na Loučkách za Haťákem od 29.5. do 2.6. 2014 a voda stoupla za dva dni o cca 1,5 m. Mnozí chataři uřezávali řetězy loděk na hladině, protože k zámku pod vodu by se museli potopit. K chatě mi připlavalo surfové prkno a flašky od piva.
Roman
p.s. Posílám pár fotek jako důkaz.


Děti vypluly na jachtách na Vranovskou přehradu
Opět je zde červen jako měsíc, v němž se náš jachtklub Vranovská přehrada, už tradičně, věnuje dětem.

Přátelství a tradice zakotvili v našem přístavu.

V sobotu 7.června jsme uspořádali už druhý ročník Dne dětí a opět to byli děti zaměstnanců ČSOB POJ. a.s.

Akce tohoto druhu už umíme nazpaměť a proto organizace a průběh DD měl i tentokrát úspěch u dětí i jejich rodičů. Děti, spolu s rodiči, vyjížděly v záchranných vestách . Záchranná služba SOS našeho YC, doprovázela celý výletní konvoj jachet a bděla nad bezpečím zúčastněných. Nalodění na plachetnice bylo odborně dozorovano. A byla radost se dívat, jak se děti s chutí a srdnatě pouštěly na jezero, na palubách kajutových plachetnic našich členů. Ať už to byla Sasanka Mirka Kleina, Veronica Petra Kuče, Ellen Libora Malafy, Polárka Michala Svitoka, Wind Rider Tomáše Nevorala, či Calypso Ladislava Kulíška s novou kajutovkou Petra Zemana Phobos 24. včechny byly v neustálém obložení malých námořníků. Všichni zúčastnéní mladí admirálové dostali diplom, s osvědčením o statečnosti od Vranovského Neptuna.

- Program připravený pro děti, suveréně moderovala manažerka ČSOB POJIŠŤOVNY a.s., Sylvie Samsonová. Pro celou akci měla jenom slova uznání. V několika větách tak shrnuje pocity všech zúčastněných, když říká:

" Dětský den uspořádala v sobotu na Vranovské přehradě ČSOB Pojišťovna ve spolupráci s Yacht Clubem Vranovská přehrada. Děti se mohly zúčastnit mnoha soutěží, které prověřily jejich tvořivost a obratnost. Hlavním bodem programu však byla plavba na jachtách místního jachtařského klubu. Akce začala v deset hodin ráno a rodiny mohly navštívit atrakce až do čtvrté hodiny odpoledne. Hry a projížďky na lodích si nakonec nenechalo ujít celkem 63 dětí, které za svou šikovnost od ČSOB Pojišťovny získaly drobné dárky. K úspěchu akce nesporně přispělo i krásné, bezvětrné a slunečné počasí, kdy teploty dosahovaly až 30°C. Už teď se všichni těšíme na příští ročník".

- Kapitán s/y Calypso Láďa Kulíšek, se na organizaci Dd s ČSOB podílel od prvního okamžiku. Všímá si i zázemí celé akce. Proto jeho zasvěcený komentář je právem nejpodrobnější:

"Společný Dětský den s ČSOB Pojištovnou a.s., začal vlastně již týden předtím. Tolik času si totiž vyžádaly přípravy komfortního zazemí od kuchyně, po molo. Proviantní a týlova služba včele s Lubošem Marušíkem zajištovala bezchybný chod akce". "Ozvučení a dovoz zvukařské aparatury zajisťovali Mirek Rezek a Kája Komenda. V arealu klubu našli mladí námořníci a kapitánky po plavbě zázemi s odpočinkem. Občerstvení s párkem a limonádou, přišlo každému vhod.

Je zbytečné vyjmenovávat ostatní zůčastněné, členy i přátele, oddané jachtklubu. Kdo mohl, tak doopravdy pomohl".

- Těšíme se na naplánovanou, společnou, poznávací výletní plavbu dne 4. října , kterou jsme nazvali - AŽ NA KONEC VRANOVSKÉ PŘEHRADY, SE ZAMĚSTNANCI ČSOB POJIŠŤOVNY a.s.

- Děkujeme brněnskému vedení ČSOB Pojišťovny a.s., za vstřícné jednání, při propagaci celé akce!

- VEDENÍ YACHT CLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA DĚKUJE VŠEM, KTEŘÍ SE JAKKOLI PODÍLELI NA ZAJIŠTĚNÍ DĚTSKÉHO DNE!

- DĚKUJEME ZA PŘÍKLADNOU REPREZENTACI YCVP!

Autorem fotek je Luboš Marušík
Autorem těchto fotek je Libor Malafa, ze Znojemského deníku


"Molová" sobota, 24. května.
Už od samého rána jsme se pustili do práce. Obě vyvazovací mola, prošla po zimě generálkou. Plováky byly zpevněny v rozích a vyměněny poškozené podlážky. To, co se napíše dvěma větami, zabralo 10 chlapům z našeho jachtklubu celou sobotu.
Parta svářečů Ivan Jirous, Petr Kuča a Petr a Milan Zemanovi přivařovali přechodové díly k upevnění příčných prstů - plováků. Zatímco ti zbývající Pavel Karšulín, Mirkové Švédovi, Petr Koziel a Karel Rynda s Tondem Hadrouškem, upravovali na míru jednotlivé pochůzné podlážky. Nejnebezpečnější byla přeprava hotových segmentů po vodě, na místo k hlavnímu, páteřnímu molu. Smontované plováky jsou totiž velice vratké a jejich převrácení dnem vzhůru by přinesla nemalé komplikace. Na fotkách je vidět, jak si s tím naši jachtaři poradili.
Po přestávce na oběd, přibyl do party Laďa Kulíšek a montáž na molu "dvojce", pokračovala až do večerních hodin.

Autorem fotek je MGr. Emanuel Briestenský


Technické prohlídky 2014
I letos se budou konat na vranovské přehradě, technické prohlídky plavidel. Proběhnou v našem jachtklubu (areál ycvp pod vojenskou zotavovnou), dne 22. května 2014, od 10 do 12 hodin.

Sdělení Státní plavební správy č. 4/2014
zde dne 23. 1. 2014
o technických prohlídkách malých plavidel ve vybraných lokalitách
v územní působnosti pobočky Přerov pro rok 2014
Technické prohlídky a prodlužování platnosti lodních osvědčení v roce 2014 budou prováděny na lokalitách a v termínech uvedených v následující tabulce:
22. 05. 10.00-12.00 VN Vranov Yacht club – Vranovská přehrada

Vybraný termín technické prohlídky sdělí žadatel telefonicky (e-mailem). Pro přihlášení na konkrétní termín je nezbytné sdělit evidenční číslo plavidla, jméno provozovatele a telefonický kontakt. V rámci jednoho termínu je z organizačních důvodů omezen počet technických prohlídek na 20 plavidel.
K provedení vlastní technické prohlídky je nezbytné přistavit plavidlo včetně pohonné jednotky, vyplnit žádost o vydání dokladu plavidla (formuláře jsou ke stažení na www.spspraha.cz ), předložit vydané lodní osvědčení a uhradit správní poplatek v podobě kolkových známek.

Informace je možno žádat a upřesňovat na shora uvedené adrese a
na telefonu 581 250 931-3,
e-mailu pobockaprerov@plavebniurad.cz
na internetových stránkách plavebniurad.cz
v naléhavých případech mobilní telefon 606 690 018, 606 690 891, 606 770 890.


Jarní brigáda s narozeninami
Již s předstihem 14 dní svolával nový prezident YCVP Mirek Švéda, zájemce na první letošní brigádu. Některé práce nastínil dopředu a vyzval členy klubu, aby se hlásili a zároveň posílali další náměty na práce, které je nutno udělat. Další podstatnou výzvou bylo, aby si každý přinesl nářadí na práce, které hodlá dělat. Tím se velmi zjednodušila organizace prací, protože, když se členové klubu v 10 hodin sešli, v podstatě každý věděl co bude dělat, pouze byly některé činnosti upřesněny.Tak jen pro dokreslení obrazu - sešly se 3 svářecí agregáty, 4 úhlové brusky, mnoho hrabí dále 3 křovinořezy, ocelová košťata atd.

Takže se skupiny pustily do práce. Namátkou vyjmenuji: Mirkové Švédovi pracovali na úpravě rozvaděče pod terasou MH a na zkulturnění vrátek na uzavírání prostoru, kde je uskladněno dřevo. Skupina s křovinořezy Libor Malafa, Tomáš Nevoral a Pavel Karšulin - vysekla celý svah od cesty k vodě a to od betonového zábradlí vpravo, po dřevěnou budku vlevo u nového mola. Skupina svářečů - specialistů ve složení Mirek Klein, Karel Komenda plus pomocníci zpevnili u starého mola výztuhami jednotlivé díly v rozích. Skupina s Jirkem Nevoralem, Fredem Jeřábkem a Michalem Svitokem, znovu usadili profesionálně schody pod nástupem ke starému molu. Naše milé ženy Věrka, Helenka a Martička provedly úklid MH a lednice. Emanuel.Briestenský se pustil do úklidu pod MH spolu s pomocníky. Skupina s hráběmi Karel Bula, Michal Svitok s Radimkem, spolu s Tomášem Nevoral a Liborem Kahounem, vyčistili svah od listí a výmladků. Na koho jsem zapomněl, tomu se omlouvám.

Zvlášť je nutno opět vyzvednout vynikající činnost našeho proviantního náčelníka Luboše Marušíka, kterému tentokrát asistoval Libor Frimmel. Připravili zúčastněným výbornou opečenou kýtu. Vzorky vlastního (dlužno dodat výborného) vína, dodali oba oslavenci Karel Bula a Libor Frimmel, ke svým narozeninám. Oběma oslavencům jsme popřáli štěstí a dlouhý život a všechny dobroty okusili.

Tak někdy příště!

Pěkný den!

Karel Bula

p.s. VEDENÍ JACHTKLUBU VYSOCE OCEŇUJE INICIATIVU VŠECH ZÚČASTNĚNÝCH A DĚKUJE JIM ZA ODVEDENOU PRÁCI!

autory fotek jsou Luboš Marušík a Libor Malafa


Valná hromada 2014
Každoročně na jaře, se koná Valná hromada Jacht klubu Vranovská přehrada. V podkrovní vinárně na Kramářské ulici, se nás 26. března, sešlo 24 členů našeho YC. Na programu schůze bylo zhodnocení celoroční činnosti, finanční zhodnocení minulého roku, i schválení rozpočtu na r. 2014 a volby nového vedení YC. Hlavní zprávu s celkovým výčtem všeho co se u nás událo a změnilo, přednesl prezident YC, Karel Bula. Ekonom YC Libor Frimmel zdůvodnil vynaložené finanční prostředky v r. 2013 a účel, ke kterému byly použity. Závěr jeho zprávy tvořil návrh finančního rozpočtu na letošní rok 2014.
Návrhy byly přijaty.
Po bouřlivé diskuzi nad úkoly letošního roku a způsoby jejich řešení, proběhly volby do orgánů jachtklubu. Novým prezidentem YCVP se stal Ing. Miroslav Švéda, víceprezidentem YC jsme si zvolili Libora Malafu a do výkonného výboru YC, byli zvoleni Lubomír Vaněk, Karel Komenda a Miroslav Klein. Kontrolním orgánem je u nás revizní komise YC, do níž byli zvoleni Ladislav Holík, Pavel Bula a Jiří Nevoral.
NOVÉMU VEDENÍ PŘEJEME ÚSPĚCH, KLID PŘI PRÁCI A DOSTATEK ENERGIE NA PROSAZOVÁNÍ SVÝCH ROZHODNUTÍ!
autorem fotografií je Luboš Marušík


Tulln 2014
Znojmo Tulln, čistá hodinka po dálnici. Dvacítka členů YCVP, oslavilo jachtařské jaro v Tullnu - dunajském přístavu třech moří. Na parkovišti je více Čechů, nežli Rakušanů. Než se stačíme rozkoukat, jsme za branami výstavišté.
Honza Pátý říká: "Náš obdiv patří vystaveným lodním krasavicím. Nové materiály, nové technologie, nové tvary a samozřejmě noví jachtaři. Kolem super jachet jsme s Karlem Ryndem a Karlem Komendem, prošli se smeknutými kloubouky".
"Potěšilo nás, že jachet do 32 stop na výstavišti rok co rok přibývá. Motorové lodě nás nenadchly. Zato elektrolodí a lodních elektromotorů je rok od roku více. Největší z nich měl výkon 150 KW. Zdá se, že nejenom elektroauta, ale i elektrolodě mají budoucnost".
"Letošní Tulln nás, jak se říká, nažhavil"!
Text i foto HaP
Na výstavě v Tullnu, proběhlo i rozlosování lodí třídy ELAN 350, jejichž posádky se zúčastní již 25. ročníku Austria Cup. V průběhu losování byl předán posádce, jež ho získala v roce 2013, putovní pohár. A právě tenhle legendární pohár YCA ( Yacht Club Austria ) je onen, který se dostal do rukou Láďovi Kulíškovi na parkovišti před výstavištěm, když byl požádán o pomoc při manipulaci s pohárem.
Sám Láďa to líčí: "Stačil letmý pohled a hned mně bylo jasné, že držím v rukou nejvyšší jachtařskou trofej v Rakousku. Řeknu vám, je to zvláštní pocit držet v ruce trofej, o kterou už 25 let bojují jejich nejlepší jachtaři".
"Celý jsem se rozklepal".
"Díky Bohu, že mi bylo umožněno něco tak neuvěřitelného prožít!"


Dětské dny v YCVP
Náš jachtklub jsme založili v r. 2000 a už následujícího roku jsme uspořádali Dětský den.
Základnou YC byl tehdy prám bratrů Pátých, který od začátku naší existence, budil nemalou pozornost návštěvníků Vranovské přehrady. Na něm jsme tehdy, každoročně na začátku června, vítali děti a připravovali pro ně zábavná odpoledne.
Jak lze snadno zjistit z archivu na našich webových stránkách, v celé naší historii jsme od oslavy Dětských dnů upustili pouze ve čtyřech případech. Proto ani ty letošní oslavy nejsou pro veřejnost ničím neobvyklým. Dalo by se dokonce prohlásit, že si už všichni oslavy Dětského dne spojují s programem, který pro ně tradičně připravujeme.

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den s ČSOB Pojišťovnou
Loňské léto jsm začínali uspořádáním Dětského dne pro děti zaměstnanců ČSOB.
Byť to byl první ročník naší spolupráce. Spokojeni jsme byli všichni. Malí námořníci, jejich rodiče, i my jako pořadatelé.
Archiv / stalo se v roce 2013 / Dětský den s ČSOB Pojišťovnou

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den - s EXCALIBUREM na vodě
Letos to bude již po páté, co oslavíme Dětský den s firmou Excalibur City.
Děti se opět můžou těšit na dobrodružství u vody, plavbu na plachetnicích, drobné soutěže a občerstvení.
Bude-li nám i letos přát počasí jako loni, budeme navýsost spokojeni!
Minulé ročníky:
3. roč. Archiv / stalo se v r. 2012 / Dětský den s Excaliburem na vodě
4. roč. Archiv / stalo se v r. 2013 / Dětský den s Excaliburem na vodě

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Vranovská námořní míle
Juniorský závod elektročlunů - letos to bude, s několikaletou přestávkou, již čtvrtý ročník, kdy se na Vranovské přehradě budou opět prohánět lodě na elektropohon.
Ten druhý ročník, v roce 2009 pořádaný naším jachtklubem, byl po všech stránkách úspěšnou akcí.
Přejme i tomu letošnímu přinejmenším takový ohlas, jako měl tento posledně konaný.
archív: Vranovská námořní míle 2009
archív: Vranovská námořní míle 2010


Březen, za kamna už nevlezem
Takhle by mohla znít, námi upravená, známá pranostika.
Voda pomalu stoupá a teploty posledního týdne nám působí radost. Dokonce došlo i k vytvrzení epoxidu na trupu dřevěné lodě v místech, kde jsme vyspravili netěsnosti. Taky jsme se dostali k demontáži plováků, poškozených Xaverem. Plováky jsme naložili na podvozek a odvezli do dílen fi. Drozd, kde dojde k jejich vyztužení.
Rodinná dvojice Mirků Švédů, nainstalovala reklamní baner nad vchod do jachtklubu. Až do červnového data konání, bude oznamovat podrobnosti o závodech elektročlunů na přehradě. Akce si propagaci rozhodně zaslouží, neboť letošní závody opět nazvané "Vranovská námořní míle", budou už čtvrtým ročníkem a záštitu nad nimi převzal znojemský starosta Ing. Vlastimil Gabrhel.
Práce nám šla od ruky a tak jsme mohli v poledne zasednout k občerstvení, které pro všechny připravili Emanuel s Lubošem. Po jejich panské svačince a jitrnicovém prejtu, už by nikoho ani nenapadlo, naříkat nad životem.
Pokračování mělo známý scénář. Hurá na vodu, myšleno hurá na palubu Calypsa! Na tradiční vyjížďku po jezeře s námi tentokrát vyplul i Ivan Jirout, který nelenil a přijel mezi nás nabrat jarní sílu, až z Pardubic.
U kormidla byl opět Mirek Švéda. Jak vyplutí, tak přistání zvládl bravurně. Je to radost, dívat se na souhru posádky při obou manévrech. Láďa už má dvojníka - kapitána.
Při kávě, jejíž vůně se linula z podpalubí Calypsa, se vzpomínalo na loňskou sezonu, a plánovalo na Vranovskou námořní míli, společně jsme plánovali i na příští víkend, kdy vyrážíme na lodní výstavu do rakouského Tullnu.
Bylo už pozdní odpoledne, když jsme přistáli a zamknutím brány jachtklubu jsme ukončili další, společně prožitou neděli.

Text i foto Luboš Marušík


- p.s.
datum: 2. března, teplota vzduchu 8°C, vody 2°C, vítr JV / 4m/s.
- do jara zbývá 19. dní


Nedělní plavení dřeva
Je 23. února a něco je nezvyklého. Že by to byla teplota 24° na terase? Hřející sluníčko? Hejno komárů?

Kéž by to již vydrželo a přišlo jaro! Všichni se už nemůžeme dočkat pohledu na mola našeho YC, plná kotvících kajutovek. Předchází tomu předsezoní pracovni nasazení . Každá pomoc a dobrý nápad posouvá kvalitu a účelovost našeho klubovního zázemí kupředu.

Už od 9ti hodin, se sjížděla lodní dřevorubecká četa. Opět to byly známé tváře jachtařů, kteří neváhají přiložit ruku k dílu. Pátý, Kulíšek, Vaněk, Marušík, Klein, oba Švédovi nasoupili jako jeden muž, Komenda, Koziel, Rynda, Vajdík, Denis. Ti se rozhodli "uklidit" zbytky dřeva, plující po zimě na hladině. Ty by totiž mohly způsobit škodu na lodích a tak, i když je to pracné, je nutné všechno vytahat z vody a pořezat. Dnešní mravenčí hemžení našich členů a přátel, kteří rádi pomohli , připomínalo mistrovství svéta ve štípaní dříví. Je to práce pro opravdové chlapáky.

A že při práci vyhládne, není pochyb.

p.s. Do jara zbývá 26 dnů.
Nějak mě stále, pŕi pohledu na hromadu naštípaného dříví, přicházi na mysl vtip: .."indiáni dělaji dříví - bude dlouhá a velká zima".
Tak tedy závěrem mám přání.
Kéž by se to nevyplnilo!
- text a foto, Luboš Marušík


Petrův triatlon
V sobotu se nám podařilo skloubit oslavu masopustu s Valentýnem a s oslavou narozenin Ing. Petra Koziela. Takové vranovské "3 v 1". Ve sportovní terminologii: proběhl "Vranovský triatlon".
Sobotní plavby na palubě s/y Calypso, dostávají tradiční podobu. Chce to opravdu kus sebezapření, vyplout pravidelně každou sobotu na jezero. Letošní zima je natolik výjimečná, že jezero Vranovské přehrady od podzimu vůbec nezamrzlo. Na fotkách ovšem je vidět, že i bez ledu umí teploty těsně nad nulou, v kombinaci s větrem, účastníky "pěkně vytrestat".
Přesto se těšíme na každý víkend. Uspěchaná doba se vždy v sobotu zastaví před bránou jachtklubu .
Odpočítáváme dny k příchodu jara. K prvnímu jarnímu dni zbývá 34 dnů. Tato pravidelná sobotní setkání nám nahrazují dlouholetá, středeční posezení ve Viktorce.
Text: - Luboš Marušík

autorem fotogalerie je Mgr. Emanuel Briestenský


Zimní Emanuelova narozeninová a vytahovací sešlost
Tak se dá nazvat sobotní scuk v klubovně..
Počasí jak vystřižené z reklamy na barvičky. Sluníčko se na nás doslova chechtalo, 18°C na slunci (ano, čtete správně OSMNÁCT STUPŇŮ), je sobota 8. února.
Nevídaně krásné počasí pozvedlo všem náladu a znásobilo naše pracovní úsilí.
Popotažení mol a dřevěné lodi (hladina vody se opět zvedla), nás ujistilo, že v množství je síla a nepotřebojeme jinou pomoc.
Závěr byl nejlepší. Vytáhli jsme lavice na terasu a z horkého zabijačkového guláše se nestačilo ani zakouřit.
Pan magistr Emanuel nás k tomu překvapil narozeninovou párty.
Tato sláva byla korunovaná odpolední soutéží o nejlepší štrůdl . Jelikož vysledek třech kuchařek dopadnul nerozhodně, bylo rozhodnuto soutěž zopakovat přístě.
Zbyla chvilka i na kondiční plavbu Calypsa k Petrově desce na skále u hráze.
Hlavní starší lodní kuchař Luboš, dostal ode všech pochvalu s doporučením na Michelinskou kuchařskou hvězdu. Byl to další krásný, společně prožitý, den.
Prezident YC, Karel Bula, zapsal vlastnoručně do knihy úřední zapis o celé akci.
- Alois Hnilo
autorem fotogalerie je E. Briestenský


Námořnický bál 2014
Už 25. ledna, si dali sraz znojemští jachtaři z jachtklubu Vranovská přehrada a jejich přátelé, na 13tém ročníku Námořnického maškarního bálu. Natěšených na sobotní odpoledne, přišlo pár jedinců, aby už dopoledne, realizovali výzdobu, už před 13 lety vymyšlenou. I v tom máme tradici. Dekorace se, až na pár novinek, na našich bálech nemění.....
Vyzdobená podkrovní vinárna M-centrum v Kramářské uličce, přivítala první návštěvníky už v 19 hodin.
Ples zahájil prezident YCVP Karel Bula a ve 20 hodin se mohlo začít. K tanci nám hrála kapela "Duo Dreams".
Hned na první pohled bylo vidět, že se zde sešla různorodá společnost od vodníka, přes lodníky, piráty, vodní víly, až po korvetní kapitány. Ti usedlejší zvolili společenský úbor. Mezi námi se veselili i dva opravdoví námořníci, Chorvatští bratři Marko a Ivo. Petr Zeman, přijel z Jihlavy. Jirka Nevoral a Mirek Švéda z Moravských Budějovic. Láďa Kulíšek, Karel a Pavel Bulovi, Libor Malafa, Fredy Jeřábek, Karel Komenda s Michalem Svitokem a Lubošem Marušíkem, nebo Luboš Vaněk s Mirkem Kleinem, jsou domácí. Dlouhý by byl výčet jmen účastníků a jejich partnerek. Co je však všechny spojovalo? Takřka všichni se totiž zúčastnili i většiny minulých ročníků. Takže se dá říct, že jsme všichni pamětníky prvních začátků našich bálů. Třináct bálů za sebou svědčí o dobré a sehrané bálové posádce.
Při vzpomínkách v družné besedě, s dobrým vínkem, čas rychle plynul. Tradiční soutěž "Maršál Malinovskij", měla netradičního vítěze. Stal se jím Marko, jeden z bratrské námořnické dvojice.
Půlnoční tanečnici se dařilo. Po zakopnutí u baru se zasekla hudba. I to se stává profíkům. Profesionálně vše vyřešila a přídavek bez závoje na revanš, ohodnotili především pánové, velkým potleskem.
Vrchní byl spokojen, znalci dobrého vína téže. Čtvrtá hodina to jistila. S veselou náladou a slovy, že noc je ještě stále mladá, jsme spěchali do svých domovů.
Chmurné nedělní ráno troubilo na ústup. Brigádníci na úklid byli ještě v poledne nepoužitelní. Situaci opět vyřešila stará sestava: Pátý, Briestenský, Rynda, Marušík, Kulíšek, Svitok a Zeman. Poskládali bálovou výzdobu do čtyř kufrů.
Ještě odvoz do skladu a za rok zase NA SHLEDANOU!

- NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2014 SKONČIL!

- KDO PŘIŠEL, TEN VIDĚL A ZCELA JISTĚ SE I POBAVIL!

- AŤ ŽIJE NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2015

Autorem fotogalerie je Libor Malafa


               
Takto se u nás v YC, vábí jaro..
Plavba Calypsa 18. ledna - teplota vody 3°C a teplota vzduchu 2°C.


               
Plánování našich akcí a jednání se sponzory, je v podstatě velmi náročná záležitost.
A takhle vypadá po všech jednáních diář výkonného manažera YC, Ládi Kulíška.

Pro přehlednost jsou akce uvedeny zde, ještě jednou a to v souvislém seznamu:
V letošním roce uspořádáme tyto akce

Vracíme se k pořádání, po léta osvědčenému, modelu klubových regat. Všechny letošní regaty opět pořádáme jako klubové akce, bez nutnosti disponovat závodní licencí, pojistkou a lékařskou prohlídkou.

1/. Dětský den s ČSOB pojišťovnou, dne 7. června (2.roč.)
2/. Dětský den s Excaliburem na vodě, dne 14. června (5. roč.)
3/. Juniorský závod Vranovská námořní míle, dne 21. června (3. roč.)
4/. Modrá stuha - Excalibur City regata - ve dnech 5-6. července (13.roč)
5/. Excalibur City Cup - ve dnech 19-20. července (7.roč.)
6/. Prázdninový vítr - Excalibur City regata -ve dnech 9-10. srpna (13.roč.)

Posezonní akce
7/. Vytrvalostní plavba "Po stopách barona Jiřího von Hasse", dne 20. září
8/. Kondiční plavba "Až na konec přehrady", ve dnech 4-5. října.


Strážce kýlů
Jako každý máme svého zubaře, ševce či právníka , náš YC má svého strážce kýlů .
Kdo jiný by jím měl být, než náš člen, jachtař a profi potápěč, Luboš Vaněk.

Loni lepil kýl pod Calypsem.

Fotky z lokality Leštinka, což je zatopený lom u Chrudimi, nebo zatopený lom Cerekev v okrese Jihlava, kam potápěči jezdí trénovat.

Několikrát za sezonu, nám pod vodou kontroluje stav kotevních lan obou mol u nichž máme vyvázané naše kajutové plachetnice.

To ovšem je pouhý zlomek, z jeho potápěčských výprav do hlubin.

Sám o tom píše:

Ahoj Tondo , to první jsem opravdu lepil kýl Láďovi na Calypsu , pak tam máš uchycení mola k panelu na svážnici nějakou kotvu a něco z tréniku na jezerech a lomech v ČR, pak tam máš něco i z Chorvatska (problém je v tom že pokud jseš pod vodou sám tak se moc nenafotíš). Tohle je Svetá Marina v Chorvatsku. A pak i Bali v Indonésii -Tichý Oceán a Indický Oceán. Potápěl jsem se na rozhraní obou oceánů kde se oceány míchají a to byl mazec "proudy jako PRASE". A ta Manta? Ta je z Manta Point.

- Luboš

Podívejte se s námi na Luboše v prostředí, kde se na rozdíl od většiny z nás, "cítí jako doma"


Námořnický maškarní bál
Náš "Námořnický maškarní bál", se bude konat 25. ledna 2014 v tradičních prostorách podkrovní vinárny M - Centrum na Kramářské ulici. Předpokládáme opět i účast členů YCZN. Už účast členů obou jachklubů sama o sobě znamená zvýšený zájem o místa ve vinárně M Centrum, kde je omezený počet míst a proto asi nebude od věci, se zajímat už nyní, o zamluvení míst u stolů.
Vstupné na akci je 350 kč. V ceně je večeře a láhev vína (0,75l), obé s možností výběru.
Více informací o akci lze získat na:

Za YCVP:
- MVDr Ladislav Kulíšek - mob: 603 785 756, mail: lkulisek@club34.cz
- Karel Bula - mob: 731 011 511, mail: bulakarel@seznam.cz

Za YCZN:
- Eduard Procházka - mob: 608 760 012, mail: eda.prochazka@volny.cz


První, " čtyřkrálová" plavba Calypsa v Novém roce
Motto: Nic nás nerozplače, je přece Nový rok 2014. Času je málo a voda stoupá .
A proto s úsměvem borci, zítra scuk v heimu, budeme vábit jaro. V 10 hodin vyplouváme, směr Honolulu.

P.s. Vemte foťáky. Budeme fotit pobřežní místa jako: Krym, Jelení zátoku, Canaveral, Honolulu..

Tak zval L. Kulíšek na neděli 12. ledna, zájemce o první letošní plavbu. Nelze se divit, že se našli jenom čtyři odvážlivci (čti otužilci), kteří s ním vyrazili. Jsou to ledoví muži, mající za sebou už Adventní plavby v loňském roce. "Čtyři králové" - Mirek Klein, Jirka Nevoral, Mirek Švéda a Honza Pátý. Jejich fotky známých míst, ale v neobyklém období, ukazují krásu přehrady v zimním čase.

No a příště to možná bude, třeba, "plavba sedmikrálová"


Aktualne v YCVP0735
Až na konec přehrady - 4. října
Poslední, letošní společná, naplánovaná plavba, byla tím skutečným vyvrcholením sezony. Nazvali jsme ji "kondiční" a bez přehánění tomu tak bylo. Takřka 60km nonstop od jachtklubu na jezeře, až na konec přehrady. Už v pátek vpodvečer, se začali sjíždět účastníci. Ivan, Láďa a Mirek zatopili pod kotlem a začali s vařením prasečích nožiček a čtyřech slepic, které tvořily základ hutného vývaru určeného k zahajovacímu posílení účastníků. V sobotu ráno Karel Bula ještě pomohl Ivance všechno dotvořit a litoval, že se nemůže zučastnit, protože za pár hodin už s kapelou Květinka hráli na country bále ve Znojmě. Polévka byla vynikající! Ivanka ještě nasmažila pro všechny plný termobox játrových řízků, na Calypsu bublala voda na admirálský grog a mohli jsme vyrazit za dobrodružstvím.

Vypluli jsme v 11h. A scénář se opakoval jako před čtrnácti dny. Plně obsazené Calypso Ládě Kulíška, Wind Rider Jirky Nevorala, Petr Koziel se svým elektrobenzínovým člunem a člun SOS Romana Pevného, zajišťující bezpečnost zúčastněných. Odvážných se v našem YC našlo opět dost. Zemanovi, Klein, Nevoralovi, Ficovi, Kozielovi, Jiroutovi, Pevní. Samozřejmě nesměl chybět Kulíšek, Švéda a Jordán. Čekalo je víc než 25 km, až do míst, kde přehrada prakticky končí a přechází v řeku. Dva mosty které nám stojí v cestě, Bítovský a Vysočanský, budeme podjíždět za použití "mrtvých mužů", což je zařízení na sklápění stěžňů plachetnic.

Na Horce nabíráme místního znalce Slávka Jordána jako lodivoda. Sláva, dunajský vlk (dlouhá léta se po Dunaji skutečně plavil na šífech Dunajplavby), po posilnění z lodní kuchyně, dovedl Calypso, až do Jazovické zátoky. Všechny přesvědčil, že je opravdovým znalcem místních poměrů, neboť po jeho slovech: "pod kýlem je deset centimetrů dál nepluju" - skutečně následovalo uvíznutí na mělčině.

Cíle však ještě nebylo dosaženo, tak Ivan Jirout se svýn dřevěnýn škunerem převzal štafetu plavby, nalodil kameramana a fotografa a společně dopluli až do míst k Penkýřáku, kde se jim naskytl smutný pohled na nevábnou, zelenou, smrdutou stoku.

Na zpáteční cestě jsmě vysadili Slávka v jeho království , jako opuštěného strážce majáku na Horce.

Pod plnými plachtami, za svitu měsíce, se Calypso dralo soutěskami vranovských kaňonů. Až světla nasvíceného jachtklubu v dálce, oznamovaly konec našeho snažení. Je 20.00h. Všichni jsme vylodění a 60 km nonstop plavby je za námi. Že to byla fuška i pro tvrďáky, je znát z nedělního prodlouženého vyspávání.

Plni dojmů a s pocitem, že už více se toho nedalo stihnout, se v neděli rozjíždíme domů.

- text Láďa Kulíšek
- foto Jirka Nevoral

text galerie k článku
Hezké a akční fotky a videozáběry z plavby, budou jistě vzbuzovat uznání od všech účastníků tradičního, již 14tého SETKÁNÍ JACHTAŘŮ 2014, v eM-Centru na Kramářské, konané ve čtvrtek, 13. listopadu v 18 h. Tohoto podzimního vzpomínání na léto, se nás loni zúčastnilo takřka 50. Organizátorem akce je VV YCVP, kontaktní osobou pro přihlašování k účasti na akci, je MVDr. Láďa Kulíšek - mob: 603 785 756. a mail: dr.kulisek@club 34.cz

Poskytne také více info o příspěvcích (fotky s komentářem autora, promítání filmů a videí z plaveb a charterů, fotky z klubových regat a společných víkendů v letošní sezoně na Vranovské přehradě....).


Po stopách barona Haase - 20. září
A kdo se náročné sobotní plavby zúčastnil?

- Míra Klein, Petr Zeman, Martin a Dana Zemanovi, Briestenští, Jirka a Tomáš Nevoralovi, Laďa Kulíšek, Mirek Švéda, Petr Fic s Ivankou, Petr a Eva Kozielovi, Roman a Lenka Pevných, Ivan a Stáňa Jiroutovi. Karel Bula a Slávek Jordán.

V poledne měl kapitán Pátý na retroparníčku "Dyje" již dávno zatopeno pod kotlem, když Mirek Švéda kormidlující obsazené Calypso, Jiroutův oldtimer následovaný Wind Riderem Jirky Nevorala vypluli na dalekou plavbu směr Bítov.
Rychle jsme minuli Canaveral a Honolulu, Pirátskou zátoku , Malou a Velkou babku , Skály Vitězslava Nováka a z dálky nás již vítala na obzoru silueta Cornštejnu. Před ním jako hradba modrý Bítovský most.
Jelikož čas plynul rychleji než jsme předpokládali, byla zvolena rychlá alternativa.
U pilíře jsme vyvázali Calypso a Wind Rirera. Opustili jsme vyvázané krasavice a s Jiroutovým dřevěným remorkerem odjeli na Horku pro naší Dřevku . Společně jsme se dostali až k ústí Želetavky.

Míjíme starou cestu jdoucí se zatopeného starého Bítova protínající hladinu a mířící lesem ku hradu. Naštěstí je vysoký stav vody a tak plujeme nad kostelíkem s věží a místním hostincem. Je to prapodivný pocit, když víme, co je pod námi, pod hladinou.
Vzpomínky na barona a příhody z podzámčí dokreslovaly atmosferu plavby.

Z poklidu nás vytrhlo upozornění lodivoda Ivana Jirouta na údaj sonaru: "Pod kýlem hlásím nulu". Opatrným manévrem couváme a kravskou otočkou míjíme místo, kde ústí do přehrady nečistá, špenátová Želetavka.

Troubíme na ústup a rozhodujeme se pro oddych a pro odpolední siestu.. V první bítovské zátoce v restauraci "Na špici" nás vítá vrchní s dobrým pívem a klasickým, ritualním smažákem.
Za nedlouho již, nervozní zda-li to ty naše odložené o opuštěné plachetnice u mostu vydržely, odrážíme od mostního pilíře.
Teploučko ve vyhřáté kajutě na Calypsu, přišlo vhod po celodenním fičáku. Po cestě bereme do vleku parníček Dyje , kterému došla pára.
Vítá nás náruč naší jachtařské základny s neskutečnou dobrotou. Martiččino červené zelí s bůčkem by rozplakalo nejednoho otrlého mořského vlka.

Jsme unavení, ale i tentokrát svorně a spokojeně prohlašujeme: "Byla to prima sobota".

- text a foto Jiří Nevoral:


Nový červený koberec, který nám do jachtklubu daroval Láďa, je nejen praktický, ale i pěkně vypadá.

Láďa se smíchem vysvětluje: "Za dobré služby jsem dostal od pana krále Lucemburského za to, že mu koně vzorně řechtají a cválají, dárek pro náš YC. Červené koberce zpod královského trůnu z hlavní tribuny Znojemského vinobraní".

Současně vyřizuji i vzkaz od Jeho Veličenstva. " Buďte veselí a radostní a pozdravujte v podzámčí".


Společná plavba
Každoroční společná podzimní plavba, tentokrát proběhne pod názvem "Po stopách barona Haase". Tato pozoruhodná postava spjatá v minulosti s Bítovem, vzbuzuje stále zájem. A to nejen na přehradě. Článek o baronovi Haasovi, vyšel také v Karlovarských novinách (všimněte si na konci článku o zmínce, že se chystá zfilmování jeho života.
- Vyrazíme v "balíku lodí" tažených notorákem, směrem na Bítov. Cestou i v osvěžovnách (které jsou ještě v provozu), bude určitě dost příležitostí, jak se vydovádět. Zveme mezi nás na 20. září všechny, kteří se chtějí i po sezoně, bavit u vody. Kdo nemůže 20tého, má ještě šanci 4. října.
Pro účastníky jsme přichystali "Pamětní list", který bude trvalou připomínkou plavby.


Sousedé závodili
O posledním prázdninovém víkendu uspořádali naší sousedé u vody, jacht klub Znojmo, závod "Cukrovarská dálková plavba".
Ve třídě kajutových lodí, se zúčastnili i dvě naše posádky. První den závodu takřka nefoukalo a tak se odjela pouze jedna rozjížďka. Ten pravý "hučák" přišel až v neděli a pořadatelé tak mohli závod dokomčit v plánovaném rozsahu.
Výsledky závodu:


Pořadí aktivity lodních posádek jachtklubu Vranovská přehrada v letošní sezoně

Body za pořadí jsou z regat - Modrá stuha Vranovské přehrady 2014, Excalibur City Cup 2014 a Prázdninový vítr 2014.

Po třech regatách tedy vypadá tabulka nejúspěšnějších takto.
1./ CZE 530 - NAUTINER - Jeřábek Alfred, Nováková Věra ( 2202 +2524 + 1215 = 5 941
2./CZE 527 - VERONICA - Kuča Petr, Kučová Helena (1248 + 3427 + 0) = 4 675
3./ CZE 540 - MAJA & BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, Denis Pereira (998 + 1996 + 0) = 2994
4./ CZE 73 - SIRIUS - Pátý Jan ml., David Pátý (1600 + 1093 + 0) = 2693
5./ CZE 529 - PHOEBE - Zeman Petr, Zeman Martin (646 + 892 + 914) = 2 452
6./ CZE 456 - QUIDO - Koziel Petr, Priegelhof Karel (0 + 1330 + 0) = 1330
7./ CZE 541 - WIND RIDER - Nevoral Tomáš, Nevoral Jiří (202 + 427 + 613) = 1 242
8./ CZE 528 - MY LADY - Bula Karel, Fiala Jaroslav (512 + 718 + 0) = 1230
9./ CZE 534 - MALIBU - Karšulín Pavel, Karšulín Petr (396 + 0 + 738) = 1 134
10./ CZE 533 - CRYSTAL 2 - Švéda Miroslav, Švéda Miroslav jun. (0 + 564 + 370) = 934
11./ CZE 520 SASANKA - Klein Miroslav, Michal Svitok (0 + 303 + 0) = 303

Prázdninovým větrem skončila pro nás letošní jachtařská sezona. Regat se zúčastnila polovina kajutových lodí YCVP. Je to v dnešní době maximum. Není snadné v nabitých rozvrzích našich členů, najít ještě mezírku pro volnočasovou aktivitu, kterou naše klubové regaty představují.

Všem, co se přesto zúčastnili, patří naše uznání, za sportovní aktivitu!

Budeme se snažit, na příští sezonu vybrat termíny tradičních regat tak, aby to vyhovovalo co největšímu počtu posádek.


Prázdninový vítr 2014
O víkendu 9. a 10. srpna jsme pořádali již 13tý ročník, této populární regaty. Za účasti posádek třinácti kajutových lodí, ji v sobotu v 10h., zahájil ředitel závodu Ing. Miroslav Švéda. Technickou pomoc SOS YCVP, zajišťovali sponzorsky Ing. Petr Koziel a Vít Růžička. Občerstvení pro závodníky připravoval tým Luboše Marušíka, Marta a Emanuel Briestenští a Ivana Rusá.
Info od rozhodčího Tondy Hadrouška, s čerstvou informací o větru potvrzenou windmetrem, rozhodně nevyznělo optimisticky. Vítr není a zřejmě nebude ani po zbytek dne. Čekání na vítr se letos stalo pravidlem na všech našich regatách. Vítr opět vyváděl lotroviny všude okolo, jenom ne na Vranovské přehradě. A dříve než vítr, se přihnala v podvečer bouřka s lijákem. Záhadně se opakující klid a opětné přívaly deště. I na tyto situace umíme v našem kempu YCVP reagovat. Celý prostor máme zakrytý mobilním hangárem, takže nás déšť nevyvede z klidu.
Po tradičně výborné večeři, jsme se soustředili na soudek pivečka od Petra Karšulína. Ale hudební doprovod byl tentoktát naprosto originální. Kytaru Pavla Kašulína doplnily housle Marie Karšulínové. Za těch padesát let, co na Vranov jezdím jsem tam slyšel hrát leccos. Samozřejmě kytaru, harmoniku, klarinet i saxík, bendžo a dokonce vyťukávat rytmus na polévkové lžičky (přímo mistrně to uměl "Nefce", v osmdesátých letech neodmyslitelný účastník našich vranovských jachtařských závodů). Takže jsme si přišli na své všichni. Pavel zná nepřeberné množství trampských evrgrínů a Marie s houslemi, excelovala při vinařských a moravských písních.

Mezi nás přišli i manželé Olga a Jiří Balíkovi. Nežli odjeli na dlouho do Států, byli to naši členové. Takže není divu, že se mezi námi cítili jako doma. Ostatně, sami se o tom zmiňují:
"Nám se závod velice líbil i když byla jenom jedna rozjížďka (bohužel, větru neporučíš). Skvělá parta, výborná zábava a perfektně připravené pohoštění, díky Lubošovému kuchařskému umění". Olga a Jirka

V neděli nám vítr "dovolil" pouze jednu rozjížďku, takže pořadí v rozjížďce bylo i celkovým pořadím regaty.

Výsledková listina závodu Prázdninový vítr 2014 - Excalibur City regata


Excalibur City Cup 2014
Naší druhou letošní akcí byl již 7. ročník populárního jachtařského závodu ECC 2014. Ve dnech 19. až 20. července se na něm sešly posádky 11 kajutových plachetnic. V sobotu ráno všechny přivítal ředitel závodu Ing. Petr Koziel. Záchrannou službu SOS YCVP, sponzorsky zajišťoval Vít Růžička se svým motorovým člunem. Start a cíl měl pod dohledem Petr Fic.
Po krátkém informačním úvodu od rozhodčího Tondy Hadrouška, byla v 11 hodin odstartována první, tříkolová, rozjížďka. Za mírného, silně proměnlivého větru, jsme za 1,5 hodiny byli v cíli a šlo se na oběd. Konec polední siesty, jsme si naplánovali na 15 hod. Poté jsme opět vyrazili na vodu. Za stejných podmínek jsme si v sobotu odjeli ještě druhou rozjížďku. Blížil se večer, s tradičním programem. Veselé i ještě veselejší historky od vody, doplňovala kytara Karla Buly.
Nedělní ráno v nás vzbuzovalo velké naděje. Už od rána foukal svižný jihozápadní vítr, který přímo vybízel k odstartování dálkové rozjížďky, kterou se kvůli podmínkám na našich regatách už dlouho nepodařilo uspořádat. V 10,15 hod. jsme vyrazili směr Chvalatická zátoka. Nahoru s větrem v zádech, jsme proplouvali zátoku za zátokou a bojovali mezi sebou o každý metr. A za čerpačkou, to už bylo podle známého scénáře. Vítr se točil jako primabalerina a my sním. Otočka ve Chvalatické zátoce nás poslala opačným směrem a nastaly krátké stoupačky v úzkých úsecích mezi skalami. Až za čerpačkou, s jezerem na dohled, jsme si trochu vydechli. Plul jsem na palubě oldtimeru "MY Lady", s kapitánem Karlem Bulem. Jsem na vodě zvyklý takřka na všechno, ale v cíli, po třech hodinách plavby v úmorném vedru, jsem už toho měl plné zuby.

Sám Karel Bula o regatě říká:
"Ahoj, jen pár slov k naší klubové fun regatě. Co na mně nejvíc udělalo kladný dojem, bylo to, že nikdo nepolemizoval nad tím zda popluje nebo ne a nevyhledávaly se důvody neúčasti. Kolektivní závodní duch byl z těch dvou dnů vyloženě cítit.Tak jak za starých časů. I večerní posezení se vzpomínkami na staré písničky našeho mládí nemělo chybu. Samozřejmě, ti co potřebovali zábavu jiného stylu odešli na Pařník, ale tak to má být, je tady znát věkový odstup".
"Takže závěrem : Byla to velmi povedená akce ve všech směrech. Naše týlové zabezpečení opět nemělo chybu, zvykli jsme si na perfektní servis v podání Marušíkova týmu a je to velmi příjemné slézt z lodě po rozjížďce a mít nachystaný oběd. Rovněž účast 11 lodí je velký úspěch. Doufám,že na příští regatě nás bude ještě víc"

Suverénním vítězem dálkové rozjížďky byla jachta "QUIDO", kterou vedl kapitán Petr Koziel.
I ten má pro oba závodní dny slova uznání:
"Velmi mne zaujalo nasazení posádek lodí ve všech rozjižďkách. Ta nedělní, dálkova s otáčkou u mysu Canaveral, kladla i díky nárazovému větru, zvýšené nároky na jachtařské dovednosti . Kormidelnici ale diky tomu, mohli při plavbě využít všechna možná nastavení plachet na vitr.
Účast 11-ti kajutových plachetnic v tomto otevřeném Excalibur City Cup 2014 dává tušit, že závod bude vedle dalších aktivit klubu v průběhu roku, zaujimat důležité misto.
Všem zúčastněným diky, bylo mi ctí být u toho!

Celkové výsledky klubové regaty Excalibur City Cup 2014
1./ PLEIONÉ - Adam Ott, Stanislav Ott, YCZN
2./ VERONICA - Petr Kuča, YCVP
3./ NAUTINER - Jeřábek Alfred, Věra Nováková, YCVP
4./ MAJA a BETY - Hnilo Alois, Jedličková Helena, Jedličková Elisabeth, YCVP
5./ QUIDO - Petr Koziel, YCVP
6./ SIRIUS - Jan Pátý ml., David Pátý, YCVP
7./ PHOEBE 24 - Petr Zeman, Martin Zeman, YCVP
8./ MY LADY - Karel Bula, Jaroslav Fiala, YCVP
9./ CRYSTAL 2 - Miroslav Švéda, Miroslav Švéda ml., YCVP
10./ WIND RIDER - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral, YCVP
11./ SASANKA - Miroslav Klein, Michal Svitok, YCVP.

VŠEM ZÚČASTNĚNÝM PATŘÍ DÍK ZA PLNÉ NASAZENÍ A SPORTOVNÍ ZÁPAL!

p.s. - Naší příští akcí bude 13. ročník Prázdninového větru / 9 -10. srpna, který opět bude přístupný všem posádkám kajutových plachetnic na přehradě.
Lodě musí mít platné lodní doklady a kormidelníci musí být držiteli PVMP.

autorem fotek je Luboš Marušík
autorem fotek je Honza Pátý


Modrá Stuha 2014
Prvním naším letošním závodem, byla klubová regata Modrá Stuha Vranovské přehrady, kterou jsme uspořádali ve dnech 5. - 6. července. Na letošním, již 13. ročníku, přivítal ředitel regaty Karel Bula 10 kajutových lodí, ze 3 jachtklubů. YCVP, YCZN a YC Olomouc. Ve zkratce je seznámil s historií závodů "O Modrou stuhu Atlantiku".
" Modrá stuha bylo zvláštní ocenění, které bylo udělováno lodím, které nejrychleji přepluly Atlantský oceán na trase z New Yoku do Evropy, obvykle do Liverpolu. Poprvé bylo uděleno v r. 1838 - prvním držitelem tohoto ocěnění, byl parník SS SIRIUS, který vykonal cestu z Corku, do N. Y. za 18 dní. 14 hod. 22 minut, rychlostí 7,3 uzlů. Pro srovnání je zajímavý údaj o držitelce Modré stuhy z r. 1952. Americká loď UNITED STATES, překonala tuto vzdálenost za 3 dny, 10 hod.a 40 minut, rychlostí 34,5 uzle. Snahy získat trofej za každou cenu, vedly také k několika katastrofám, např. známá tragédie TITANICu. Poslední uváděný držitel Modré Stuhy z roku 1998, CAT - LINK, Atlantik překonal za 2 dny, 20 hod. 69 minut, neuvěřitelnou rychlostí 41,3 uzle, což je víc jak 70 km/hod."
U nás, na Vranově, se každoročně snaží posádky kajutových plachetnic získat trofej pro vítěze, Modrou Stuhu, spojenou s prestižním titulem "Nejrychlejší loď sezony". Nejrychlejší nejen díky svým plavebním vlastnostem daných výrobcem, ale i mistrovstvím její posádky.
Vítězové závodů "Modrá Stuha Vranovské přehrady",stojí také za připomenutí.
Namátkou připomeňme:
V roce 2000, kdy jsme v YCVP tradici Modrých Stuh obnovili, vyhrála dvojice Igor Štěrba s Jirkem Tanzerem na lodi STAR. V roce 2003 to byla dálková plavba ze Švýcaráku k Bítovskému mostu, kterou vyhrála inženýrská posádka Petr Koziel a Pavel Karšulín naTRITONU. V roce 2006 zvítězila loď POLÁRKA, s posádkou M. Svitok a Luboš Marušík. Rok 2007 byl úspěšným pro kajutovku ALBA, s posádkou K Priegelhofem a A. Hadrouškem. V roce 2009 Modrou Stuhu získal brňák Petr Kuča, na lodi VERONICA. Rok 2010 byl úspěšným pro majestátní LADY, s posádkou A. Jeřábek, V. Nováková. Jan Vitoň a Jirka Tunka na lodi TRITON, zvítězili v roce 2011. Loni to byla AUDI s Davidem Bobušem a Ondřejem Růžičkem.

Pak už všechny informoval rozhodčí Tonda Hadroušek o detailech týkajících se přímo závodu. Původně zamýšlený start musel být pro bezvětří posunutý o hodinu a tak se šlo na vodu až v 11 hodin, kdy odstartovalo 10 kajutových lodí na vytýčenou trať. Vyrazili jsme ve slabém, silně proměnlivém větru.
Za stejných podmínek jsme jsme v sobotu odjeli ještě i druhou rozjížďku. V samém jejím závěru nás však překvapila bouřka s lijákem, který trval s malými přestávkami až do nočních hodin.
V neděli se situace opakovala. Větru bylo pomálu a tak, přesto že jsme jej hodinu vzývali přímo na vodě, musela být třetí rozjížďka zrušena pro bezvětří.

Výsledky "Modré Stuhy Vranovské přehrady 2014", jsou tedy následující:
Absolutními vítězi se stali Jirka Tunka, Jakub Pivnička a Jan Procházka na lodi SNOWY 3.

Jak velí tradice, pro letošek se stávají nejrychlejší lodí na Vranovské přehradě. GRATULUJEME!

Je samozřejmé, že nás každoročně ale také zajímá, nejrychlejší kajutová plachetnice z pořádajícího jachtklubu.
A tou byla loď NAUTINER, s posádkou Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda.

NAUTINER se tedy stává, pro letošní sezonu - NEJRYCHLEJŠÍ PLACHETNÍCÍ JACHTKLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA. GRATULUJEME!

Celkové výsledky:
1./ Snowy 3 - Jiří Tunka, Jakub Pivnička, Jan Procházka ( YCZN )
2./ Nautiner - Alfred Jeřábek, Petr Koziel, Emil Svoboda ( YCVP )
3-/ Sirius - Jan Pátý ml. David Pátý ( YCVP )
4./ Veronica - Petr Kuča, Helena Kučová ( YCVP )
5./Phoebe 24 - Petr Zeman, Petr Fic, Martin Zeman (YCVP )
6./ My Lady - Karel Bula, Jaromír Fiala
7./ Maja a Bety - Alois Hnilo, Denis Pereira ( YCVP ), Jan Vitoň ( YCZN )
8./ Malibu - Pavel Karšulín, Petr karšulín ( YCVP )
9./ Buchtička - Pavel Hradilík, Waltr Vysloužil ( YC OL.)
10./ Wind Rider - Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral ( YCVP)

Naší příší akcí je další klubová regata, Excalibur City Cup 2014 - 7. ročník. Závod je otevřený pro všechny držitele PVMP a platných lodních dokladů.

koláže od Mgr. Emanuela Briestenského
autorem fotek je Luboš Marušík


Vranovská námořní míle 2014
Pro nezasvědcené to byl přinejmenším šok.
Před jachtklubem Vranovská přehrada stály elektroauta až na betonu k vodě. Překrásné automobily napojené na elektrický nabíjecí kabel, dávaly tušit, že tady bude k vidění něco nezvyklého, mimořádného.
Reklamní stánek s vystavenými elektrokoly a elektroskútry byl obležený zájemci a nadšenci o pohon tohoto desetiletí. Byla zde možnost si sáhnout na vše co mělo elektromotor. Zkrátka elektromobily si daly sraz u nás a tímto gestem podpořily myšlenku a záměr celé akce. Elektrický pohon je bezpochyby blízká budoucnost, do které jsme naším závodem elektromotorových člunů vstoupili.
Startovní pole bylo vymezeno před molem. Dvě velké modré, startovní a cílové bóje, vytyčovaly dráhu závodu. Od nich se na levo viditelně rýsovala žlutými bojkami vybójkovaná trať, až k mostu přes Švýcarskou zátoku. Před ním otočka na červené otočné boji a zpět kolem parníku do cílové čáry.

Celkem se zůčastnilo 16 závodníků.
Jednotliví závodníci byli na trať vypoušténi po pěti minutách. Kvůli silněmu větru, byl závod z bezpečnostních důvodů odstartován s hodinovým zpozděním. Za dozoru a účasti rodičů a dědečků startovali mladí závodníci na vyznačenou trať. Žluté bojky odměřovaly po třista metrech jednomílovou trasu.
Záchranná služba SOS se dvěma rychlými čluny sledovala bezchybný průbéh.
Třetí místo v juniorské soutěži nejmladších obsadil malý Filip Baldreich ze Znojma. Pro jistotu, než vyroste, měl ve člunu za kopilota svého tátu. Také držitel druhého místa Honzík Koziel z Brna, si určil svého dědu jako spolehlivého plavčíka.
Ošlehaní mladí kapitáni se probojovávali protivětrem a postupně projížděli cílem. Opravdové sportovní zápolení doprovazelo umění vyšetřit volty v bateriích pro cílový zápas. Jeden elektromotor shořel, další zkolaboval jen tak, bez příčiny.
Ve startovním poli, pluly i domácí, bizarní speciály seniorů, což svédčí o šikovnosti vodních elektrokutilů, jak nám říkají.
Největší štikou v juniorské soutěži byl tovární elektročlun bratrů Vojty a Petra Nezvedových, se třetím navigátorem Lubošem Vitanovským.
Další sehranou posádkou juniorek jsou sestry Ema a Rozálie Bulovy. Nezapřely odchov na vodě. Dokonce soupeřily se svým tátem Pavlem Bulem , který startoval s nejstarším dřevěným člunem za seniory.
Konec dobrý všechno dobré! Mladí admirálové a kapitánky zcela vážně přijímali diplomy v jednotlivych kategoriích s přesvědčením, že příští rok nám starším to určitě znovu natřou a to již bez doprovodu.

Po této mílové trati, následoval vložený "Závod o pohár starosty města Znojma". Na start se postavily tři nejvýkonnější čluny. Nejsilnější Titáni dne, s dlouhým dojezdem. Od Bítovskeho mostu do cíle je to 18 km .
V této královske disciplíně zvítézil Josef Večeřa z Citonic s lodí Saturn GT 23, poháněné elektromotorem Torqeedo 2,0 ES.
Druhé místo obsadil Ladislav Došek z Brna, s lodí Frauscher.
Třetí místo obsadil Roman Pevný z Jemnice s motorem Torqeedo.

Odměnou za snažení byla účastníkům domluvena prohlídka útrob Vranovské přehrady.

K odpolední pohodě hrála znojemská country kapela KVĚTINKA.

EDISON BY Z NÁS MĚL VELKOU RADOST. V TÉTO OBLASTI JE STÁLE MNOHO POLE NEORANÉHO .

Panelová diskuse o elektropohonu předurčila konání dalšího závodu v roce 2015, na kterou tímto všechny zve organizační výbor yacht clubu vranovská přehrada.
DĚKUJEME VŠEM SPONZORŮM A ZÚČASTNĚNÝM ZA PŘEKRÁSNÝ A POUČNÝ ZÁVOD.

Tým redaktorů Elektrika.cz, se zmiňuje o "Vranovské námořní míli" v tomto článku.
Na videu je i rozhovor s protagonistou myšlenky závodů elektrolodí na Vranovské přehradě.

autorem fotokoláží je Honza Pátý


Dětský den s Excaliburem na vodě
Už pátý ročník Dětského dne, jsme uspořádali pro děti firmy Excalibur City, působící v Hatích u Znojma.
Krásné, slunečné počasí umožnilo dětem, rodičům i nám, předvést atraktivní program, který se u všech zúčastněných návštěvníků setkal s úspěchem.

Vedení jachtklubu děkuje všem členům podílejícím se na zajištění programu Dětského dne, za čas věnovaný přípravě i realizaci akce!


Láďa a Mirek slavili
Zavítá-li visitor na naše webovky, může snadno nabýt dojmu, že v jednom kuse jenom "fachčíme, až se z nás kouří".

Opak je však pravdou!

Poslední květnovou sobotu pozvali Láďa Kulíšek a Mirek Klein, kamarády z YC ke společnému posezení na oslavu jejich narozenin.

autorem fotek je Mgr. Emanuel Briestenský


Bítov - Hatimov
Zatímco na jezeře v posledních dnech voda vytrvale padá, na začátku června vypadala situace na Bítově zcela jinak. Roman Svoboda, chatař z Hatimova, doprovodil své fotky několika větami:

Ahoj Toníče,
byl jsem na chatě na Loučkách za Haťákem od 29.5. do 2.6. 2014 a voda stoupla za dva dni o cca 1,5 m. Mnozí chataři uřezávali řetězy loděk na hladině, protože k zámku pod vodu by se museli potopit. K chatě mi připlavalo surfové prkno a flašky od piva.
Roman
p.s. Posílám pár fotek jako důkaz.


Děti vypluly na jachtách na Vranovskou přehradu
Opět je zde červen jako měsíc, v němž se náš jachtklub Vranovská přehrada, už tradičně, věnuje dětem.

Přátelství a tradice zakotvili v našem přístavu.

V sobotu 7.června jsme uspořádali už druhý ročník Dne dětí a opět to byli děti zaměstnanců ČSOB POJ. a.s.

Akce tohoto druhu už umíme nazpaměť a proto organizace a průběh DD měl i tentokrát úspěch u dětí i jejich rodičů. Děti, spolu s rodiči, vyjížděly v záchranných vestách . Záchranná služba SOS našeho YC, doprovázela celý výletní konvoj jachet a bděla nad bezpečím zúčastněných. Nalodění na plachetnice bylo odborně dozorovano. A byla radost se dívat, jak se děti s chutí a srdnatě pouštěly na jezero, na palubách kajutových plachetnic našich členů. Ať už to byla Sasanka Mirka Kleina, Veronica Petra Kuče, Ellen Libora Malafy, Polárka Michala Svitoka, Wind Rider Tomáše Nevorala, či Calypso Ladislava Kulíška s novou kajutovkou Petra Zemana Phobos 24. včechny byly v neustálém obložení malých námořníků. Všichni zúčastnéní mladí admirálové dostali diplom, s osvědčením o statečnosti od Vranovského Neptuna.

- Program připravený pro děti, suveréně moderovala manažerka ČSOB POJIŠŤOVNY a.s., Sylvie Samsonová. Pro celou akci měla jenom slova uznání. V několika větách tak shrnuje pocity všech zúčastněných, když říká:

" Dětský den uspořádala v sobotu na Vranovské přehradě ČSOB Pojišťovna ve spolupráci s Yacht Clubem Vranovská přehrada. Děti se mohly zúčastnit mnoha soutěží, které prověřily jejich tvořivost a obratnost. Hlavním bodem programu však byla plavba na jachtách místního jachtařského klubu. Akce začala v deset hodin ráno a rodiny mohly navštívit atrakce až do čtvrté hodiny odpoledne. Hry a projížďky na lodích si nakonec nenechalo ujít celkem 63 dětí, které za svou šikovnost od ČSOB Pojišťovny získaly drobné dárky. K úspěchu akce nesporně přispělo i krásné, bezvětrné a slunečné počasí, kdy teploty dosahovaly až 30°C. Už teď se všichni těšíme na příští ročník".

- Kapitán s/y Calypso Láďa Kulíšek, se na organizaci Dd s ČSOB podílel od prvního okamžiku. Všímá si i zázemí celé akce. Proto jeho zasvěcený komentář je právem nejpodrobnější:

"Společný Dětský den s ČSOB Pojištovnou a.s., začal vlastně již týden předtím. Tolik času si totiž vyžádaly přípravy komfortního zazemí od kuchyně, po molo. Proviantní a týlova služba včele s Lubošem Marušíkem zajištovala bezchybný chod akce". "Ozvučení a dovoz zvukařské aparatury zajisťovali Mirek Rezek a Kája Komenda. V arealu klubu našli mladí námořníci a kapitánky po plavbě zázemi s odpočinkem. Občerstvení s párkem a limonádou, přišlo každému vhod.

Je zbytečné vyjmenovávat ostatní zůčastněné, členy i přátele, oddané jachtklubu. Kdo mohl, tak doopravdy pomohl".

- Těšíme se na naplánovanou, společnou, poznávací výletní plavbu dne 4. října , kterou jsme nazvali - AŽ NA KONEC VRANOVSKÉ PŘEHRADY, SE ZAMĚSTNANCI ČSOB POJIŠŤOVNY a.s.

- Děkujeme brněnskému vedení ČSOB Pojišťovny a.s., za vstřícné jednání, při propagaci celé akce!

- VEDENÍ YACHT CLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA DĚKUJE VŠEM, KTEŘÍ SE JAKKOLI PODÍLELI NA ZAJIŠTĚNÍ DĚTSKÉHO DNE!

- DĚKUJEME ZA PŘÍKLADNOU REPREZENTACI YCVP!

Autorem fotek je Luboš Marušík
Autorem těchto fotek je Libor Malafa, ze Znojemského deníku


"Molová" sobota, 24. května.
Už od samého rána jsme se pustili do práce. Obě vyvazovací mola, prošla po zimě generálkou. Plováky byly zpevněny v rozích a vyměněny poškozené podlážky. To, co se napíše dvěma větami, zabralo 10 chlapům z našeho jachtklubu celou sobotu.
Parta svářečů Ivan Jirous, Petr Kuča a Petr a Milan Zemanovi přivařovali přechodové díly k upevnění příčných prstů - plováků. Zatímco ti zbývající Pavel Karšulín, Mirkové Švédovi, Petr Koziel a Karel Rynda s Tondem Hadrouškem, upravovali na míru jednotlivé pochůzné podlážky. Nejnebezpečnější byla přeprava hotových segmentů po vodě, na místo k hlavnímu, páteřnímu molu. Smontované plováky jsou totiž velice vratké a jejich převrácení dnem vzhůru by přinesla nemalé komplikace. Na fotkách je vidět, jak si s tím naši jachtaři poradili.
Po přestávce na oběd, přibyl do party Laďa Kulíšek a montáž na molu "dvojce", pokračovala až do večerních hodin.

Autorem fotek je MGr. Emanuel Briestenský


Technické prohlídky 2014
I letos se budou konat na vranovské přehradě, technické prohlídky plavidel. Proběhnou v našem jachtklubu (areál ycvp pod vojenskou zotavovnou), dne 22. května 2014, od 10 do 12 hodin.

Sdělení Státní plavební správy č. 4/2014
zde dne 23. 1. 2014
o technických prohlídkách malých plavidel ve vybraných lokalitách
v územní působnosti pobočky Přerov pro rok 2014
Technické prohlídky a prodlužování platnosti lodních osvědčení v roce 2014 budou prováděny na lokalitách a v termínech uvedených v následující tabulce:
22. 05. 10.00-12.00 VN Vranov Yacht club – Vranovská přehrada

Vybraný termín technické prohlídky sdělí žadatel telefonicky (e-mailem). Pro přihlášení na konkrétní termín je nezbytné sdělit evidenční číslo plavidla, jméno provozovatele a telefonický kontakt. V rámci jednoho termínu je z organizačních důvodů omezen počet technických prohlídek na 20 plavidel.
K provedení vlastní technické prohlídky je nezbytné přistavit plavidlo včetně pohonné jednotky, vyplnit žádost o vydání dokladu plavidla (formuláře jsou ke stažení na www.spspraha.cz ), předložit vydané lodní osvědčení a uhradit správní poplatek v podobě kolkových známek.

Informace je možno žádat a upřesňovat na shora uvedené adrese a
na telefonu 581 250 931-3,
e-mailu pobockaprerov@plavebniurad.cz
na internetových stránkách plavebniurad.cz
v naléhavých případech mobilní telefon 606 690 018, 606 690 891, 606 770 890.


Jarní brigáda s narozeninami
Již s předstihem 14 dní svolával nový prezident YCVP Mirek Švéda, zájemce na první letošní brigádu. Některé práce nastínil dopředu a vyzval členy klubu, aby se hlásili a zároveň posílali další náměty na práce, které je nutno udělat. Další podstatnou výzvou bylo, aby si každý přinesl nářadí na práce, které hodlá dělat. Tím se velmi zjednodušila organizace prací, protože, když se členové klubu v 10 hodin sešli, v podstatě každý věděl co bude dělat, pouze byly některé činnosti upřesněny.Tak jen pro dokreslení obrazu - sešly se 3 svářecí agregáty, 4 úhlové brusky, mnoho hrabí dále 3 křovinořezy, ocelová košťata atd.

Takže se skupiny pustily do práce. Namátkou vyjmenuji: Mirkové Švédovi pracovali na úpravě rozvaděče pod terasou MH a na zkulturnění vrátek na uzavírání prostoru, kde je uskladněno dřevo. Skupina s křovinořezy Libor Malafa, Tomáš Nevoral a Pavel Karšulin - vysekla celý svah od cesty k vodě a to od betonového zábradlí vpravo, po dřevěnou budku vlevo u nového mola. Skupina svářečů - specialistů ve složení Mirek Klein, Karel Komenda plus pomocníci zpevnili u starého mola výztuhami jednotlivé díly v rozích. Skupina s Jirkem Nevoralem, Fredem Jeřábkem a Michalem Svitokem, znovu usadili profesionálně schody pod nástupem ke starému molu. Naše milé ženy Věrka, Helenka a Martička provedly úklid MH a lednice. Emanuel.Briestenský se pustil do úklidu pod MH spolu s pomocníky. Skupina s hráběmi Karel Bula, Michal Svitok s Radimkem, spolu s Tomášem Nevoral a Liborem Kahounem, vyčistili svah od listí a výmladků. Na koho jsem zapomněl, tomu se omlouvám.

Zvlášť je nutno opět vyzvednout vynikající činnost našeho proviantního náčelníka Luboše Marušíka, kterému tentokrát asistoval Libor Frimmel. Připravili zúčastněným výbornou opečenou kýtu. Vzorky vlastního (dlužno dodat výborného) vína, dodali oba oslavenci Karel Bula a Libor Frimmel, ke svým narozeninám. Oběma oslavencům jsme popřáli štěstí a dlouhý život a všechny dobroty okusili.

Tak někdy příště!

Pěkný den!

Karel Bula

p.s. VEDENÍ JACHTKLUBU VYSOCE OCEŇUJE INICIATIVU VŠECH ZÚČASTNĚNÝCH A DĚKUJE JIM ZA ODVEDENOU PRÁCI!

autory fotek jsou Luboš Marušík a Libor Malafa


Valná hromada 2014
Každoročně na jaře, se koná Valná hromada Jacht klubu Vranovská přehrada. V podkrovní vinárně na Kramářské ulici, se nás 26. března, sešlo 24 členů našeho YC. Na programu schůze bylo zhodnocení celoroční činnosti, finanční zhodnocení minulého roku, i schválení rozpočtu na r. 2014 a volby nového vedení YC. Hlavní zprávu s celkovým výčtem všeho co se u nás událo a změnilo, přednesl prezident YC, Karel Bula. Ekonom YC Libor Frimmel zdůvodnil vynaložené finanční prostředky v r. 2013 a účel, ke kterému byly použity. Závěr jeho zprávy tvořil návrh finančního rozpočtu na letošní rok 2014.
Návrhy byly přijaty.
Po bouřlivé diskuzi nad úkoly letošního roku a způsoby jejich řešení, proběhly volby do orgánů jachtklubu. Novým prezidentem YCVP se stal Ing. Miroslav Švéda, víceprezidentem YC jsme si zvolili Libora Malafu a do výkonného výboru YC, byli zvoleni Lubomír Vaněk, Karel Komenda a Miroslav Klein. Kontrolním orgánem je u nás revizní komise YC, do níž byli zvoleni Ladislav Holík, Pavel Bula a Jiří Nevoral.
NOVÉMU VEDENÍ PŘEJEME ÚSPĚCH, KLID PŘI PRÁCI A DOSTATEK ENERGIE NA PROSAZOVÁNÍ SVÝCH ROZHODNUTÍ!
autorem fotografií je Luboš Marušík


Tulln 2014
Znojmo Tulln, čistá hodinka po dálnici. Dvacítka členů YCVP, oslavilo jachtařské jaro v Tullnu - dunajském přístavu třech moří. Na parkovišti je více Čechů, nežli Rakušanů. Než se stačíme rozkoukat, jsme za branami výstavišté.
Honza Pátý říká: "Náš obdiv patří vystaveným lodním krasavicím. Nové materiály, nové technologie, nové tvary a samozřejmě noví jachtaři. Kolem super jachet jsme s Karlem Ryndem a Karlem Komendem, prošli se smeknutými kloubouky".
"Potěšilo nás, že jachet do 32 stop na výstavišti rok co rok přibývá. Motorové lodě nás nenadchly. Zato elektrolodí a lodních elektromotorů je rok od roku více. Největší z nich měl výkon 150 KW. Zdá se, že nejenom elektroauta, ale i elektrolodě mají budoucnost".
"Letošní Tulln nás, jak se říká, nažhavil"!
Text i foto HaP
Na výstavě v Tullnu, proběhlo i rozlosování lodí třídy ELAN 350, jejichž posádky se zúčastní již 25. ročníku Austria Cup. V průběhu losování byl předán posádce, jež ho získala v roce 2013, putovní pohár. A právě tenhle legendární pohár YCA ( Yacht Club Austria ) je onen, který se dostal do rukou Láďovi Kulíškovi na parkovišti před výstavištěm, když byl požádán o pomoc při manipulaci s pohárem.
Sám Láďa to líčí: "Stačil letmý pohled a hned mně bylo jasné, že držím v rukou nejvyšší jachtařskou trofej v Rakousku. Řeknu vám, je to zvláštní pocit držet v ruce trofej, o kterou už 25 let bojují jejich nejlepší jachtaři".
"Celý jsem se rozklepal".
"Díky Bohu, že mi bylo umožněno něco tak neuvěřitelného prožít!"


Dětské dny v YCVP
Náš jachtklub jsme založili v r. 2000 a už následujícího roku jsme uspořádali Dětský den.
Základnou YC byl tehdy prám bratrů Pátých, který od začátku naší existence, budil nemalou pozornost návštěvníků Vranovské přehrady. Na něm jsme tehdy, každoročně na začátku června, vítali děti a připravovali pro ně zábavná odpoledne.
Jak lze snadno zjistit z archivu na našich webových stránkách, v celé naší historii jsme od oslavy Dětských dnů upustili pouze ve čtyřech případech. Proto ani ty letošní oslavy nejsou pro veřejnost ničím neobvyklým. Dalo by se dokonce prohlásit, že si už všichni oslavy Dětského dne spojují s programem, který pro ně tradičně připravujeme.

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den s ČSOB Pojišťovnou
Loňské léto jsm začínali uspořádáním Dětského dne pro děti zaměstnanců ČSOB.
Byť to byl první ročník naší spolupráce. Spokojeni jsme byli všichni. Malí námořníci, jejich rodiče, i my jako pořadatelé.
Archiv / stalo se v roce 2013 / Dětský den s ČSOB Pojišťovnou

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den - s EXCALIBUREM na vodě
Letos to bude již po páté, co oslavíme Dětský den s firmou Excalibur City.
Děti se opět můžou těšit na dobrodružství u vody, plavbu na plachetnicích, drobné soutěže a občerstvení.
Bude-li nám i letos přát počasí jako loni, budeme navýsost spokojeni!
Minulé ročníky:
3. roč. Archiv / stalo se v r. 2012 / Dětský den s Excaliburem na vodě
4. roč. Archiv / stalo se v r. 2013 / Dětský den s Excaliburem na vodě

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Vranovská námořní míle
Juniorský závod elektročlunů - letos to bude, s několikaletou přestávkou, již čtvrtý ročník, kdy se na Vranovské přehradě budou opět prohánět lodě na elektropohon.
Ten druhý ročník, v roce 2009 pořádaný naším jachtklubem, byl po všech stránkách úspěšnou akcí.
Přejme i tomu letošnímu přinejmenším takový ohlas, jako měl tento posledně konaný.
archív: Vranovská námořní míle 2009
archív: Vranovská námořní míle 2010


Březen, za kamna už nevlezem
Takhle by mohla znít, námi upravená, známá pranostika.
Voda pomalu stoupá a teploty posledního týdne nám působí radost. Dokonce došlo i k vytvrzení epoxidu na trupu dřevěné lodě v místech, kde jsme vyspravili netěsnosti. Taky jsme se dostali k demontáži plováků, poškozených Xaverem. Plováky jsme naložili na podvozek a odvezli do dílen fi. Drozd, kde dojde k jejich vyztužení.
Rodinná dvojice Mirků Švédů, nainstalovala reklamní baner nad vchod do jachtklubu. Až do červnového data konání, bude oznamovat podrobnosti o závodech elektročlunů na přehradě. Akce si propagaci rozhodně zaslouží, neboť letošní závody opět nazvané "Vranovská námořní míle", budou už čtvrtým ročníkem a záštitu nad nimi převzal znojemský starosta Ing. Vlastimil Gabrhel.
Práce nám šla od ruky a tak jsme mohli v poledne zasednout k občerstvení, které pro všechny připravili Emanuel s Lubošem. Po jejich panské svačince a jitrnicovém prejtu, už by nikoho ani nenapadlo, naříkat nad životem.
Pokračování mělo známý scénář. Hurá na vodu, myšleno hurá na palubu Calypsa! Na tradiční vyjížďku po jezeře s námi tentokrát vyplul i Ivan Jirout, který nelenil a přijel mezi nás nabrat jarní sílu, až z Pardubic.
U kormidla byl opět Mirek Švéda. Jak vyplutí, tak přistání zvládl bravurně. Je to radost, dívat se na souhru posádky při obou manévrech. Láďa už má dvojníka - kapitána.
Při kávě, jejíž vůně se linula z podpalubí Calypsa, se vzpomínalo na loňskou sezonu, a plánovalo na Vranovskou námořní míli, společně jsme plánovali i na příští víkend, kdy vyrážíme na lodní výstavu do rakouského Tullnu.
Bylo už pozdní odpoledne, když jsme přistáli a zamknutím brány jachtklubu jsme ukončili další, společně prožitou neděli.

Text i foto Luboš Marušík


- p.s.
datum: 2. března, teplota vzduchu 8°C, vody 2°C, vítr JV / 4m/s.
- do jara zbývá 19. dní


Nedělní plavení dřeva
Je 23. února a něco je nezvyklého. Že by to byla teplota 24° na terase? Hřející sluníčko? Hejno komárů?

Kéž by to již vydrželo a přišlo jaro! Všichni se už nemůžeme dočkat pohledu na mola našeho YC, plná kotvících kajutovek. Předchází tomu předsezoní pracovni nasazení . Každá pomoc a dobrý nápad posouvá kvalitu a účelovost našeho klubovního zázemí kupředu.

Už od 9ti hodin, se sjížděla lodní dřevorubecká četa. Opět to byly známé tváře jachtařů, kteří neváhají přiložit ruku k dílu. Pátý, Kulíšek, Vaněk, Marušík, Klein, oba Švédovi nasoupili jako jeden muž, Komenda, Koziel, Rynda, Vajdík, Denis. Ti se rozhodli "uklidit" zbytky dřeva, plující po zimě na hladině. Ty by totiž mohly způsobit škodu na lodích a tak, i když je to pracné, je nutné všechno vytahat z vody a pořezat. Dnešní mravenčí hemžení našich členů a přátel, kteří rádi pomohli , připomínalo mistrovství svéta ve štípaní dříví. Je to práce pro opravdové chlapáky.

A že při práci vyhládne, není pochyb.

p.s. Do jara zbývá 26 dnů.
Nějak mě stále, pŕi pohledu na hromadu naštípaného dříví, přicházi na mysl vtip: .."indiáni dělaji dříví - bude dlouhá a velká zima".
Tak tedy závěrem mám přání.
Kéž by se to nevyplnilo!
- text a foto, Luboš Marušík


Petrův triatlon
V sobotu se nám podařilo skloubit oslavu masopustu s Valentýnem a s oslavou narozenin Ing. Petra Koziela. Takové vranovské "3 v 1". Ve sportovní terminologii: proběhl "Vranovský triatlon".
Sobotní plavby na palubě s/y Calypso, dostávají tradiční podobu. Chce to opravdu kus sebezapření, vyplout pravidelně každou sobotu na jezero. Letošní zima je natolik výjimečná, že jezero Vranovské přehrady od podzimu vůbec nezamrzlo. Na fotkách ovšem je vidět, že i bez ledu umí teploty těsně nad nulou, v kombinaci s větrem, účastníky "pěkně vytrestat".
Přesto se těšíme na každý víkend. Uspěchaná doba se vždy v sobotu zastaví před bránou jachtklubu .
Odpočítáváme dny k příchodu jara. K prvnímu jarnímu dni zbývá 34 dnů. Tato pravidelná sobotní setkání nám nahrazují dlouholetá, středeční posezení ve Viktorce.
Text: - Luboš Marušík

autorem fotogalerie je Mgr. Emanuel Briestenský


Zimní Emanuelova narozeninová a vytahovací sešlost
Tak se dá nazvat sobotní scuk v klubovně..
Počasí jak vystřižené z reklamy na barvičky. Sluníčko se na nás doslova chechtalo, 18°C na slunci (ano, čtete správně OSMNÁCT STUPŇŮ), je sobota 8. února.
Nevídaně krásné počasí pozvedlo všem náladu a znásobilo naše pracovní úsilí.
Popotažení mol a dřevěné lodi (hladina vody se opět zvedla), nás ujistilo, že v množství je síla a nepotřebojeme jinou pomoc.
Závěr byl nejlepší. Vytáhli jsme lavice na terasu a z horkého zabijačkového guláše se nestačilo ani zakouřit.
Pan magistr Emanuel nás k tomu překvapil narozeninovou párty.
Tato sláva byla korunovaná odpolední soutéží o nejlepší štrůdl . Jelikož vysledek třech kuchařek dopadnul nerozhodně, bylo rozhodnuto soutěž zopakovat přístě.
Zbyla chvilka i na kondiční plavbu Calypsa k Petrově desce na skále u hráze.
Hlavní starší lodní kuchař Luboš, dostal ode všech pochvalu s doporučením na Michelinskou kuchařskou hvězdu. Byl to další krásný, společně prožitý, den.
Prezident YC, Karel Bula, zapsal vlastnoručně do knihy úřední zapis o celé akci.
- Alois Hnilo
autorem fotogalerie je E. Briestenský


Námořnický bál 2014
Už 25. ledna, si dali sraz znojemští jachtaři z jachtklubu Vranovská přehrada a jejich přátelé, na 13tém ročníku Námořnického maškarního bálu. Natěšených na sobotní odpoledne, přišlo pár jedinců, aby už dopoledne, realizovali výzdobu, už před 13 lety vymyšlenou. I v tom máme tradici. Dekorace se, až na pár novinek, na našich bálech nemění.....
Vyzdobená podkrovní vinárna M-centrum v Kramářské uličce, přivítala první návštěvníky už v 19 hodin.
Ples zahájil prezident YCVP Karel Bula a ve 20 hodin se mohlo začít. K tanci nám hrála kapela "Duo Dreams".
Hned na první pohled bylo vidět, že se zde sešla různorodá společnost od vodníka, přes lodníky, piráty, vodní víly, až po korvetní kapitány. Ti usedlejší zvolili společenský úbor. Mezi námi se veselili i dva opravdoví námořníci, Chorvatští bratři Marko a Ivo. Petr Zeman, přijel z Jihlavy. Jirka Nevoral a Mirek Švéda z Moravských Budějovic. Láďa Kulíšek, Karel a Pavel Bulovi, Libor Malafa, Fredy Jeřábek, Karel Komenda s Michalem Svitokem a Lubošem Marušíkem, nebo Luboš Vaněk s Mirkem Kleinem, jsou domácí. Dlouhý by byl výčet jmen účastníků a jejich partnerek. Co je však všechny spojovalo? Takřka všichni se totiž zúčastnili i většiny minulých ročníků. Takže se dá říct, že jsme všichni pamětníky prvních začátků našich bálů. Třináct bálů za sebou svědčí o dobré a sehrané bálové posádce.
Při vzpomínkách v družné besedě, s dobrým vínkem, čas rychle plynul. Tradiční soutěž "Maršál Malinovskij", měla netradičního vítěze. Stal se jím Marko, jeden z bratrské námořnické dvojice.
Půlnoční tanečnici se dařilo. Po zakopnutí u baru se zasekla hudba. I to se stává profíkům. Profesionálně vše vyřešila a přídavek bez závoje na revanš, ohodnotili především pánové, velkým potleskem.
Vrchní byl spokojen, znalci dobrého vína téže. Čtvrtá hodina to jistila. S veselou náladou a slovy, že noc je ještě stále mladá, jsme spěchali do svých domovů.
Chmurné nedělní ráno troubilo na ústup. Brigádníci na úklid byli ještě v poledne nepoužitelní. Situaci opět vyřešila stará sestava: Pátý, Briestenský, Rynda, Marušík, Kulíšek, Svitok a Zeman. Poskládali bálovou výzdobu do čtyř kufrů.
Ještě odvoz do skladu a za rok zase NA SHLEDANOU!

- NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2014 SKONČIL!

- KDO PŘIŠEL, TEN VIDĚL A ZCELA JISTĚ SE I POBAVIL!

- AŤ ŽIJE NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2015

Autorem fotogalerie je Libor Malafa


               
Takto se u nás v YC, vábí jaro..
Plavba Calypsa 18. ledna - teplota vody 3°C a teplota vzduchu 2°C.


               
Plánování našich akcí a jednání se sponzory, je v podstatě velmi náročná záležitost.
A takhle vypadá po všech jednáních diář výkonného manažera YC, Ládi Kulíška.

Pro přehlednost jsou akce uvedeny zde, ještě jednou a to v souvislém seznamu:
V letošním roce uspořádáme tyto akce

Vracíme se k pořádání, po léta osvědčenému, modelu klubových regat. Všechny letošní regaty opět pořádáme jako klubové akce, bez nutnosti disponovat závodní licencí, pojistkou a lékařskou prohlídkou.

1/. Dětský den s ČSOB pojišťovnou, dne 7. června (2.roč.)
2/. Dětský den s Excaliburem na vodě, dne 14. června (5. roč.)
3/. Juniorský závod Vranovská námořní míle, dne 21. června (3. roč.)
4/. Modrá stuha - Excalibur City regata - ve dnech 5-6. července (13.roč)
5/. Excalibur City Cup - ve dnech 19-20. července (7.roč.)
6/. Prázdninový vítr - Excalibur City regata -ve dnech 9-10. srpna (13.roč.)

Posezonní akce
7/. Vytrvalostní plavba "Po stopách barona Jiřího von Hasse", dne 20. září
8/. Kondiční plavba "Až na konec přehrady", ve dnech 4-5. října.


Strážce kýlů
Jako každý máme svého zubaře, ševce či právníka , náš YC má svého strážce kýlů .
Kdo jiný by jím měl být, než náš člen, jachtař a profi potápěč, Luboš Vaněk.

Loni lepil kýl pod Calypsem.

Fotky z lokality Leštinka, což je zatopený lom u Chrudimi, nebo zatopený lom Cerekev v okrese Jihlava, kam potápěči jezdí trénovat.

Několikrát za sezonu, nám pod vodou kontroluje stav kotevních lan obou mol u nichž máme vyvázané naše kajutové plachetnice.

To ovšem je pouhý zlomek, z jeho potápěčských výprav do hlubin.

Sám o tom píše:

Ahoj Tondo , to první jsem opravdu lepil kýl Láďovi na Calypsu , pak tam máš uchycení mola k panelu na svážnici nějakou kotvu a něco z tréniku na jezerech a lomech v ČR, pak tam máš něco i z Chorvatska (problém je v tom že pokud jseš pod vodou sám tak se moc nenafotíš). Tohle je Svetá Marina v Chorvatsku. A pak i Bali v Indonésii -Tichý Oceán a Indický Oceán. Potápěl jsem se na rozhraní obou oceánů kde se oceány míchají a to byl mazec "proudy jako PRASE". A ta Manta? Ta je z Manta Point.

- Luboš

Podívejte se s námi na Luboše v prostředí, kde se na rozdíl od většiny z nás, "cítí jako doma"


Námořnický maškarní bál
Náš "Námořnický maškarní bál", se bude konat 25. ledna 2014 v tradičních prostorách podkrovní vinárny M - Centrum na Kramářské ulici. Předpokládáme opět i účast členů YCZN. Už účast členů obou jachklubů sama o sobě znamená zvýšený zájem o místa ve vinárně M Centrum, kde je omezený počet míst a proto asi nebude od věci, se zajímat už nyní, o zamluvení míst u stolů.
Vstupné na akci je 350 kč. V ceně je večeře a láhev vína (0,75l), obé s možností výběru.
Více informací o akci lze získat na:

Za YCVP:
- MVDr Ladislav Kulíšek - mob: 603 785 756, mail: lkulisek@club34.cz
- Karel Bula - mob: 731 011 511, mail: bulakarel@seznam.cz

Za YCZN:
- Eduard Procházka - mob: 608 760 012, mail: eda.prochazka@volny.cz


První, " čtyřkrálová" plavba Calypsa v Novém roce
Motto: Nic nás nerozplače, je přece Nový rok 2014. Času je málo a voda stoupá .
A proto s úsměvem borci, zítra scuk v heimu, budeme vábit jaro. V 10 hodin vyplouváme, směr Honolulu.

P.s. Vemte foťáky. Budeme fotit pobřežní místa jako: Krym, Jelení zátoku, Canaveral, Honolulu..

Tak zval L. Kulíšek na neděli 12. ledna, zájemce o první letošní plavbu. Nelze se divit, že se našli jenom čtyři odvážlivci (čti otužilci), kteří s ním vyrazili. Jsou to ledoví muži, mající za sebou už Adventní plavby v loňském roce. "Čtyři králové" - Mirek Klein, Jirka Nevoral, Mirek Švéda a Honza Pátý. Jejich fotky známých míst, ale v neobyklém období, ukazují krásu přehrady v zimním čase.

No a příště to možná bude, třeba, "plavba sedmikrálová"