Menu   úvod
  dokumenty YCVP
  aktuálně
  stalo se
  kalendář akcí
  příjezd na Vranov
  orientační plánek pláže
  galerie lodí
  bazar
  informační materiály
  seznam námořních plaveb
  kontakt
  video kanál
  odkazy

 

 
archiv:       v roce 2020     v roce 2019     v roce 2018     v roce 2017     v roce 2016     v roce 2015     v roce 2014     v roce 2013     v roce 2012     v roce 2011     v roce 2010     v roce 2009     v roce 2008     v roce 2007     v roce 2006     v roce 2005     v roce 2004     v roce 2003     v roce 2002     v roce 2001 a driv
Událo se v roce 2013
Události roku 2013


Zabezpečení poškozeného černého mola 19. 12. 2013
Dva prsty (příčné plováky) byly v ohrožení. Xaver je natolik poškodil (viz moje foto na webovkách: Sobotní brigády se zúčastnil i Xaver), že hrozilo, že se pod nápory větru oddělí od můstku a tedy byl nejvyšší čas molo na zimu aspoň stabilizovat.
Při nastoupení ke Karlovi do vozu jsem byl zklamán malým počtem účastníků (Karel Komenda sen., Aleš Svoboda od fy. Drozd, Roman Pevný) a jejich, nezvykle pokleslou náladou. Není se co divit. V předvánočním shonu, navíc vlezlý chlad a mlha, nebyly důvody k jásotu. Při příjezdu na pláž, bylo ještě hůř!
Vše bylo obaleno námrazou. Sám jsem si netroufl na kluzké molo vstoupit s výmluvou, že raději uvařím kafe. Když kluci popsali situaci, bál jsem se a vůbec bych se nedivil, kdybychom odtroubili k návratu. Nevím s kým a o čem telefonovali výše uvedení účastníci záchranné akce, no najednou začali stěhovat vše potřebné na molo.
Vyšlapanou cestičkou jsem se poté odhodlal i já, pořízené snímky i osudná „kompromitující“ videa jsou toho důkazem. Totiž, vnější oblouk jednoho z plováků bylo nutné, před svářením, ustavit přímo z vody (to je ta fotka, na níž Kája Komenda a Roman Pevný stojí v pramičce), což bylo mimořádně odvážné.
Celou akci zorganizoval MVDr. Kulíšek a s odstupem času rád konstatuji, že oslovil tři správné chlapy, kteří úkol mimořádným nasazením splnili.
Foto ze zpáteční cesty hustou mlhou, dokresluje náročnost celé akce.
Emanuel

VEDENÍ YCVP DĚKUJE VŠEM ZÚČASTNĚNÝM ZA ZCELA MIMOŘÁDNÉ PRACOVNÍ NASAZENÍ V DRAMATICKÝCH PODMÍNKÁCH.
autor fotek: Mgr. Emanuele Briestenský


Čtvrtá Adventní plavba
Naše přátelská sešlost vycvičeně posádky, z důvodů prapodivné namrzající inverzní mlhy s deštěm ve 12 hodin nevyjela. I to se stává na vranovské hladině.
Proto jsme se rozhodli počkat na Ing. Petra Zemana, který zápasil s náledím v jihlavských lesích.
Vše špatné je však k něčemu dobré! Výkonný výbor YC využil odkladu a při čekání v klubovně v mobilheimu, rozhodl o posílení elektřiny v YC základně, na 400 V .
Zeman dorazil, jsme komplet!
Je po dešti , po nalodění odrážíme od mola a mizíme v huste mlze . Jak z anglickeho hororu .
Ing. Mirek Švéda pozorně sleduje kompas a zkušeně manévruje ve známych vodách Lančovske zátoky. Mlha přede mnou mlha zamnou . To tu ješte nebylo. Ale mlha nejednou donutí i zkušeného mrknout na kompas . Jistota je jistota jinak to nejde .
Na ukončeni letošních plaveb a na rozloučenou s nádhernou sezonou vystřelíme několik světlic.
- L. Kulíšek


Třetí ADVENTNÍ tataráková sešlost
Pozdě svítá a brzy se stmívá. K tomu únava z předvánočního šturmu. Takové a podobné nářky lze slyšet všude kolem nás. Copak je to ten šturm ? Rakouští přátelé z druhé strany Dyje, naší hraniční řeky, říkají šturm burčáku.
Takové nářky jachtaři z YCVP řeši několika mejlíky a esemeskami ve tvaru:
"VE DVANÁCT, V JACHTECU NA VRANCLU".
Chmury jsou ty tam!
Třetí adventní svíčku zapálili účastníci nedělní-adventní plavby na věnečku již před naloděním .
Odpolední zlatavé slunečno dokonce promodralo vodní hladinu.
Nemohli jsme se nabažit a vynadívat na barevné scenerie , což lodní fotografové ocenili.
Luboš Marušík je nejen ,,starší lodní kuchař ,, ale i dobrý fotograf.
.
Luboš po odložení fotoaparátu a přistání v domovském přístavu, vytáhl na pochmurný čas silný kalibr.
Nefalšovaný hovězí tatarák na horké topince . Spolu s horkým grogem to byl výborný recept na stmelení a rozesmátí jakéhokoliv kolektivu .

Proto: O poslední letošní adventní neděli, dvaadvacátého, si to zopakujeme naposled.

OPĚT V POLEDNE V JACHTECU NA VRANCLU !!

autory fotek jsou Luboš Marušík a Mgr. Emanuel Briestenský


Druhá Adventní plavba
Poslední polední opozdilci pomáhají odvazovat Calypso.
Posádka už ví , že vítr je nebezpečně chladný. Zimní lyžařské oblečení jistí dobrou náladu a teploučko. Kdo chce, může si v podpalubí u petrolejových kamínek zdřímnout v salonu na kavalci. I to patří k nedělní odpolední siestě. A opět pouštíme po vodě adventní věnec, tentokrát už se dvěma svíčkami. Kupodivu nezhasly v mrazivém větru.
V duchu ho věnujeme Petrovi Pátému a vzpomínáme.
Po Xaverovi ani památka. Nebýt ohnutých a vylomených nosníků konstukce mola, ani věřit by se nám nechtělo, že během těch pár hodin došlo k takové proměně. I sluníčko se nám ukázalo.
Obhlížíme naše sobotní dílo v Granátové zátoce. Ujišťujeme se, že včerejší počin s umístěním schodů, bylo správné rozhodnutí!
Po příjezdu jsme pochválili kuchaře Luboška za horký čaj a topínky.
Poohlédnutím z auta se loučíme s Calypsem a těšíme se na příští, již třetí adventvi plavbu.
-L. Kulíšek

Počasí bylo dobré a nálada výborná. (autorem fotek je Luboš Marušík)


Sobotní brigády se zúčastnil i Xaver
"Pobřeží Britanie pustoší bouře Xaver" oznamovaly články v tisku a taky u nás v ČR, dal o sobě Xaver pořádně vědět. Ale ani takové alarmující zprávy neodradily Luboše Vaňka, Pavla Karšulína, Ládě Kulíška, Jirky Nevorala, Karla Buly či Mirka Kleina. Jako jeden muž nastoupili oba Mirkové Švédovi a Lojza s Denisem Hnilovi. Chybět nemohli ani Roman Pevný, Emanuel Briestenský, Karel Rynda, Luboš Marušík, Honza Pátý, Michal Svitok s Láděm Holíkem. Přijeli s odhodláním poprat se s nepřízni počasí. Před nimi byly, vzhledem k podmínkám na našem rozbouřeném vranovském Atlantiku, dva nelehké úkoly.

Úkol č.1 - umístit kovové schodistě v Granátové zatoce.
Schody budou sloužit k přístupu na budoucí molo, u něhož se budou vyvazovat lodě, jejichž posádky míří na hráz.
Na fotce je vidět, že jsme to dostávali naplno. Vítr nás skutečně nešetřil.

Úkol č.2 - označit skalnatou mělčinu, znamenající možné nebezpečí pro plachetnice plující v těch místech v létě.
Skalka číhající pod hladinou, představuje stálé nebezpečí pro kýlové plochy lodí.
Další pracovní skupina s elektroagregátem navrtávala mělčinovou skalku na konci pláže u Švýcarského mostu. K zavrtaným kotevním okům zde bude v létě na lanu upevněna výstražná boje ,,pozor mělčina".

Úkol č. 3 - neplánovaný, nicméně vyžadující okamžitý zásah, který zabránil rozsáhlým škodám.
Ráno při obhlídce obou mol bylo všechno v pořádku a nikoho nenapadlo , že polední větrná bouře přeláme "černé" molo. Zajištení poškozeného mola prověřilo naší kondičku. Příkladné bylo nasazení juniora Mirka Švédy, kterého při demontáži plováku sfoukl brutální poryv větru jako smítko do vody. Horký čaj a suchý, vyhřátý mobilheim ocenili jak Mirek, tak i ostatní.

"Červené" molo, kupodivu, přečkalo Xavera bez poškození. Zakotvené lodě Calypso a Atlantic zřejmě působí na tomto mole jako vyrovnavací tlumiče nárazů silného větru. Při důkladné kontrole mola nebylo zhledáno žadné poškození.


Adventní plavba
Už třetím rokem, u nás pokračuje tradice Adventních plaveb. Letos opět vyplula s/y Calypso, kapitána L. Kulíška a jeho posádka složená z členů YCVP. Už se značným předstihem zvala na akci tato pozvánka od L. Kulíška:

 
Dobrý den naši milí JACHTAŘI A PŘÁTELÉ ADVENTNÍCH PLAVEB S CALYPSEM.
dovolujeme si Vám oznámit, že i pro letošek jsme si pro Vás připravili opět nabídku

ČTYŘ NEDĚLNÍCH PŘEDVÁNOČNÍCH VYJÍŽDĚK NA VRANOVSKÉM JEZEŘE.
Všechny plavby – odplouváme ve 12 .00 hod.
Co nejdříve přijeďte, v 10 až 11.hod. do YCVP mobilheimu.
Před jízdou dáme kafi. Návrat /předpokládaný/, zpět do přístavu v 15. hod.
Neváhejte a stańte se členy výpravy po stopách Amundsena, k severnímu pólu Vranovské přehrady.

Fotogalerie z plaveb 2011 a 2012 naleznete na našich webových stránkách: http://www.ycvp.webz.cz

Svůj zájem na plavbě (rezervaci místa v posádce Calypsa), oznamte kapitánovi s/y CALYPSO L. Kulíškovi na jeho e-mail, nebo na tel. (kontakty dole).

S přáním hezkých předvánočních dnů:
LAD. K.,, 603 785 756,,
e -mail: lkulisek@club34.cz

Malá vzpomínka na krásně prožitou 1. adventní neděli. (autor: Luboš Marušík)


Podzinmní úklid
Co se týká sobotní brigády, tak můj záměr byl provést úklid v ohradě i mimo ni, odpojit všechny vody a potrubí kompresorem zbavit event. zbytků vody, abychom nezamrzli. To se až tak nezdařilo. Přítomní: Bula K.,Klein M., Briestenský E., Marušík L., Švéda M.sr a jr , Rynda K., Hnilo A., Kulíšek L. a Nevoral J. Ti všichni se rukou společnou pustili do úklidu listí, čištění okapových žlabů a svodů, kde zvlášť detailní prací vynikal jako vždy Emánek, protože po nás ještě nějaké listí vždy vyhrabal, ale toto je jeho naturel. Zatímco jsme pracovali, Luboš M. se pustil do vaření vepřové hlavy a jako předkrm byly vepřová játra s česnekem. Eda Procházka, nám nechal otevřenou jejich oplocenku, takže jsme mohli od nás odnést P.Filovi k jeho lodi stěžeň a konstrukci na přepravu lodě. Byl odečten vodoměr - stav je 24 m3, počáteční stav byl 12 m3, takže jsme natočili 12 m3 za sezonu, což budeme platit našim sousedům.

Když došlo na odvodňování našeho systému,prohlásil L.K., že to provede sám, až bude toto dělat na své chatě. Naopak ještě s partou nadšenců znovu zprovoznil samospádový vodovod z potoka v lese a připojil ho na MH. Zda to bylo dobře ukáže čas a nadcházející mrazy.Tímto se budeme ještě v budoucnu zabývat, neboť myšlenka odběru samospádem je sama o sobě vynikající. Jen je to třeba udělat pořádně.

Celé léto jsme chodili okolo problému s osazením obrubníku nebo nějakého prahu v místě nástupu na lávku ke starému molu. Opět zapracoval kolektivní duch a iniciativa členů klubu, L.K. přitáhl jeden pražec a rukou společnou byl osazen na potřebné místo.

Na závěr je třeba poděkovat všem přítomným za dobře provedenou práci a iniciativu a Lubošovi M. za výbornou zabijačkovou polévku a ovar z hlavy, na kterém si všichni pochutnali. Pochmurné podzimní počasí nám nic neubralo na náladě a pocitu, že jsme zase odvedli kus dobré práce.

- Karel Bula

autor: Mgr. Emanuel Briestenský

S chutí do toho a ...


o práci nouze nebude

listí je všude bohatě

Okapy a střechu,
jako vždy,
perfektně vyčistili M&M

Luboš nám připravil
již tradičně malou
zabíjačku - ovárek a polívčičku.

Pánové si mákli.
Tenhle schod se ani nehne

Spadané listí na poslední
pouti- důstojně a s poctou

No, lupínek by se jistě
ještě našel, ale...


Martinská husa na České
V pátek, 15. listopadu, se v restauraci na České, sešli již po 13té jachtaři z obou znojemských jachtklubů, na tradičním, podzimním vzpomínání na léto. Takřka 50 účastníků večera se, podle svých slov, výborně bavilo. Mezi nimi byli i členové sousedního jachtklubu Znojmo, jejichž přítomnost dokazovala dobré vztahy mezi oběma jachtkluby. Organizátorem a jediným hybatelem akce je MVDr. Láďa Kulíšek, z jehož bohatého archivu byly nakonec takřka všechny promítané fotky, filmy i videa.
Sám večer komentuje takto:
"Byl to opět tradicionál, naše jachtařská kača (na konci večera bylo 18 kačen připraveno o život a po škopku s chlupatýma knedlíkama se jen zaprášilo), malé posezonní ohlédnutí za létem u nás na Vranclu.V 18 hodin se začalo a v rychlém sledu před námi probíhaly události nejnovější, i ty už dávno zapomenuté. Namátkou uvádím: - Unikátní fotky Vranovské přehrady a jejího okolí, klubové akce YC Vranovská přehrada, oficiální závody jachet YCVP i jachtklubu Znojmo, společenské víkendové, narozeninové akce, dokumentární záběry o průběhu rekonstrukce areálu YCVP, instalace kotevních mol pro kajutové lodě a mnohé další. To všechno dokazovalo, že umíme být vážní a pracovití, ale že nám nechybí ani smysl pro legraci a umime si udělat mnohdy i legraci sami ze sebe. Už rozhodnutí, začít se záběry z poslední doby a skončit v historii (poslední záběry byly z roku 2001), vyvolávaly veselí, neboť z dnešních dědků na konci večera byli o 13 let mladší junáci. Chronologicky promítané DVD, dala mnohým novým členům obou YC, představu o cestě, kterou prošel jachting na Vranově".

Rozladění nad přístupem mnohých přítomných, kteří, ač dostali prostor, nevyužili toho, ho vyprovokovalo ke slovům: "Jelikož jsme stavovsky založení, myslíme si, že kamarádství se potvrzuje účastí na takovéto sešlosti a jakékoliv výmluvy, že není čas, že nemůžu, se nepřijímají. Příkladná byla účast obou týmů SOS YCVP. Apeluji na všechny přítomné - FOTIT, FOTIT, NATÁČET!!! - neboť jedině tak se nám podaří zastavit čas".

Mezi účastníky byl i Roman Bradáč z jachtklubu Znojmo. Vyjadřuje tak vlastně mínění nás všech, když říká: "Hodnotím velmi dobře skutečnost, že hodně Vašich členů se věnuje fotografování a fimování a také se o své zážitky je ochotno se podělit. To nám chybí. Také je nutno ohodnotit Kulíška, který je schopen to všechno zorganizovat."
Díky za to!!

A účastníci od nás, z jachtklubu Vranovská přehrada, jistě budou souhlasit se slovy Mgr. Emanuela Briestenského: "Vážení, touto cestou si dovoluji MVDr. Kulíškovi poděkovat, jistě jménem všech účastníků, za přípravu i provedení této zdařilé akce. Mrzí mne absence iniciativy a laxsní přístup mnohých členů klubu".


Plány na 2014?
Ano, i když je času dost už dnes se zamýšlíme, čím zaujmout v příštím roce. Opět akce rozdělíme na jachtařskou a společenskou část.
Populární akce, jako dětské dny, chceme ponechat a program rozšířit o závod elektročlunů pro mládež. Těm bude patřit červen:

1./ Dětský den s ČSOB pojišťovnou - 7. června.
2./ Dětský den s Excaliburem na vodě - 14. června.
3./ Vranovská námořní míle, závody elektročlunů pro mládež - 21. června.

A od července začínáme s jachtařskými, klubovými regatami. Termíny zůstávají v tradičních víkendech letních měsíců (červenec, srpen) a byly by následující:

1/. - Prvním naším závodem bude Modrá stuha Vranovské přehrady (13. roč.), ve dnech 5. až 6. července
2/. - Druhou regatou námi pořádanou, bude Excalibur City Cup (7. roč.), ve dnech 19. až 20. července
3/. - Třetí a poslední klubovou regatou bude Prázdninový vítr (13. roč.), konaný ve dnech 9. až 10. srpna.

Na konci léta a začátkem podzimu je přehrada nejkrásnější. Rekreační ruch na vodě utichne a přehradu máme pro sebe. Využíváme toho každoročně k poznávacím plavbám, které patří mezi námi k nejoblíbenějším:

4/. - Po stopách barona Jiřího von Hasse, společná poznávací plavba, 20.září
5/. - ..Až na konec přehrady, společná poznávací plavba, 4. října


Setkání přátel jachtingu a Vranovské přehrady


Podzim v YCVP
Škoda, že ve slunné neděli nás bylo na lodích tak málo..
Hezké pokoukání přeje Honza Pátý


Babí léto vychladlo
Velcí přátelé jachtingu se na sebe těšili jako malí kluci.

Od deváté hodiny je klubový kuchař Luboš vítal horkým grogem. Po krátké poradě se šlo na věc!

Zubaté sluníčko rámovalo naše úsilí a bylo příjemným protějškem ostrého a studeného větru. Čekalo toho na nás opravdu hodně. Celkový úklid areálu po vydařené letošní sezoně. Všechno nepotřebné se odváželo do sběru. Pracné bylo vyklízení zbytků po opravách lodí. Hladina klesá, mola bylo nutné opět posunout. Nástupní můstky byly vyztužené hranatými plováky, čímž získaly na stabilitě. Plánovaná podvodní kontrola a přemístění kotev musela být odložena o týden. Houbová polévka a živáň, byly chutnou odměnou pro zúčastněné.

"Takový relax nelze nikde koupit", znělo z terasy mobilhhajmu, při pohledu na vyrovnaná přístavní mola a na vlnách se houpající plachetnice. Konečně si začínáme užívat výsledky čtyřletého šturmu, který jsme prožili při modernizaci našeho jachtklubu, jako místa pro společně trávené víkendy.Výsledek stojí opravdu za to!


Zlatý roh
Na vědomost se dává, že Zlatý roh změnil suchozemský přístav...


Mrtvý muž pod Cornštejnem
Nadpis ovšem neoznamuje nález utopence ve vodě pod zříceninou. Mrtvý muž (dead Man), je označení zařízení, které umožňuje sklápění stěžně na plachetnici. Stěžeň se podepře dvěma rozporkami na bocích a pak pomocí kladkostroje na přídi, přes vinšny se sklopí a pak opět narovná. Systémů je hodně. Jeden z nich používá Láďa Kulíšek na své kajutovce Calypso, při podplavbě pod bítovským mostem.

Z fotek je funkce dobře patrná.


Klidný víkend
I na Bítově pod Cornštejnem, končí v tuto dobu léto a s ním začíná pohodové období bez rušného provozu na vodě. Všude je klid a takřka podzimní nálada. Pod Cornštejnem se nabízí pohled na úvazy kajutovek věrných nadšenců Vranovské přehrady i za Bítovským mostem, kde musí osádka plachetnice dle momentální výšky hladiny, mnohdy pří plavbě sklopit stěžeň. Ne všichni mají na palubě pomocníka v podobě "mrtvého muže", jako kapitán lodi Calypso Láďa Kulíšek.

Fotky Romana "Nemo" Svobody, jsou toho důkazem.

A s Nemovou poznámkou, budeme mnozí souhlasit:
- p.s. Fotka pohledu z Cornštejna na Hatimov dnes Chmelnice. Starousedlící vždy budou říkat Hatimov podle prvního majitele chaty v tomto místě, který se jmenoval Hatima. Historické názvy by se měly ctít a ne pořád místa přejmenovávat.


Prázdninový vítr 2013
O víkendu, 10. a 11. srpna, uspořádal jachtklub Vranovská přehrada svůj poslední letošní závod. Byl jím 12. ročník Prázdninového větru. Sjelo se na něj 14 kajutových plachetnic s jachtaři ze 4 jachtklubů z Moravy. Nejsilnější zastoupení měli jachtaři YCZN, šest lodí, v čele s několikanásobným mistrem republiky kajutových plachetnic Edem Procházkou.
Pořadatelům z YCVP, se letos podařilo postavit do závodu pouze 5 lodí. Je doba dovolených a charterových výjezdů.
V 10,30h je přivítal ředitel regaty Ing Petr Koziel, s hlavní rozhodčí Mgr. Radkou Procházkovou a rozhodčím Rudem Pavkem.
Za hodinu již lodě startovaly na dálkovou rozjížďku směr Bítovský most. Tato první plavba se ukázala být velice náročnou prověrkou zúčastněných. Vítěz projel cílem za 3h a pole uzavírala poslední loď za 4:45h.
Celkem se ve dvou dnech odjely 3 rozjížďky (zbývající se konaly již na hlavním přehradním jezeře).

Hendikepové vyhodnocení:
1. Jan Procházka - SNOWY 4
2. Jan Vitoň- TRITON
3. Jiří Tunka - SNOWY 3
4. Petr Koziel , Priegelhof Karel - QUIDO
5. Marek Podolský - SNOWY 2
6. David Bobuš, Ondřej Růžička - AUDI
7. Petr Zeman, Antonín Hadroušek
8. Alfred Jeřábek, Miroslav Švéda - NAUTINER
9. Petr Látal - MATYLDA
10. Michal Svitok - POLÁRKA
11. Tomáš Pavka , Lukáš Pavka - GRACIA
12. Adam Ott - PLEIONÉ
13. Pavel Karšulín, Petr Karšulín - MALIBU
14. Miloslav Holub - VEGA
 

autorem fotek je Luboš Marušík


Modrá stuha 2013
O víkendu 20-21. července, pořádal jachtklub Vranovská přehrada, regatu Modrá stuha Vranovské přehrady. V Modré stuze se každoročně snaží posádky kajutových plachetnic získat trofej pro vítěze, Modrou stuhu, spojenou s prestižním titulem "Nejrychlejší loď sezony". Nejrychlejší nejen díky svým plavebním vlastnostem daných výrobcem, ale i mistrovstvím její posádky.

Modrá stuha, kterou bude ozdobena vítězná loď v naší regatě, má však svoji symboliku i v historii. Tradice udělování trofeje je stará již 175 let, kdy se jednalo o nejrychlejší, tehdy dopravní loď v plavbě přes severní Atlantský oceán na trase z New Yorku do Evropy, zpravidla do Liverpoolu. Mezi nejslavnější držitelky Modré stuhy, patřila na oceánu Queen Mary. Na Vranovské přehradě se první závod " O Modrou stuhu" uskutečnil v r. 1965 a jeho vítězem byl nestor vranovského jachtingu, náš bývalý člen Ing. Ivo Mareš, syn prvního znojemského starosty JUDr. Josefa Mareše. Pro Modrou stuhu si tehdy doplula jeho plachetnice Miriam. Tradici závodu obnovil v r. 2000 náš YCVP. Tehdy ho vyhráli Igor Štěrba s Jiřím Tanzerem, na lodi Star.

Toho letošního, již 12. ročníku, se zúčastnil rekordní počet lodí.

V sobotu přivítal ředitel regaty Mgr. Emanuel Briestenský, posádky 16ti kajutovek. Po hodinovém čekání na vítr, je hlavní rozhodčí Rudolf Pavka poslal na trať.

Celkem lodě absolvovaly ve dvou dnech čtyři tříkolové rozjížďky, které rozhodly o tomto pořadí:
1/ AUDI - David Bobuš, Ondřej Růžička
2/ QUIDO - Petr Koziel , Karel Priegelhof
3/ SNOWY III - Jiří Tunka , Miroslav Holub , Jakub Pivnička

Vítězná loď AUDI, jak velí tradice, se stává nejrychlejší kajutovou lodí Vranovské přehrady v letošní sezoně.

Obdobně byly vyhodnoceny i kajutovky z pořádajícího jachtklubu Vranovská přehrada:
1/ QUIDO - Petr koziel, Karel Priegelhof
2/ NAUTINER - Alfred jeřábek, Věra Nováková, Jakub Sysel
3/ VERONICA - Petr Kuča, Zdeněk Kapusta

Nejúspěšnější z flotily YCVP, loď QUIDO, se stává nejrychlejší kajutovkou jachklubu Vranovská přehrada v letošním roce.

Umístění dalších lodí:
4/ SNOWY II - Marek Podolský ml., Iveta Procházková, Roman Soviš
5/ TRITON - Jan Vitoň, Pešenka Tomča
6/ MARINER - Alfred Jeřábek, Věra Nováková, Jakub Sysel
7/ VERONICA - Petr Kuča, Zdeněk Kapusta
8/ GRACIE - Tomáš Pavka, Lukáš Pavka
9/ HUNTER - Petr Zeman, Tonda Hadroušek
10/ MY LADY - Karel Bula, Pavel Bula, Ema bulová, Rozálie Bulová
11/ SIRIUS - Jan Pátý, Jan Pátý st.
12/ CRYSTAL II - Miroslav Švéda, Miroslav Švéda ml.
13/ SASANKA - Miroslav Klein, Emanuel Briestenský
14/ ALBA REGIA - Ladislav Holík, Jiří Štolpa
15/ POLÁRKA - Michal Svitok, Petr Fic
16/ AHOY - Karel Rynda, Lenka Ryndová

autorem fotek je MGr. Emanuel Briestenský

..a tyto fotky jsou od Honzy Dusíka

Naší příští regatou je "Prázdninový vítr", 10-11. srpna.


Liptovská Mara
Doma na Vranově už jsou taky kajutové lodě, které se zúčastnily Mezinárodního Mistrovství Slovenské republiky kajutových plachetnic. Už ve čtvrtek vyrazilI jachtaři z Vranova s loděmi SNOWY 4, s rodinnou posádkou Jan, Ondřej a Eduard Procházkovi a SNOWY 3, jejíž posádkou byli Jiří Tunka, Miloslav Holub a Vítězslav Ott.
Liptovská Mara je na naše poměry rozlehlá voda a tomu odpovídají i délky uplutých vzdálenností. Pro představu o trati snad postačí Edova slova: " stoupačka na 1. návětrnou 1,5 NM, karusel a 2 kola krát 6 rozjížděk (celkem cca 45NM, lítali jsme s kajutovkou ve skluzech".
Lídr rodinného týmu z lodě SNOWY 4, Eda Procházka ( několikanásobný mistr republiky kajutovek), účast hodnotí takto:
"Tak jsme se vrátili z MMSR v kajutovkách z Liptovské Mary s bramborovou medailí. Naše dojezdy v konkurenci Melgese - vicemistra evropy z loňského roku, dvanáctinásobného mistra Polska v kajutových lodích a dalších byly 3-2-2-4-2-2. Podobně dopadla loď Snowy 3 na kormidle s Vítěm Ottovým. Jim bratři Slováci dokonce zrušili rozjížďku když byli 20m před cílem suveréně na prvním místě své kategorie, a tento výsledek by je dostal minimálně na "bednu". Bylo krásně , Liptovská Mara je nádherná voda a vítr v sobotu kolem 12 m/s. Nestačili jsme koukat, co dovedou vymyslet Slovenští kolegové a jakým způsobem umějí použít Dánský hendikep (DH), aby vyhráli ti, kteří vyhrát měli. I přes stále opakované žádosti nejen našich, ale i Polských posádek, nebyli pořadatelé schopni předložit tištěnou verzi DH a dokonce ani vzorec jeho výpočtu. Pouze nás odkazovali na internetové stránky v dánském jazyce s tím, že i oni si ji nechali přeložit v "Google translate", což nejen nám přišlo neuvěřitelné ..
Výsledková listina uvádí nikoli absolutní, reálné dojezdy, ale hendikepové pořadí po přepočtu DH:
http://sailing.sk/listina.php?CTK=257&Rok=2013&format=printer


Excalibur City Cup 2013
O víkendu, 6.-7. července, jsme uspořádali již 6. ročník populárního, jachtařského závodu Excalibur City Cup.

Přesto, že vranovská špička odjela už ve čtvrtek na Slovensko, na Liptovskou Maru (Mezinárodní Mistrovství Slovenska kajutových plachetnic), zúčastnilo se 8 kajutovek z obou vranovských jachtklubů.

V sobotu v 10 hod. ředitel regaty Ing. Mirek Švéda přivítal jejich posádky a po krátké instruktáži od hlavního rozhodčího Ing. Romana Bradáče, se v 11 hod odstartovala první rozjížďka. Osm kajutovek se vydalo na tříkolovou trať. Při mírném větru, který rozdělil startovní pole na dvě části, mnohdy štěstí rozhodovalo víc nežli umění plout. Přesto jsme za 1,5 hod., byli v cíli.

Po obědě jsme vyrazili do druhé rozjížďky. Nikdo z nás nemohl tušit, co se na nás chystá. Zhruba v půli rozjížďky, se po prvních kapkách situace rychle změnila v pěknou melu. Při přechodu fronty , doprovázeném tropickým lijákem a poklesem teploty, jsme v několika minutách byli pěkně zmoklí a ztuhlí zimou. Přesto ani jedna posádka nevzdala a všichni jsme to dotrpěli až do cíle. Pak už, s malými přestávkami, pršelo až do noci.

Tradiční bylo i nasazení týmu kolem Luboše Marušíka. Marta Briestenská s Helenkou Ševčíkovou, připravily občerstvení pro všechny. Sobotní večírek má taky dlouhou tradici. Kytary zpívaly, my jsme duněli (nebo to bylo naopak?) a déšť neustával. Přesto jsme se rozcházeli po půlnoci spokojení!

Co víc si přát?!

V neděli v 11hod. jsme startovali poslední, třetí, rozjížďku. Vyhlášením výsledků v 15 hod regata skončila.

Výsledky regaty (absolutní pořadí):
1. Podolský Marek / SNOWY 2
2. Koziel Petr / QUIDO
3. Jeřábel Alfred / NAUTINER 30
4. Zeman, Hadroušek / HUNTER
5. Bula Karel, Bula Pavel / MY LADY
6. Svitok Michal / POLÁRKA
7. Klein Miroslav, Briestenský Emanuel / SASANKA
8. Švéda Miroslav st. Švéda Miroslav ml. / CRYSTAL 2

Naší další akcí bude 12. ročník Modré Stuhy Vranovské přehrady, ve dnech 20.- 21. července.


EMC 2013
Tak jsme se letos dočkali i my! O víkendu 22-23. čevna, jsme uspořádali regatu Euro Moravia Cup 2013. Byla zařazena do oficiálního programu ČSJ a ohodnocena koef.4.

V sobotu v 10 hod. přivítal ředitel závodu MVDr. Ladislav Kulíšek účastníky z 5ti jachtklubů v republice ( YCVP, YCZN, AKP, YC Česká Lípa a YC Brno). Nejpočetnější zastoupení měli vranovští jachtaři z jachtklubu Znojmo a jachtklubu Vranovská přehrada. Na vítr se opět čekalo. Ten se asi proháněl vinohrady na okrese a nás ignoroval. Ve 13 hod. jsme přece jen odstartovali. První rozjížďka byla současně vloženým závodem "O pohár starosty města Znojma".
Zvítězila v ní rodinná posádka Procházkových - Jan, Ondra a Eduard na lodi Snowy 4. Pak už v rychlém sledu a ve vysilujícím vedru, jsme se protrápili sobotním programem. Do večera jsme stihli uplout celkem 3 rozjížďky. Sobotní večer nám dal zapomenout na trápení na vodě. O zábavu se postarali kytaristé Karel, Eda a Marie s Pavlem. O občerstvení se pak podělili rovným dílem spolupořadatelé z YCVP a YCZN. Náš sobotní repertoár se asi líbil i větru a tak v neděli, se už od rána polepšil. Umožnil nám uplout ještě čtvrtou rozjížďku a závod dokončit v plánovaném rozsahu. Poslední loď projela cílem ve 14 hod.
Slavnostním nástupem a předáním poháru starosty města Znojma, cen a diplomů, závod skončil.

Vložený závod "O pohár starosty města Znojma", vyhráli Procházkovi. A jak situaci prožíval kapitán vítězné Snowy 4, Jan Procházka? Několika větami situaci popisuje takto:
"Celý závod byl pro mě i moji posádku velice těžký. V sobotu jsme se hodně prali s větrem, který pro naši, již tak váhou velmi znevýhodněnou loď, byl spíš utrpením než radostí z jachtingu. Dojezd třech prvních lodí v patnácti sekundách v rozjížďce dlouhé jeden a půl hodiny je toho důkazem. O to víc musím ocenit schopnosti naší posádky, která šlapala téměř bezchybně. Neděle přinesla o něco lepší podmínky. V silnějším větru se naše větší váha dá lépe zužitkovat, ale i tak na nás a naši loď foukalo velmi málo. Vítězství v těchto podmínkách s takhle kvalitní konkurencí je pro mě tak trochu záhadou; radost to ale jen umocní".

Výborného výsledku dosáhla také loď Quido s posádkou Petr Koziel, Karel Priegelhof (Petr Koziel je od letošní sezony novým členem YCVP), která jako jediná z lodí YCVP, dokázala narušit převahu regatových, hendikepových specialistů z YCZN.

A pro úplnost ještě stručná poznámka člena závodní komise, Ing. Romana Bradáče:
Ahoj !
K průběhu závodu: V sobotu 3 rozjížďky za slabého větru a velkého horka, v neděli 1 rozjížďka za mírného větru. Tato výsledková listina je počítána podle hedikepového vzorce. Večer vládla pohoda. Občerstvení fungovalo velmi dobře! Všichni byli spokojení! . Pěkné fotografie najdete v novinách Znojemský deník z pondělka 24.6.2013 i s komentářem.


PODĚKOVÁNÍ SPONZORŮM:

Bez sponzorů, jejich finanačního přispění a darů, bychom nemohli na podnik takového rozsahu vůbec pomyslet. Město Znojmo, autodoprava Tunka, Elvýz s.r.o., Pomona, LOB Uhlíř, Tiskárna Kuchařovice, Budvar, Excalibur City, výroba reklam KM tech., LIFT Componenets s.r.o., včetně jedinců jako Martin Maršálek a Vít Růžička, kteří se svými motoráky "Vanity" a "Yankee", odvedli náročnou práci při stavění tratě a zabezpečení účastníků na vodě. Občersvení zajišťovali osvědčení Luboš Marušík a manželé Marta a Emanuel Briestenští za YCVP a Milan a Věra Vystrčilovi za YCZN. Všem děkujeme!

V neposlední řadě, je třeba vyjádřit uznání hlavnímu rozhodčímu Rudovi Pavkovi a jeho týmu - Mgr. Procházkové a Ing. Bradáčovi, kteří trpělivě po celý závod, bděli nad regulérním průběhem regaty!

autor fotografií: Emanuel Briestenský


"Dyje" je zpátky
Po mnoha letech se na Vranovskou přehradu vrátila turistická loď Dyje.
Nedávno spočinula ve vranovské vodě a vrátila se tak zpět do svého původního přístavu. Je to totiž ona, která tu po několik let sloužila turistům, poté byla prodána a nyní se tedy vrací.
Na webovkách Vranovské plavby je přehled, jakou anabází si musela prožít (v jejím případě proplout), nežli se mohla vrátit domů.

Členové Yacht Clubu Vranovská přehrada jí přejí ještě stovky uplutých mil v pohodě a dobré kondici!


Euro Moravia Cup - EMC 2013
Yacht Club Vranovská přehrada Vás zve na svůj první závod kajutových plachetnic v letošní sezoně.
Bude jím Euro Moravia Cup, konaný 22. - 23. června, na Vranovské přehradě (CTL 132125 / KAJ4P, KAJ2).
Spolupořadatelem akce je Yacht Club Znojmo.


Sousedé závodili
Ve dnech 15-16. června zahájil letošní jachtařskou sezonu závod "Moravia Cup", pořádaný jachtklubem Znojmo. Počasí jim tentokrát přálo. Bylo krásné, slunečné počasí. Ale, jak podotýká hlavní rozhodčí Rudolf Pavka, pořadatelé přesto nebyli spokojeni:
"První závod na Vranově se konal za sice pěkného počasí, ale za velmi slabého větru. Z původně vypsaných čtyř tříd se na start přihlásila jen třída kajutovek v počtu 8 lodí ze dvou oddílů, YCZN a 1 lod' ze Zbrojovky Brno. Jedna lod' byla poprvé na vodě a Martin Fiala s ní obsadil 2. místo. Nedělní rozjížd'ka byla na hranici regulérnosti, ale všichni závodníci se s tím vypořádali se ctí. Při vyhlášení výsledků jsme všechny pozvali na příští závod Euro Moravia Cup, pořádaný našimi sousedy u vody, Yacht Clubem Vranovská přehrada, ve dnech 22-23. června."

Z výsledků vyjímáme:
1. CZE 1 2106-330 Bobuš David
7030-104 Bobuš Michal
7030-105 Fiala Lukáš
7030-106 Bartošek Petr
2. CZE 3 2106-310 Fiala Martin
3. CZE 25 2106-311 Procházka Jan
4. CZE 445 2106-271 Podolský Marek
5. CZE 218 2106-343 Tunka Jiří

autorem fotografií je MGr. Emanuel Briestenský


Dětský den "S EXCALIBUREM NA VODĚ“
V sobotu, 8. června jsme uspořádali již čtvrtý ročník dětského dne, s přímou podporou firmy Excalibur City, působící v Hatích u Znojma.

Již od pátečního večera se sjížděli do vranovského jachtklubu pořadatelé z YCVP. Rozhodně to však nebylo způsobeno jejich nedočkavostí, ale snahou o svědomitou přípravu akce. Lví podíl na úspěchu oslav měl MGr. Emanuel Briestenský, který jako bývalý učitel zvyklý na perfektní přípravu na vyučování, ve stejném duchu pojal i organizaci zábavy pro děti. Nemenší zásluhy o zdárný průběh akce měl i MVDr. Láďa Kulíšek. Opět nezklamali skalní nadšenci věcí jachetních. K týmu patřili i Freda Jeřábek, Marta Briestenská, MUDr. Jarek Kolařík a Ing. Petr Zeman s Lubošem Marušíkem. Ti všichni, již berou svou účast na Dětském dnu, za takřka čestnou povinnost. O zábavu dětí se starali i dva manažeři firmy EXCALIBUR CITY, kteří mimo jiné, organizovali dětské hry.

Z padesáti procent rozhoduje o úspěšnosti podobných akcí počasí, které nás tentokrát příjemně překvapilo. Snad to byl doopravdy první den s letní teplotou a dokonce jsme se mohli i vykoupat. O ozvučení se postaral – kdo jiný, než Mirek Rezek se svou profi aparaturou, kterou nám již tradičně, bezplatně propůjčuje pro tyto mega akce.

Bonusem byla ukázka potápěčské techniky člena našeho jachtklubu Lubomíra Vaňka, který v rámci ukázky činnosti, zkontroloval kotevní systém obou přístavních mol. Spolu s Emilem Svobodou vybavili kotvy novými bezpečnými lany. Podle očekávání, největší zájem jak dětí, tak i rodičů, byl o projížďky na kajutových plachetnicích. Ať už to byl nový MARINER 30 skippera Fredy Jeřábka, betonová jachta CALYPSO patřící MVDr. L. Kulíškovi, nebo SASANKA Mirka Kleina. Líbila se i LADY M s kapitánem MUDr. Jarkem Kolaříkem a HUNTER s Ing. Petrem Zemanem. Všichni sklidili ovace! Odměnou jim byla äbsolutní spokojenost a veselá nálada, která provázela všechny účastníky okružních plaveb. Velký dík patří samozřejmě všem kapitánům a lodníkům zajišťujících jejich bezpečnou plavbu.

VEDENÍ JACHTKLUBU JIM VŠEM DĚKUJE ZA SKVĚLOU REPREZENTACI!

S jistotou počet dětí přesahoval stovku a předpokládaný "konec představení“, se protáhl pro velký zájem o hodinu. Nešetřilo se limonádou, tričky, diplomy ani lízátky.

Co jiného nám může udělat větší radost než rozzářené tvářičky malých kapitánů a kapitánek. Za odvážnou plavbu byli odměněni diplomem s podpisem prezidenta Yacht clubu Vranovská přehrada Karla Buly.


Dětský den - s EXCALIBUREM na vodě
Po loňské, úspěšné a po všech stránkách vydařené akci, se opět děti můžou těšit na dobrodružství u vody, plavbu na plachetnicích, drobné soutěže a občerstvení.
To vše připravil náš jachtklub na sobotu 8.června, od 10-14 hod.
Zveme děti v doprovodu rodičů na, již 4. ročník akce, "S Excaliburem na vodě".
Na lodě se bude vstupovat na novém mole. Každý malý námořník, kroužící na palubě kajutové plachetnice po jezeře, obdrží za účast tričko a diplom. Limonády a sladkosti budou k dispozici.
Loni nám přálo i počasí. Přejme si, aby tomu tak bylo i letos!
Zveme všechny malé piráty a pirátky!
Těšíme se na Vás!

Upozornění!
Upozorňujeme návštěvníky na nutnost, odstavovat svá auta na parkovištích nad Vojenskou zotavovnou.
Na panelovou cestu pod Vojenskou zotavovnou a do prostoru obou jachtklubů, je veřejnosti vjezd zakázán!


Dětský den s ČSOB Pojišťovnou
První červnový den jsme přivítali u nás, v kempu jachtklubu Vranovská přehrada, děti zaměstnanců ČSOB Pojišťovny a jejich rodiče, na akci ke Dni dětí. Připravili jsme pro ně občerstvení, program plný her, malování a plavby na kajutových plachetnicích.

Po deštivém pátku, nikdo nevěřil, že se počasí umoudří, ale stala se věc nevídaná! Láďa Kulíšek to trefně okomentoval: „Již po druhé někdo nahoře zhatil předpověď počasí našeho Tondy -rosničky. Taková radost, a sluníčko již od rána, navzdory předpovědím. Je to kluci jasný, to náš Petr Pátý, jistě zařídil na nebeské hůře slunečno".

Akci odstartovala manažerka ČSOB pojišťovny Sylvie, která přivítala první zájemce o diplom pro odvážné námořníky Vranovského Jadranu. Po skupinkách ,vybaveni záchrannými vestami, nastupovali děti s rodiči na přistavené jachty pro okružní plavby na jezeře. Po návratu na pevninu, dostal každý vysílený málý námořník a kosatnice na posilněnou horký, velký párek a limonádu. K poledni se zvedl pěkný větřík a skoro se uvažovalo o přerušení akce. Ani to však děti neodradilo, takže diplom osvědčující odvahu malých námořníků a udělený prezidentem jachtklubu Vranovská přehrada Karlem Bulem, byl opravdu zaslouženým oceněním! Nakonec se vítr umoudřil a průběh hezkého dětského dne s velkolepým doprovodným programem byl naplněn.

VEDENÍ YACHT CLUBU VRANOVSKÁ PŘEHRADA DĚKUJE VŠEM NAŠIM ČLENŮM, KTEŘÍ SE ZÚČASTNILI A PODÍLELI SE NA PROGRAMU DĚTSKÉHO DNE. DĚKUJE TÉŽ PŘÁTELŮM ZA ZAJIŠTĚNÍ LÉKAŘSKÉ A ZÁCHRANNÉ SLUŽBY SOS.

A na zakončení jsme ještě vyšňořili zrenovovanou plachetnici - oldtimera, který od nynějška popluje pod vlajkou ČSOB Pojišťovny a bude tak na Vranovském jezeře symbolizovat slogan:

„MY VÁS NEPOTOPÍME! ČSOB POJIŠŤOVNA"

Také manažerka ČSOB pojišťovny Sylvie Samsonová BA, se o akci vyjádřila s uznáním:

„Ráda bych tímto poděkovala Yacht clubu Vranovská přehrada za uspořádání dne dětí pro VIP klienty a přátele ČSOB Pojišťovny, kdy společné úsilí při přípravě a organizaci tohoto dne hodnotím jako správnou investici. Jachting byl dětem i rodičům prezentován pestrým doprovodným programem plným soutěží a dobrého občerstvení, všechny děti i rodiče byli nadšeni z projížděk v kajutových lodích kapitánů YCVP, pro mnohé z nich to bylo „poprvé na lodi“ a dle jejich slov je to zážitek, který si budou pamatovat navždy. Věřím, že naši spolupráci s YCVP budeme i dále prohlubovat v akcích pro naše klienty, ale i zaměstnance. V návaznosti na velmi kladné reakce zúčastněných rodičů i dětí na celou akci ještě jednou děkuji a těším se na další společná setkání".

Sylvie Samsonová, BA

oblastní ředitelka

ČSOB Pojišťovna, a.s.

A večer? Jako v divadle .Zatáhla se deštivá opona a všemu byl konec.


Den dětí
1. června pořádá Yacht Club Vranovská přehrada oslavu Dne dětí. Do nového jachtklubu pod vojenskou zotavovnou zveme děti v doprovodu rodičů, aby si užily chvíle u vody, plné zábavy, her a projížděk na plachetnicích členů YCVP.
Jachtklub se postaral i o občerstvení malých námořníků.
Sponzorem Dětského dne je - ČSOB pojišťovna.

UPOZORNĚNÍ
Kvůli stísněným, prostorovým podmínkám je nutné počítat s tím, že auta musí návštěvníci akce odstavovat již na parkovišti nad vojenskou zotavovnou.
Do areálu YCVP je nutno dojít pěšky!
Děkujeme za pochopení!


Další pracovní sobota..
..už v okamžiku nakládání rozebraných plováků (viz zmínka níže), bylo jasné, co bude muset přijít. Po svářečích a povrchové úpravě jsme to všechno opět smontovali a posadili na vodu. A byla to skutečně fuška!

Práce koordinoval Láďa Kulíšek, který to s humorem sobě vlastním, viděl takto:
"Díky spojení a komunikaci jsme schopni v našem jachtklubu zincenovat a provést cokoli, klidně třeba vylodění v Normandii. Akorát tam nebude tolik mrtvých, ale vyloďovací molo " po našom", bude lepší než postavili Angličani. Ze všech přítomných na sobotní montáži plovoucích nástupních můstků, se ráno stali přístavní dělníci. Nebylo rozdílu mezi různorodým povoláním našich členů. Upachtěné ruce s odřenými puchýři, se zklidnily až při polední pauze.
Výborná zabíjačková polévka a ovárek s křenem, byly tím správným povzbuzením do odpoledne, kdy montáž pokračovala. Opět nikdo nezahálel. Problémem začal být sílící poryvový vítr, který takřka znemožňoval přesné ustavení zámků na kloubech plováků. Přes všechny problémy, před západem slunce bylo hotovo! Zbyl čas i na krátkou plavbu zúčastněných na palubě S/y Calypso."

Změna je vidět na přiložených fotkách


"finis coronat opus"

"Tři dny jsme si lízali rány a přemýšleli, jestli to sebezapření stálo za to. Je opět pátek, víkend před námi a já všechny ujišťuji, že zatím máme hotovo, že nemusíme být pořád ve fofru. Alespoň do té doby, než budou svařeny nové kotvy, kterými budou muset být prodloužená mola, přikotvena".

Fotogalerie z akce je od Mgr. Emanuela Briestenského
Jaro na S/y Calypso
Když jsem v pátek objevil v e-boxu pozvánku na jarní plavbu na Calypsu, myslel jsem si (znalý předpovědi na zbytek víkendu), cosi o bláznech. Tím víc mně překvapila zpráva, že Calypso skutečně vyplula.

A report o průběhu je přímo od kapitána S/y Calypso, Lad. Kulíška:

- Kdo byl asi větší tvrďák? Nansen či Amundsen? O tom ať se dohadují historikové. Pro partu tvrďáků z YC byla tvrdým testem odolnosti dnešní plavba. Sice nikoliv na severní pól , ale až k ledové barieře u Chvalatické zátoky. Velká otáčka u mysu Canaveral, půlila odpolední cestovaní za jarem. Větrno, teplota vzduchu minus dva stupně.
Dobře vytopená kajuta, rozpálená plotna lodní kuchyně zpříjemňovala první jarní plavbu.
Jak je zachyceno na snímcích Honzy Pátého, panovala v kokpitu Calypsa všeobecná pohoda. Nejvíce si to užíval sám Honza . Se slovy ,,dnes jsem na to móc dobře oblečený" nepustil nikoho ke kormidelnímu kolu.
S radostí a hezkým výhledem z vyhřáté kajuty a pohledem na zaď s kormidelníkem , jsme se bez omrzlin vrátili na naši pŕekrásnou základnu do yachtclubu.

Ze záběrů do nitra salonu Calypsa je patrno, co zúčastněné spojuje: neohrožené přátelství a láska k jachtingu. Stihli jsme prodiskutovat i první velikonoční brigádu, na ,kterou zvou dnešní účastníci: - Kája Komenda, Míra Klein, MUDr. Kája Rynda , Mirek Rezek , Luboš Marušík a MVDr. Láďa Kulíšek ( který vám byl průvodcem).


Pěkná sobota
Letošní zima nám všem dává pěkně zabrat a ještě pár dnů před prvním jarním dnem ukazuje, "zač je toho loket".
Jako pohlazení pak působí vzpomínka na loňské, stejné datum, kdy prý bylo +20°. Zdá se to nepravděpodobné, ale zde je důkaz, že Láďa Kulíšek si nevymýšlel.
http://www.novinky.cz/domaci/296282-loni-touhle-dobou-bylo-24-stupnu-letos-padaly-mrazive-rekordy-pod-20.html


Rychlé rozhodnutí
Ve snaze dotáhnout naše mola k dokonalosti, není prostor na výmluvy typu: "není čas, nebo nejde to z různých důvodů". Musíme využít každou příležitost, která se, byť neplánovaně a nečekaně, nabídne.
Důkazem takového pohotového řešení, je středeční akce (13. března), na přehradě. Láďa Kulíšek to popisuje takto:
"Těsně před obědem zavolal Jirka Nevoral, že odjíždí s náklaďákem a během půl hodiny nás potřebuje mít u brány do jachtecu. Volám Emánkovi, co se s tím dá dělat v tak šibeničním termínu". Odpověď: "Sežeň siláky a stavte se pro mně".
"Nikde nikdo, jen Péťa zvaný Skipi (byť nečlen, jde do toho podniku s námi, je na něj spolehnutí). Přijíždíme tam skutečně včas. Naštěstí nám přeje i počasí a za 3 hodiny jsou nástupní můstky demontované a naložené".
Emánek Briestenský ještě pořizuuje poslední fotky jako dokument pro ostatní, nasedáme a uháníme k domovu.
Jirka Nevoral odváží plný náklaďák a obětavě ho skládá u Ládi Holíka v Grešle. Zde je připraven tým konstruktérů, svářečů a zámečníků, kteří mají 10 dnů nato. aby rozšířili stávající sekce obou mol o plovoucí nástupní můstky. Ty nám umožní dostat mola dále na vodu. Vše musí být do 10 dnů na zinkování v Banticích a 23. května už v plné kráse očekávat na kolaudační prohlídku ispektorů Státní plavební správy z Přerova.
Příbřežní boxy budou mít větší rezervu hloubky a nebudou tudíž tak citlivé na kolísání hladiny vody na přehradě. Vytvořením plovoucích nástupních můstků zvětšíme kapacitu u obou mol o 4 vyvazovací místa.
Celé akci předcházela příkladná pomoc Libora Frimmela při konzultacích a zhotovení technických výkresů nutných pro dílenskou realizaci. Josef Vajdík s Karlem Komendem a Pavlem Bulem, naváželi materiál od Mirka Kleina. Všichni jmenovaní zaslouží zvláštní uznání za obrovský kus odvedené práce ve prospěch jachtklubu.
Až se budete v létě procházet po molech, v duchu jim každý opět poděkujte! Bez nich by to nešlo!

Fotky z jedné obyčejné středy, kdy se i oběd musel odložit, jsou od MGr. Emanuela Briestenského.


Bál jachtařů 2013
"Tak v sobotu večer, 23. února v M-centru na Kramářské uličce", si mohli navzájem připomínat jachtaři z obou znojemských jachtklubů a jejich příznivci. Tradiční termín, tradiční prostředí i tradiční společenství lidí, kteří se navzájem dobře znají z mnoha akcí na Vranovské přehradě, to je ve zkratce náš bál jachtařů.
Bál zahájili prezidenti Jachtklubu Vranovská přehrada Karel Bula, společně s Ing. Romanem Bradáčem z Jachtklubu Znojmo.
O hudbu se postarala dvojice brilantních muzikantů, "Znojemské hudební duo Arcona".
I na letošním bálu nemohli chybět ti, co se v létě prohánějí po Vranovském jezeře na svých plachetnicích. A stejně jako na vodě si i tady uměli poradit. V kole se proháněl Láďa Kulíšek, vedle Karla Buly, či Emánka Briestenského. Přehlédnout nešlo ani Mirka Švédy, Michala Svitoka, Luboše Marušíka, nebo Luboše Vaňka s Karlem Ryndem. Početná byla i skupina z Jachtklubu Znojmo. Roman Bradáč, Miloš Holub, Mirek Vítek, nebo Honza Vitoň. Mezi nás zavítal i Karel Vacula z YCZN, lídr rodinného znojemského týmu Vaurien. Stejně jako na vodě, ani na parketu se nenechal zahanbit úřadující mistr republiky kajutových plachetnic Eda Procházka z YCZN. Jejich manželky a partnerky se tanci a zábavě věnovaly stejně naplno jako oni.
V průběhu večera zbyl čas i na ocenění Honzy Vitoně z Jachklubu Znojmo, za zásluhy o rozvoj jachtařského sportu na Vranově a Tondy Hadrouška z Jachklubu Vranovská přehrada, za mnohaletou činnost při popularizaci jachtingu na veřejnosti.
Pozoruhodného úspěchu dosáhla dvojice Freda Jeřábek s Věrou Novákovou na kajutové plachetnici "Ahoj", kteří posbírali diplomy nejen za nejaktivnější posádku Jachtklubu Vranovská přehrada, ale také ocenění za první místa ve všech, YCVP pořádaných regatách v loňské sezoně.
Na klubového kuchaře byl pasován Luboš Marušík, který společně s Martou Briestenskou a Helenou Ševčíkovou tvoří tým, jenž zajišťoval občersvení na všech našich letních akcích.
Program ozdobil opět souboj o "pohár maršála Malinovského", který byl ve ztemnělém sále prvotřídní atrakcí.
Nevyšlo půlnoční překvapení pro pány, které nám překazilo počasí.

Tradiční bylo i zakončení bálu, totiž v pozdních nočních (resp. v brzkých ranních), hodinách.

- KDO PŘIŠEL, TEN VIDĚL A ZCELA JISTĚ SE I POBAVIL!

- JACHTAŘSKÝ BÁL 2013 SKONČIL!

- AŤ ŽIJE JACHTAŘSKÝ BÁL 2014!

p.s.-
O e-mailu Miloše Holuba se dá říci, že shrnuje pocity návštěvníků (nejen z YCZN), letošního bálu:
"Ahoj všichni jachtaři a také všichni, kteří jste se účastnili na jachtařském bále pořádaném YCVP a YCZN dne 23.2.2013
Moje poděkování všem, kteří se aktivně podíleli na jeho přípravě. Za mou osobu a moje blízké přátelé mohu prohlásit, že zábava byla skvělá a připravený program pro hosty večera byl bez chyby".
Závěrem:
"Znovu děkuji všem podílejícím se na tomto bále a vedení klubu YCVP za pořadatelství a příkladnou činnost při všech veřejných i klubových akcích".
S přáním dobré spolupráce: Holub Miloslav - místopředseda YCZN.

Výzdobou to všechno začíná..
.. a pokračuje takto:


Technické prohlídky plavidel
I letos proběhnou technické prohlídky lodí. Na Vranovské přehradě to bude 23. května, od 10-12 hod., v Yacht Clubu Vranovská přehrada (areál pod vojenskou zotavovnou).
Informační letáček SPS Přerov, uvádí termíny prohlídek i v ostatních lokalitách, konaných od dubna do září
http://www.spspraha.cz/provoz/predpis.asp?ID=201305&typ=s


V letošní sezoně bude pořádat náš Yacht Club Vranovská přehrada tyto akce

1/.. Dětský den s Českou pojišťovnou, dne 1. června

2/.. Tradiční dětský den s "Excaliburem na vodě" (4tý ročník), dne 8. června

3/.. Euro Moravia Cup- Excalibur City regata - CTL 132125, ve dnech 21-23. června, pro třídy: Kaj4P, Kaj2, Vau2

4/.. Excalibur City Cup - Excalibur City regata - CTL 132128, ve dnech 6-7. července, pro třídu Kaj3M

5/.. Modrá stuha - Excalibur City regata - CTL 132112, ve dnech 20-21. července, pro třídu Kaj3M

6/.. Prázdninový vítr - Excalibur City regata - CTL 132134, ve dnech 10-11. srpna, pro třídu Kaj2

7/.. S Českou pojišťovnou za hranice možností - poznávací plavba, v pátek a v sobotu 13. a 14. září.


Vzpomínka s vyznáním
Bylo to dávno, ani vousy mně ještě pořádně nerostly, bylo mně šestnáct pryč. U nás doma, na České, zazvonil zvonek a maminka šla k oknu. Zdola se ozýval známý hlas: " Může jet se mnou Láďa autobusem do Vranova?", halasil Petr Pátý. Maminka s radostí souhlasila a pochválila mně, že mám jak ona říkávala: "starší, tudíž rozumnější kamarády". Po příjezdu na Formozu (v té době to byl oblíbený bufet na náměstí ve Vranově), jsme šli pěšky až k přístavišti lodí na hrázi, kde na nás čekali, na palubě jachty Pasát, Petrův bratr Honza s manželkou Hankou.

Hanka se na mně podívala a řekla: "Hoši, s Kuldem jsem nepočítala, drůbeží polévka je stejně silná, tak potřebuji trochu vody, aby bylo pro všechny". Tak dobrou námořnickou polívku jsem už potom nikdy nejedl. Dodnes mám při drůbeží polívce nutkání ji dolít trochou vody, třeba by to bylo zase ono!

Pak Honza vzal foťák a Petr mně půjčil námořnickou čepici se slovy: "Kulichu, vem´ si cigáro, ať vypadáš jako chlap" (ani nevím kde tu cigaretu vzali, sami kouřili "buldoky"). Plavbu na Pasátu jsme si užívali až do západu slunce. Cožpak jsem tehdy mohl tušit, že se mně právě tady, "celoživotně namočil šos"?

kapitán S/y Calypso, L. Kulíšek


Podzim 1972, poslední fotky legendární jachty "Pasát" na Vranovské přehradě (fotky jsou pořízené před 41 lety).


Bál jachtařů
Letos budeme, opět společně s jachtklubem Znojmo, jásat na tradičním místě, totiž v M-centru na Kramářské uličce.
Bude to 23. února od 19hod. Loni jsme si zkusili hotel Prestige na Gagarinově ulici. Akce se setkala s kladnou odezvou účastníků, ale přece jenom v podkrovní vinárně M-cenrum, je prostředí komornější, chtělo by se napsat - intimnější, vhodnější pro zábavu v partě lidí, kteří se znají z jachtařských akcí na Vranovské přehradě.
Účast členů obou jachklubů sama o sobě znamená zvýšený zájem o účast a proto asi nebude na škodu, se zajímat už nyní o zamluvení míst u stolů. Vstupné na akci je 350 kč. V ceně je večeře a láhev vína (0,75l).

Více informací o akci lze získat na:
Za YCVP: - MVDr Ladislav Kulíšek - mob: 603 785 756,..- mail: lkulisek@club34.cz
Bula Karel - mob: 602 755 055,..- mail: bulakarel@seznam.cz


Za YCZN: - Ing. Roman Bradáč - mob: 722 676 881,..- mail: r.bradac@seznam.cz
Miloš Holub - mob: 777 222 047,..- mail: elvyz@volny.cz


Zimní přístav YCVP
bez pravidelné péče nemůže poskytnout CALYPSU a ALBĚ bezpečné přezimování. Loňská zima, díky péči kapitána Jana Pátého sen., neuzamkla DORY do ledového krunýře.
V pátek 18. ledna letošní zima zaútočila a „první pomoc“ poskytl Karel Komenda – uvolnil ledy všech prstů mola i obou lodí, zapnul pod lodí čerpadlo a prohrnul cestičky v celém areálu YCVP. Sobotní mise (viz foto) měla za úkol uvolnit a posunout molo, aby CALYPSO, v případě poklesu hladiny, neuvízla kýlem na dně. Uvolnit první sekci uvízlou na břehu se podařilo teprve Láďovi, který zapřáhl svůj vůz a sekci přilepenou ke břehu uvolnil.
V průběhu práce nebyl čas na foto. Výsledek našeho snažení je zřejmý při pohledu na záběr webkamery.
Emanuel
Vodní čerpadlo vynáší teplejší vodu ode dna a rozpouští ledový příkrov okolo lodí


Není loďka jako loďka
Sedmiapůltunové Calypso s 12ti člennou posádkou, vyžaduje při přistávání sehranou posádku. A to se nám podařilo! Polehoučku ošaháváme plavební možnosti této nové, ferocementové plachetnice. Zatím se seznamujeme se stabilitou a oplachtěním jachty.
Zkušební kapitán, kdo jiný nežli Honza Pátý za kormidlem, váží každou dobrou radu. Pro zvládnutí různých manévrů, nám předává zkušenosti z podobné, dvakrát větší jachty Golden Horn, patřící bratrům Pátým.
Tato jachta zimovala v roce 1983 na stejné hladině, jako letos S/y Calypso. Inu, zkušenosti jsou cennými informacemi i po třiceti letech.
Dobrý kolektiv se potvrdil i příjezdem Lojzíka Hnila a Helenky, kteří ihned po návratu z Portugalska, našli cestu do jachtecu ( jak říkáme "po našom" ). U Atlantiku měli jistě hezčí lodičky, ale vranovský jachtklub je jen jeden a vztah k němu je, pro nás všechny, "srdcařina".

kapitán S/y Calypso - Láďa Kulíšek


Posunování mol (další díl nekonečného seriálu)
Tříkrálová plavba byla trefná záminka, abychom se na Tří krále ve 12 h v jachtklubu sešli a upravili alarmující stav zejména druhého mola. Všichni jsme ochotně následovali Ládi, který úspěšně vše řídil a postupně vytáhli z vody nástupní můstky obou mol.
Na neočekávanou záludnost na druhém molu (kdosi odvázal nebo zapomněl uvázat můstek), chytře vyzrál Láďa, viz foto.
Celá akce v poklidu (nikdo neprosazoval „lepší řešení“), trvala dvě hodiny a ve 14.30 h jsme nastupovali jako tříkráloví koledníci, na palubu S/y Calypsa k oné plánované Tříkrálové plavbě.
I tentokrát „provianťák“ Mirek dovezl vše potřebné z čeho Martička a Helenka připravily chutné papu. Opět bylo spojené příjemné s užitečným a až po setmění jsme se spokojeni rozjeli domů.

Kamarády zdraví Emanuel.

Samotnou plavbu několika větami komentuje i kapitán S/y Calypso, Láďa Kulíšek:

"Přes adventní plavby, jsme dopluli do "tříkrálového" přístavu. Nebyla to žádná sázka ani furiantství, pouze se zlepšila kondička skalních Amundsenů a našich eskymaček, kteří se rozhodli vyrazit opět, na palubě S/y Calypso, na zimní jezero.
Vyčerpání z předvánočního shonu vzalo rychle za své, když jsme odráželi od mola, na naši kolednickou plavbu.
Výborná nálada posádky, která nám vydržela po celou dobu až do přistání, to jenom potvrdila"!