Menu   úvod
  dokumenty YCVP
  aktuálně
  stalo se
  kalendář akcí
  příjezd na Vranov
  orientační plánek pláže
  galerie lodí
  bazar
  informační materiály
  seznam námořních plaveb
  kontakt
  video kanál
  odkazy

 

 
archiv:       v roce 2020     v roce 2019     v roce 2018     v roce 2017     v roce 2016     v roce 2015     v roce 2014     v roce 2013     v roce 2012     v roce 2011     v roce 2010     v roce 2009     v roce 2008     v roce 2007     v roce 2006     v roce 2005     v roce 2004     v roce 2003     v roce 2002     v roce 2001 a driv
Událo se v roce 2017
Události roku 2017Podzimní brigáda –fotoohlédnutí
Jsme již na takové úrovni, že si v míru a v pohodě najde každý sám „svoji parketu“. Láďa napřed vylepšil napojení zásobníku vody k systému – tekoucí voda v celém areálu až do mrazů. Postupně všechno listí, na které jsme dosáhli je uklizeno tam, kde nikomu nepřekáží. Rýny již tradičně výborně vyčištěny dvojkou „Švéda & Švéda“, okraje břehu jsou zbaveny bujné lebedy a došlo i na větve stromu u skluzu, které zlomila vichřice.
Jirka Nevoral přivezl dostatek betonových panelů, skluz pro lodě je prodloužen a rozšířen až ke stávající nízké hladině.
V závěru si kapitáni, kteří budou zimovat na vodě, připravovali lodě na přezimování.
Láďa se, jako vždy, postaral o svačinu, která přišla vhod a celkovou pohodu umocnil písničkami z éry Waldemara Matušky.
Těšíme se ještě na mnohá, spíše již na společenská, klubovní setkání, u snad již stoupající hladiny jezera.
- Emanuel -


Suchá kotva
Na takových obřích kotvách jsou zakotvena naše mola na hlavním jezeru Vranovské přehrady. Tato byla ještě před 5ti měsíci, pro naše lodě bezpečné, v devítimetrové hloubce.


Smutný pohled
Pokles vody je trvalý, od května:

Martin Jilich nám poslal Vrancl z výšky. Teprve tady je vidět, jak hrozivě spadla voda na přehradě. Smutný pohled!


Děkujeme za všechny, je uděláno..
.dřívější zmínka o nízké hladině, končící: "A Jirka Nevoral musí se svou technikou, být připravený v této situaci pomoci", už je opět optimističtější. Dráha pod vrátkem byla prodloužená o šest panelů. Úpravu přivítají všichni, které ještě čeká posezonní vytahování lodí elektrickým vrátkem YCZN.
Láďa Kulíšek vylepšení uvítal osobitě:
" Sedláci v Blížkovicích nikdy neznali úsloví: "mělo by se udělat". Prostě na to Jirka a Tomáš Nevoralovi naběhli a je hotovo. Jirko a Tome, velký dík"!
Ode dneška onen varující "Bulův kámen" zmizel. Jen úsměvná pranostika po něm zůstala.

Změny si okamžitě povšimnul i Tomáš Pavka, prezident sousedního YCZN:
Zdravím všechny!
Paráda, už jsem dostal info a koukám na kameru.
Děkujeme všem, kdo se o to postaral. Škoda jen, že není víc panelů.
Ještě jednou za nás všechny díky!
-Tom Pavka.


Prázdninový vítr - Merlin´s KinderWelt regata
Přesto, že zhoršení počasí avizoval WG už dlouho dopředu, zůstávala v nás jiskřička naděje že se to zlepší a letošní regatu "Prázdninový vítr 2017", o víkendu 19-20. srpna, přece jenom budeme schopni uskutečnit.
V sobotu ráno ovšem bylo všechno jasné. Ve Znojmě už od samého rána hustě pršelo, při teplotě kolem 20°. Já jsem přijel do jachtklubu YCVP v 8h a bylo to ještě horší než doma. Beznadějná šeď a nepříjemný hustý déšť. Měnilo-li se něco, pak to byla jenom intenzita srážek. Odjížděl jsem z jachtklubu ve 14h a nic se nezměnilo. Druhý den se situace opakovala. Museli jsme se smířit s tím, že letošní "Prázdninový vítr - Merlin´s KinderWelt regata." nám propršela. Přesto, že se "Prázdninový vítr" nevydařil, dva ohodnocené má.
Jsou jimi Olga a Jirka Balíkovi, kteří od hlavního rozhodčího Tondy Hadrouška dostali naprosto neobvyklou cenu "Fair play" (darovanou Láděm Kulíškem), za spolupráci, doufáme že trvalou, při instalaci obratové bóje u mysu Canaveral. Byl jí živý, až příliš temperamentní kohout, který vzbudil u přítomných všeobecné veselí.

- Olinko, Jirko, děkujeme za vstřícnost!


Druhá vranovská pranostika
Když už v polovině prázdnin je vidět "první Bulův kámen", začínáme tušit, že když tímto tempem bude pokračovat pokles hladiny vranovského jezera, za pár týdnů nám zazní alarm:
- "Vidíš čtvrtý Bulův kámen? S jachtama je ámen. Nevoral vše srovná, vytáhne tě i z hov.a"
Vysvětlení pro nezasvěcené. Poklesne-li voda až sem, betonovými panely zpevněná dráha elektrického vrátku na vytahování lodí, končí a pokračuje už původní dno s poměrně bahnitým povrchem. Na hraně posledního panelu je nebezpečný, až 20ti centimetrový schod, hrozící všem podvozkům vážným poškozením. A Jirka Nevoral musí se svou technikou, být připravený v této situaci pomoci.


Večírek v kempu
..Ani blesk, ani hrom, ani déšť na fešáky neplatí.. zpívá Michal Tučný a jeho Fešáci.
My to ovšem pouze neopěvujeme, ale stoprocentně to platí i pro naše víkendové večery v kempu našeho jachtklubu.
Ani nevídaný liják na jednom z minulých závodů nás nevyvedl z míry. Další důkaz, že díky nově dokončenému zastřešení, na nás od nynějška "nic neplatí".
Lad.K.

Oheň k družné zábavě patřil odjakživa:


Na Vranově tam je krásně...
Skutečně jsme si takhle notovali v šedesátých a sedmdesátých letech. A dát dohromady pár pamětníků z té doby, musela být sysifovská práce. Přesto se to Jirkovi-Cmundovi-Roupcovi, podařilo a ve středu, 2. srpna odpoledne za úmorného vedra, si všichni dali "scuk" na vranovské pláži.
Kdo jiný, než-li právě Cmunda, by měl celou akci zhodnotit?

Tak jsem ho oslovil: Jirko, po tolika letech opět na Vranclu, jak ´ses cítil?
- "Tondo, pro mne Vranov skončil zbouráním Singu a definitivně jsem nad ním zlomil hůl oplocením pláže. Na Vranov už nejezdím a pokud jedu z Brna do kraje mého mládí, končím ve Znojmě, kde mám klid v domku po rodičích. Současně rád vzpomínám, kdy jsme na Vrancl jezdili a byl pro nás skoro oázou, kde jsme mohli do jisté míry ignorovat realitu doby. Snažím se atmosféru tehdejšího Vranova připomínat, proto jsem vydal cédéčka "Vranovské fláky 1 až 3", cédéčko "Švýcarák musel stačit", na němž jsou kromě písniček i vzpomínky pamětníků – Standy Fiksy, Boba, Gomulky, Dungla... Některé z Vranovských fláků vždy zařadím ať hraju ve Znojmě nebo v Brně či jinde.
"Akce Betonek" byla součástí onoho vzpomínkového programu. A myslím, že nedopadla špatně. Přišlo i dost lidí. Nedělám si iluze o vyšší návštěvnosti. Mladší generace fandí jiné muzice a mnozí z naší generace asi totálně zpapučovatěli a dřepí doma u bedny.
K programu: Trochu jsem vyčítal Bobovi, že nezařadil fláky, které kdysi na Vranově hrával – Sajtna žíznivá, Vranovská idyla... Mám dojem, že Bob pojal hraní na betonku jako rozloučení s veřejným vystoupením, alespoň říká, že už hrát nehodlá.
Šoufek Soukup, snad si vzpomeneš, že kdysi bubnoval v kapele Bezejmenní, k vranovské sajtně nepatřil. Pozval jsem ho proto, že poslední léta hrává ve Švýcaráku.
Pepa Mikulášek je tak trochu hudební komik.
Záva, coby král pornofolku, si našel v českém písničkovém šoubyznisu volný prostor a myslím, že se jeho vyplněním slušně živí. Na druhou stranu Záva je vnímavý kluk a ví co se kam hodí. Já mu žádné omezující instrukce nedal a ocenil jsem, že pro tento pořad dokonce napsal novou písničku.
Já jsem se držel záměru akce a hrál jsem fláky související z Vranovem – Na Vranově tam je hezky, ovšem kriticky pojaté (... Vranov ten už dávno není, jak jsme ho kdysi znali, všude dráty ploty brány, starej Sing taky zbourali...), Švýcarák (... do Švýcarska jsme nemohli, Švýcarák musel stačit...), Parník Rudolf-Mír, Škráškovu písničku Molo se líně houpá..., taky Valentikovu verzi rock´n´rollu Brambourak".
"Vám jachtařům Vranov asi vyhovuje. A jste taky stranou plážového mumraje".
Cmunda

A druhým protagonistou ze skupiny muzikantů tohoto retro setkání, byl Milan-Záviš-Smrčka.
Říkám mu: "Hele Závo, jak ty jsi to viděl? Jestli jsi to rozbalil tak jak jsem tě před lety slyšel a viděl v Gogu, musely se tam přítomný baby červenat jak pivoňky".
- "Ahoj Toníku, já opravdu nevím, co bych k tomu mohl napsat, pár starejch kokotů včetně mě, tam zakrákoralo staré vykopávky z bůhvíjakého století, pár posluchačů kteří ještě trochu slyšeli zatleskalo a to je z mého pohledu asi tak vše. Nechci to v žádném případě nějak zlehčovat, ale doba a samotný Vranov je dnes zcela jinde než kdysi, ale to je na jednu stranu zcela pochopitelné, já osobně nerad žiju vzpomínkami co kdy bylo a nebylo, ale přes to přese všechno patří Cmundovi dík, že něco podobného dokázal zorganizovat, vždyť už jen sejít se v takové staré sestavě je přinejmenším velice záslužná a příjemná věc, takže mu za ten počin stejně jako i všem účinkujícím patří dík".
Míru zdar!
Záviš.

A ještě jedna zmínka od Ondřeje-Boba-Šťastníka, který dělá za celou tou událostí onu pomyslnou tečku.
- Zdravím Ondřeji!
Od CWALDY jsem dostal hafo fotek z vašeho scuku na pláži. Napsal jsem Cmundovi a Závovi o pár vět, jak to viděli. A tvoje vyjádření by tam, podle mně, chybět rozhodně nemělo.
Vždyť jsme tam tehdy byli "pečení-vaření". Takže chceš-li, můžeš si v pár větách zavzpomínat? Vaše "retro setkání" za zmínku rozhodně stojí, nemyslíš?
- Tonda -
- "Co bych měl zmiňovat Tondo!"
"Když jsme tam hráli,tak jsem v duchu viděl tu pláž v době,kdy jsem tam v 60.letech býval celé prázdniny a i později víkendy a večírky,táboráky atd. V davu posluchačů byl jen jediný člověk,který to mohl pamatovat se mnou - Piggi.Jinak nikdo.I ten Cmunda,který to organizoval,za což mu patří dík, není pamětník těch dob.Důkazem toho je třeba název ,který tomu pseudohistoricky vymyslel - betonek.Tak se tomu přece nikdy neříkalo! Mněl jsem s ním o tom debatu,ale nakonec jsem jsem si řekl,proč mu něco vytýkat,zaplať pán Bůh,že dělá to,co dělá! Je pravda,že pamětník vzpomíná na pláž bez plotu,Oriental dnes izolovaný od pláže,tehdy volně přístupný s terasami plně obsazenými rekreanty,Sing podstatně menší a bez WC (chodilo se dozadu ke zdi),dřevěná plovárna s dětským a dospělým bazénem a skákacím prknem,převlékací kabiny,plavčík v bílé bigadýrce a všude lidé, partie,kytary a život. Dnes je to jiné.Horší ? Lepší? Jiné.Ale ať je to jakékoliv,jedno je jisté : Naše mládí a vzpomínky na Ty co tam tehdy byly s námi a na všechno ,co jsme tam prožily nám zůstanou.A ještě si troufnu nakonec":
Takový Vranov už nikdo nikdy nezažije!
Bob

A mně, po Bobových slovech, už zbývá napsat jediné:
- AMEN!

Zmínka o akci vranovských old pardů se objevila i ve "Znojemsku":
fotogalerie z akce


Merlin´s KinderWelt Cup
datum: 5.až 6.srpna
lodí: 8
teplota vzduchu: 28°C
teplota vody: 24°C
vítr: proměnlivý, 1,5 - 5m/s, SZ - JZ.

O víkendu, 5 - 6. srpna jsme uspořádali svůj druhý letošní, jachtařský závod. Byla jím hendikepová regata Merlin´s KinderWelt Cup. A situace se do puntíku zopakovala z Modré Stuhy. Zatímco u sousedů v YCZN si při závodech libují, jak jim vítr přeje a mají ho až moc, nám ho tam ti nahoře dávkují, jako exotické koření. Nejinak tomu bylo i o vzpomínaném víkendu. Přesto, i když předpovědi na oba dny nás opět takřka děsily žárem a větrem - nevětrem, našlo se 8 odvážlivců, které v sobotu přivítal ředitel regaty Mirek Švéda na předstartovním brifinku kapitánů.
A na nic nečekal ani hlavní rozhodčí Tonda Hadroušek a už v 11h, je poslal na tradiční, jezerní karusel. Použití typových koeficientů (TH AKP), avizovalo tuhé boje o prvenství v rozjížďkách.

Konečné výsledky po přepočtu s TH AKP
1./ s/y TORMENTA...Karel Komenda, Jan Pátý
2./ s/y PHOEBE... Petr Zeman, Miroslav Švéda
3./ s/y MALIBU... Petr Karšulín, Pavel Karšulín ml.
4./ s/y BLANKA...Petr Kuča, Karel Zacha
5./ s/y WIND RIDER...Tomáš Nevoral, Jiří Nevoral
6./ s/y IVANKA...Petr Fic, Olga Balíková, Jiří Balík
7./ s/y KELT... Zeman Martin, Zemanová Dana
8./ s/y SASANKA...Miroslav Klein

Tak máme další hendikepový závod úspěšně za sebou.
A na závěr k tomu pár vět. U hodně lodí máme spočítané hendikepy ještě od Olmera (MČR KAJ 2012) a u těch novějších jsem to odhadnul z podobných. Nový HK nelze zjistit, protože mezitím web AKP (na němž jsme zadávali údaje do excelu a vygenerovali výsledný hendikepové koeficient), zanikl bez náhrady. Provozovatel se mi neozývá na mejly, nekomunikuje. Václav Olmer, s kterým si telefonuju, slíbil, že po prázdninách nám pomůže to vyřešit. Od nikoho ale tentokrát nebudu vyžadovat zasílání loďáků. Sám si všechno oběhnu přímo na Vranclu (máme na to rok) a spočítám to u všech i dodatkově těm, kteří o to požádají.
Chtěl bych všem zúčastněným poděkovat za příkladné nasazení a výdrž s trpělivostí. Zdá se, že víc nás už v budoucnu bude stěží, ale těchto 8 posádek a jejich lodí opět dokázalo, že jachting mají nejen v krvi, ale přímo v genech.
- Sportu zdar, jachtingu tuplovaný!
- Tonda -

Vítězi gratulujeme, všem zúčastněným děkujeme za zápal, s kterým se potýkali s úskalími trati i nestabilního větru.
Tisíceré díky patří i týmu zajišťující občerstvení: velmistrovi grilu Lubošovi Marušíkovi, energickým Briestenským Martičce s Emánkem a Ivance Rusé.
A narozeninový sud Zlatého Josefa od Mirka Švédy, nám všem pomohl zapomenout na galeje na trati.

Poděkování patří firmě Merlin´s Kinder Welt, která celoročně sponzoruje naše propagační materiály a pokrývá všechny naše tiskové požadavky.

Že letošní léto bylo také tentokrát na vítr skoupé, dokládá i Dagmar Zachová ve své fotogalerii:

Naší příští akcí bude 16. ročník jachtařského závodu Prázdninový vítr - Merlin´s Kinder Welt ve dnech 19 až 20. srpna, na který zveme všechny zájemce včetně chatařů. Jedinou podmínkou účasti jsou platné lodní doklady a průkaz PVMP.

Uděláme maximum pro to, aby se naše tradiční dálková rozjížďka jezero - Canaveral mohla uskutečnit. Vyzývám všechny naše jachtaře, kteří se z jakýchkoliv důvodů ještě letos nezúčastnili. Je to poslední možnost jak se pobavit ve flotile YCVP, projevit sportovního ducha a rozloučit se s létem.Vranovská pranostika
Pranostiky bývají známé a oblíbené a odkazují na nejrůznější jevy a úkazy kolem nás.
Tahle ovšem je srozumitelná pouze skupince jachtařů z YCVP.
Tahle naše pranostika říká: "Bulův kámen z vody ven, pod Bítovským podjedem".
A vysvětlení pro ostatní: - Hladina na přehradě se neustále mění a současně s ní se mění i podjezdová výška pod Bítovským a Vysočanským mostem a to je právě informace, pro majitele kajutovek v jachtklubu, k nezaplacení.
Někteří mají na lodích zařízení zv. "mrtvý muž", umožňující sklápění stěžně při plavbě. Takže Bulův kámen těm ostatním říká: Hladina klesla natolik že je mně vidět? "Podpluješ".

autor. Lad.K.


Modrá stuha Vranovské přehrady 2017 - Merlin´s Kinder Welt regata
Letošní, už 16. ročník regaty, byl pokračováním úctyhodné tradice, avšak průběhem se zcela vymykal.
Prvním sobotním zjištěním byl nepříjemný, od půl osmé sílící trvalý déšť. Ředitel regaty Ing. Miroslav Švéda, přivítal posádky 9 jachet, které si toužebně přály vyrazit na vodu. Déšť je však pro nás hrobařem nadějí, neboť i pro jachtaře znamená stopku.
Ještě v 11h jsme se nemohli rozhodnout. Za hodinu nato, už jsme si rozhodli hlasováním. V duchu rčení "co nemůžeš stihnout dnes, to odlož na zítra" jsme odsunuli start první rozjížďky na nedělní desátou hodinu.
A svorně, jako jeden muž, jsme přistoupili k náhradnímu programu. Narozeninový soudek od Tondy byl tou pravou volbou. S přibývajícím časem a s dalšími vinšujícími se rozrůstal i klubovní bar o další položky, z kterých vynikl moravský aperitiv-slivovice, Gambrinus 11°, Karlův Iršaj a Veltlín. Vzpomínky nebraly konce a zábava gradovala až hluboko po půlnoci.
Nedělní ráno nás přivítalo krásně modrou oblohou a velmi proměnlivým, co do směru i síly, SZ a JV větrem.
datum konání: 16.7.2017
lodí: 6
teplota vzduchu: 22°C
teplota vody: 23°C
vítr: proměnlivý, SZ a JV, 2-5m/s
Hlavní rozhodčí Tonda Hadroušek odstartoval první rozjížďku v 10 h a za slabého větru se lodě vydaly na karuselovou, dvoukolovou plavbu. Vítěz projel cílem za 1:45h. A "nonstop" repete , znamenalo ještě do oběda další uskutečněnou rozjížďku. Vítr slábnul a tak jsme zajeli do boxů. Hodinová přestávka na oběd vzpružila nejen nás, závodníky, ale i vítr, takže jsme v 15h. mohli vyrazit ještě na třetí rozjížďku. V 16:20 jsme šli z vody.
Letošní Modrá stuha zažila i dramatické okamžiky, kdy trojice jachtařů Petr Fic, Josef Vajdík a Jirka Nevoral, na palubě jachty Ivanka (Shark 24), zažila horké chvíle, když se jim v jednom z poryvů zdeformovalo uložení stěžně a tento spadl na palubu. Museli přistát na protějším břehu , ostrojit loď a poté s ní zajet do boxu. Všechno zvládli na výbornou. V souvislosti s tím, určitě stojí za zmínku, že celou situaci zpozoroval i kapitán jachty Wind Rider (Bavaria 940), Tom Nevoral, který i když tím přišel o důležité body potřebné k celkovému umístění (po dvou rozjížďkách byl na prvním místě), neváhal okamžitě přispěchat na pomoc.

Držitelem Modré stuhy Vranovské přehrady a tudíž nejrychlejší lodí YCVP, se stává jachta PHOEBE.
Její kapitán Petr Zeman s kosatníkem Mirkem Kleinem, museli bojovat o úspěch až do posledního okamžiku. O jejich vítězství rozhodlo až kriterium. Stejně úporná byla bitva jachty Blanka pod kormidlem Petra Kuči a s kosatníkem Zdeňkem Kapustem o 3 místo, kdy také muselo rozhodnout kriterium.

Vítězi gratulujeme, ostatním děkujeme za účast a zápal, s kterým se potýkali s úskalími trati i s nestabilního větru.

Naše poděkování patří i firmě Merlin´s Kinder Welt, která celoročně sponzoruje naše propagační materiály a pokrývá všechny naše tiskové požadavky.

Naší příští akcí bude 10. ročník hendikepového závodu Merlin´s Kinder Welt cup ve dnech 5 až 6 srpna, na který zveme všechny zájemce včetně chatařů. Jedinou podmínkou účasti jsou platné lodní doklady a průkaz PVMP.
Extra zveme sousedy u vody, členy jachtklubu Znojmo.


Mistrovství republiky třídy Vaurien
První víkend v červenci, prodloužený o červnový pátek, se konalo na Velkém Dářku MČR Vaurienů. Zúčastnily se ho i dvě rodinné posádky Karel Vacula st. a bratrské duo Karel a Jan Vaculových z jachtklubu Znojmo. A nutno zdůraznit, že Znojmáci se na něm rozhodně neztratili.

O průběhu se zmiňuje přímý účastník Honza Vacula, který to z vody viděl takto:
- V termínu 30. 6. – 2. 7. se na Velkém Dářku konalo Mistrovství České republiky v lodní třídě Vaurien. V celkovém počtu 15 startujících lodí mělo Znojmo své zastoupení v podobě dvou posádek: Vacula Karel ml. – Vacula Jan a Vacula Karel – Kubík Martin.
Předpověď na celý víkend slibovala dobré větrné podmínky, což se potvrzovalo hned při pátečním vyplutí na vodu, kdy si posádky zpříjemnily cestu na start jízdou ve skluzu. Poměrně silné nárazy větru spolu se změnami směru způsobovaly obtíže a téměř polovina lodí si během tří pátečních rozjížděk nedobrovolně vyzkoušela teplotu vody.
- Ve druhé rozjížďce v posledním kole na zadní vítr jsme nestihli zareagovat na rychlou změnu a šli jsme do vody. Loď se podařilo poměrně rychle otočit zpět, ale zjistili jsme, že se ohnul peň a nemohli jsme tak ve zbytku druhé a v celé třetí rozjížďce využít spinaker. Ve třetí rozjížďce se nám ale podařily obě stoupačky a dlouho jsme se i bez spinakeru drželi na druhém místě. Nakonec jsme sice spadli na čtvrtou příčku, ale i to znamenalo výborný výsledek.

V sobotu vypadala situace obdobně, jen možná ještě o trochu zesílil vítr. V plánu byly další čtyři rozjížďky non-stop. Na vodě přibyly další dvě lodní lodní třídy (Evropa a Laser), ale pořadatelům se podařilo naplánovat trať tak, že se třídy mezi sebou potkávali minimálně a nepřekáželi si.
- Zajeli jsme čtyři dobrý místa a upevnili si tak průběžnou pátou příčku. Jsem rád, že materiál dnes vydržel. Dvě lodě zničily kormidlo, byla tam jedna natržená plachta a viděl jsem několik lidí, jak nosí přetrhaný lana, většinou od kikingů. Dnes to prověřilo fyzickou připravenost posádek i slabší místa v materiálu.
V neděli se směr větru mírně pootočil a to znamenalo větší stabilitu bez nepříjemných nárazů. Zbývalo odjet poslední dvě rozjížďky z devíti vypsaných. To se povedlo a MČR tak bylo kompletní.
- Posádky v pořadí před námi měly poměrně velký náskok a bojovali mezi sebou o bednu. Nám stačilo jet na jistotu. Přesto jsme v poslední rozjížďce dlouho drželi druhé místo, nakonec z toho bylo opět „jen“ čtvrté. Mám radost, že se nám čtyřikrát podařilo dojet mezi nejlepšími. Před závodem se dalo tušit, že tato TOP4 bude bojovat o medaile a pro nás je super výsledek, že jsme se mezi ně několikrát zamíchali.
Celkové páté místo je naše nejlepší umístění na MČR v kariéře, takže panuje velká spokojenost. Navíc to byl jeden ze dvou vrcholů sezony a poslední test před odjezdem na Mistrovství světa.

Umístění:
5. místo Vacula Karel ml. – Vacula Jan
12. místo Vacula Karel – Kubík Martin
- MČR Vau. na webu ČSJ / http://www.sailing.cz/clanky.php?clanek=3397


Jachtaři zahájili
O minulém víkendu, 10 až 11. června, se konaly první letošní, jachtařské závody. Jejich organizace se ujal Jachtklub Znojmo, jehož dlouholeté zkušenosti s okruhovými regatami třídových plachetnic, jsou zárukou úspěšnosti akce takovéhoto druhu. V sobotu v 10h přivítal ředitel regaty Miloš Holub závodníky ve třídě kajutových lodí. Dvoučlenný tým rozhodčích vedl Ing. Roman Bradáč a jeho členem byl ještě Tonda Hadroušek ze sousedního Jachtklubu YCVP.

Roman v pár větách shrnuje průběh závodu:
V sobotu za ideálního jachtařského počasí při síle větru 6-10 m v nárazech i 14 m/s, se odjely 4 rozjížďky , v neděli za velmi proměnlivého a slabého větru se uskutečnila 1 rozjížďka. V průběhu celého závodu se především rozhodovalo mezi lodí Procházkových a lodí Fialových . Při konečném zúčtování zvítězila posádka Procházkových díky poslední rozjížďce.
Byl podán protest lodí Procházkových na loď Fialových ve druhé rozjížďce a to na porušení pravidla 10 ( nestejné boky). Protest byl kladně vyřešen a Procházkovým přiděleno pořadí před lodí Fialových. V poslední rozjížďce startovalo již jen 5 lodí z toho pak jedna loď vzdala pro poruchu
Závod byl poznamenán zákazem provozu motorových lodí se spalovacím motorem. Bóje se rozvážely pramicí s elektromotorem, což způsobuje průtahy při vytyčování trati.

Chtěl bych využít příležitosti a pozvat všechny zájemce na náš příští závod, "Voltax regatu", která bode o víkendu 24. až 25. června a zúčastní se jí plachetnice třídy V3, Kaj1 a Sta1.
- Roman


Jak k dílu, tak k jídlu
Je už u nás samozřejmostí, že po vykonaném díle, se odměníme posezením nad dobrým jídlem a soudkem pivka, či skleničkou vínečka. Že je u toho vždycky dobrá nálada, není nejmenších pochybností.
Léta nám výborně sloužil náš "prasopeč" (ve slovníku ten výraz nehledejte, ale spojení těch dvou výrazů napovídá, že jde o maxigril, kde se dá ugrilovat třeba i celé sele). Dosloužil, poděkovali jsme mu za výdrž a nahradili ho novým "prasopečem", který, jak dokládá Emanuel ve své FG, měl v našem jachklubu v těchto dnech svou premiéru. Že byla úspěšná, o tom se přesvědčíte na fotkách od Mgr. Emanuela Briestenského.


Květnová neděle
Nepotřebujeme se už ani svolávat. Už pouhá přítomnost v jachtklubu je vizitkou stálé ochoty se kdykoliv zapojit a pomoci všude, kde je to potřeba.
autorem FG je Mgr. Emanuel Briestenský.


Odešel kamarád
Dne 22.května 2017, zemřel ve Znojmě, Jan Pátý. S ním odchází i zbývající z nezapomenutelné bratrské dvojice (Petr zemřel r. 2007). Po léta jsme je vídali mezi sebou, Vranovská přehrada byla jejich celoživotní láskou. Ale i když jsme je později vídali i na moři i oceánu, vždy se sem rádi vraceli.
Znojemský jachting v nich ztrácí neúnavné propagátory.
Honzo, nezapomeneme!


Dokonáno jest..
..zvolání Ladě Kulíška je zároveň i oddechnutím všech, kteří nezištně pomáhali. Zrenovované jsou rozvody vody a elektřiny. Nově jsou mola i prostory YC monitorované kamerami. Náročná přeměna celé oplocené plochy našeho YC, je hotová.
A fotky jsou toho nejlepším důkazem. Vpředu vznikla krytá plocha se stoly a lavicemi, určená k posezení a vzadu zázemí pro tým kouzlící ve zmodernizované venkovní kuchyni na sporáku a grilu dobroty, bez nichž si už dnes nedokážeme nikdo společné letní víkendy, ani představit.
Na oficiální zahájení sezony 2017 si sice ještě pár týdnů počkáme, my jsme ale připraveni už dnes.
Všechno je: "špigl - nikl"!
-Lad.K.


Jarní sobota
Seznam účastníků - Petr Fejt, Roman a Marie Hochmanovi, Martin Jilich, Ivan Jirout, Mirek Klein, Laďa Kulíšek, oba Mirkové Švédovi, Mirek Rezek, Karel Rynda a Dana s Martinem Zemanovi.
A věřte, celou sobotu byli v jednom kole. Co je čeklo? Lepení plováku, oprava nástupního můstku na dvojku molo, zprovoznění rozvodů vody a vylepšení nového altánu upevněním bočních fóliových zástěn.

Laďa Kulíšek to opět s nadhledem komentuje:
"Po valné hromadě jak po kocovině . Je sobota ráno a Ivánek zvoní do ordinace, jedeme na Vrancl .
Jedeme a sluníčko doprovázející nás po celou cestu, dává naději na hezký jarní den . Prezident Mirek "vejboři" už byli u vody a makali až se z nich kouřilo na opravě nástupního můstu na dvojce molu.
Maruška Hochmanová suplovala Emánka koštětem a vymetla zbytech navátého listí.
Rozděláváme epoxid a zjisťujeme , že tužidlo P11 má cenu zlata. Zkrátka není a asi ho již dnes neseženeme . Za pokus to stoji. Po telefonátu odjíždíme Zemanovou jachtou na druhou stranu přehrady, kde nás čeka i s tužidlem Pavel Maštera. Sláva našemu záchranci! Třikrát sláva, dílo může pokračovat! Bezva počasí, dobrá pracovní nálada. Míra s Danou a Martinem skončili s demontáží plováku a na lodičce ho přivážejí ke břehu. Poškození je staré a na dvou místech po vysušení hořakem ho zacelujeme laminátem". "Je odpoledne a vděčně jsme si vzpomněli na Ivančin fantastický guláš. Jeho vůně odzbrojuje všechny umatlané šmíráky a přístavní dělníky . Po kafíčku a sluneční siestě dokončujeme vyrovnání konstrukce stanu a Martin Jilich zajištuje šrouby spoje konstrukce . Zavěšujeme boční foliové stěny. Ano bude to dobré a příjemné proti bočnímu dešti. Vždyť i letos se budou v létě slavit nejedny narozeniny". "Sluníčko zapadá a nad hlavami nám zakrouží modrá cessna. Dva oblouky a zakývání (chtělo by se říci - zamávání) křídly. Pravobokým výkrutem kopíruje švycarský most a jako střela mizí v oblacích. Héééézký! Po chvíli telefonát: - Ahoj, kluci. To jsem byl já -. Roman Pevný, náš člen, kamarád z jachtecu, kterého jsme zvyklí vídat na palubě jeho lodě, jež je v létě na přehradě jako doma. Ještě konkrolujeme epoxidové vyspraveniny . Konečně tužidlo zareagovalo. Příště uvedeme plovák do bojové pohotovosti.
Dáváme si rozchod a těšíme se na další víkend".
- Lad.K.


Valná hromada 2017
Letos jsme ji opět pořádali v tradičním březnovém termínu, přesto však s jednou novinkou. Svolali jsme se do hotelu N v Příměticích. Dvacet osm příchozích bylo jistotou regulérnosti pro její pořádání.
Jachtklub už dávno není spolkem několika kamarádů, jakým byl v dobách svého vzniku. Přibylo členů, dvě mola u kterých kotví dvacítka jachet, průběžně probíhá modernizace vybavení. A zákonitě, tam kde se něco rozvíjí, tvoří, je to doprovázené problémy. A jakoby nebylo dost těch problémů s provozem YC, najde se ještě mezi námi jedinec, který je snad přímo naprogramovaný na negaci všeho, co kdokoliv z těch ostatních vysloví. Jak jinak popsat chování člena jachtklubu pana M.S., který na valné hromadě, nejvyšším to orgánu YCVP, přes mnohá napomenutí a výzvy k pořádku svou nekonstruktivní kritikou a výpady proti vedení i jednotlivcům, jednání schůze opakovaně narušoval. Schůze má svůj, dopředu navržený program a body k projednávání, které jsou řazeny za sebou v určitém logickém pořadí. Nelze projednávat přednostně problémy, které se někomu, byť pronášené velmi hlasitě, zdají veledůležité, ve skutečnosti však nic neřešící.

Prezident YCVP, pan Miroslav Švéda ve svém zhodnocení všeho, co se udělalo od minulé valné hromady, nezapomněl skutečně na nic a tak nikoho také nepřekvapila částka vložená do modernizace a vybavení jachklubu. Stoupají i základní výdaje, jako jsou energie, voda a hygiena, nemalou částku si vyžádá roční nájemné pozemků a údržba obou mol, u kterých kotví o sezoně dvacítka našich kajutových lodí. Poté jsme odsouhlasili akční program, přidělili datumy k jednotlivým klubovním regatám, vyslechli výčet problémů které ještě čekají na vyřešení a schválili finanční rozpočet na letošní rok.

Po přestávce na občerstvení proběhly volby do výkonného výboru a revizní komise.
Staronovým prezidentem jachtklubu zůstává Ing. Miroslav Švéda, viceprezidentem je opět Libor Malafa, do výkonného výboru byli valnou hromadou potvrzeni: - Mirek Klein, Ing. Petr Zeman a Martin Zeman a do revizní komise byli zvoleni: - Pavel Bula, Ladislav Holík a Roman Kulíšek.
Naše řady se rozrostly, po roční zkušební lhůtě o dva nové, řádné členy - Petra Fejta a Martina Jilicha. Dalšími dvěma čekateli se stali - paní Blanka Hálová a Radim Svitok.

NOVÉMU VEDENÍ PŘEJEME ÚSPĚCH, KLID PŘI PRÁCI A DOSTATEK ENERGIE NA PROSAZOVÁNÍ SVÝCH ROZHODNUTÍ!


Budeme v suchu
Co mají tyhle dvě fotky společného? Jedině místo, kde jsou foceny. Dřívější párty stan už se nedožil jara, takže ho musel nahradit ten druhý, zářící novotou. Podařilo se pokrýt zbytek plochy za bránou, takže od nynějška již, skutečně, budeme v suchu.
Půlroční snaha byla korunována výsledkem, který stojí za připomenutí.
Laďa Kulíšek popisuje detaily celé akce: "Letmo si zavzpomínám. Je prosinec 2016, ježíšek rozdává dárky. A tak mně napadlo, že naše klubovní zázemí na Vranově, by taky potřebovalo dáreček. Už na podzim bylo zřejmé, že náš maxi párty stan jara nedožije. Na otázku jaký a pochopitelně za kolik, se nabízely dvě možnosti. Vždy jde především o peníze a tak vyhrála nynější varianta. VV YCVP vypsal vánoční sbírku. Někdo dal 100, někdo 200 i 300, další dali 500 i 1000. Možnosti mají lidé různé".
"Nemálo starostí bylo se zhotovením potahu na střechu. Nakonec se nám podařilo vyjednat bezkonkurenční cenu 150kč za metr perfektního materiálu i s prací. Konstrukce se musela promyslet taky do detajlů. Nestojí totiž na volné ploše, ale musela se vejít, jak výškově tak plošně, do volného prostoru mezi klubovnou v mobilhajmu a vstupní bránou. Proto jsem se radil i s učitelem fyziky Emánkem. Desítky papírů s nákresy a skicami, byly nakonec v dílně za pochodu přehodnoceny a zámečnický machr Drozd udělal vše, jak jsme to potřebovali. Výsledkem je staticky i tvarově nejvhodnější řešení celého prostoru".
" A z čeho to všechno vyrobit? Velký náš fanda a mecenáš Bohuš Eratů daroval na výrobu jeklový materiál. Další náš velký nadšenec Petr Fejt koupil a dovezl náklaďák trubek, ze kterých se zhotovily podpůrné stojiny. President Míra s jeho tátem to všechno nařezali na požadovanou délku a odvezli do dílny ke zpracování. Trojitý nátěr byl financován za výměnu za pořezané dřevo z haluzí nad klubovnou. Na odvoz z dílny na Vranov, mně bratřík Petr zapůjčil obrovský přívěs a Mirek Rezků odšoféroval, téměř nadměrný náklad třech modulů kostry altánu. Jsou to desítky a desítky hodin nezištné práce s jasným výsledkem".
Lad.K.
Když se podaří dobrá věc, je z toho vždy překrásný pocit. Celková hodnota díla je cca 25 000 kč. Díky vánoční sbírce a práci mnohých, z klubovní kasy ubylo pouhých 6 000kč.
autory fotek jsou Mirek Rezek a MGr. Emanuel Briestenský:


Technické prohlídky plavidel
V příloze zasíláme informace o technických prohlídkách malých plavidel pro rok 2017, zveřejněné na webových stránkách Státní plavební správy. V Yacht clubu Vranovská přehrada jsme termíny naplánovali na dny 25.5. a 17.8.2017 od 10:00 do 12:00 hod. , doufáme, že vám budou termíny vyhovovat. Také letos upozorňujeme na novelizaci zákona 114/1995 Sb. o vnitrozemské plavbě a prováděcí vyhlášky 334/2015 Sb. o vedení rejstříku malých plavidel a technické způsobilosti malých plavidel. Při technické prohlídce plavební úřad zkontroluje, zda plavidlo splňuje technické požadavky na bezpečnost provozu uvedené v příloze č. 2 vyhlášky, včetně povinné výstroje plavidla.
Dagmar Grohmannová - referent dokladů plavidel
Státní plavební správa - pobočka Přerov
Bohuslava Němce 640/2750 02 Přerov
Ústředna: +420 581 250 911
Fax: +420 581 250 910
E-mail: pobockaprerov@plavebniurad.cz
Internet: http://plavebniurad.cz/
příloha ke stažení


Námořnický maškarní bál 2017
Tak opět je tu únor a s ním i náš tradiční námořnický maškarní bál. Šestnáctý ročník, to už je nesporně pozoruhodná tradice v pořádání takovéto akce. A přece ten letošní ročník byl něčím hned na začátku novým. Bylo to místem pořádání. Poprvé jsme ho uspořádali v hotelu N v Příměticích a hostů přišel dvakrát větší počet nežli tomu bylo v minulých ročnících. Mezi stovkou hostů, byli nejen členové jachtklubu.

Sál je nutné vyzdobit už s mnohahodinovým předstihem.
Foto: Mgr. Emanuel Briestenský

Ing. Miroslav Švéda, prezident jachtklubu Vranovská přehrada bál zahájil, pozval přítomné na parket a s přáním dobré zábavy odstartoval mnohahodinovou přehlídku nejrůznějších masek pirátů, mořských pan a příšer, jakož i dámských rób a tanečních stylů a tanečních kreací přítomných pánů. Prostě, lidičky od vody dokazovali každým okamžikem, že se bavit umějí a užívali si to.

Mirek Švéda pár slovy vysvětluje:
"Když jsme se letos rozhodovali o pokračování tradice pořádání našeho jachtařského bálu, museli jsme se zamyslet hlavně nad místem konání této akce. Protože prostory M-centra v mezidobí dostaly výrazně jinou tvář než bývalo zvykem, dospěli jsme k rozhodnutí, že tam už bál pořádat nebudeme.
Naštěstí jsou ve Znojmě a jeho okolí ještě i jiné podniky, a tak jsme na radu Tondy Hadrouška zvolili jako místo konání Hotel N v Příměticích".
"A jak se později ukázalo, byla to přímo skvělá náhrada za M-centrum. Dokonce jsme letos měli jednu z nejvyšších účastí na bále v jeho historii, téměř 100 lidí. Výzdobu sálu ať zhodnotí jiní, ale děkuji všem, kteří se na její přípravě podíleli. Myslím, že se nám to povedlo, i když to bylo v tomto prostoru poprvé, takže to nebylo tak snadné jako v M-centru, kde to již bylo za minulá léta natrénované. Příjemným překvapením, alespoň pro mne, byl výkon muzikanta pana Krčála, kterého jsem já zažil poprvé. A díky němu se na parketu v hojném počtu všichni bavili až do brzkých ranních hodin začínající neděle".
"Ještě jednou děkuji všem členům, kteří se na přípravě celého bálu podíleli, jmenovitě Láďovi Kulíškovi, Liborovi Malafovi, Emánkovi Briestenskému, Emilovi Svobodovi, Mirkovi Kleinovi a všem hostům, kteří se na úspěchu celého bálu podíleli svojí návštěvou, čímž korunovali naše úsilí věnované přípravě".

Láďovi Kulíškovi, přestože po všechna ta léta stál u příprav a organizace bálů takže by mohl jako nejzasvěcenější o zákulisí akcí dlouze mluvit, stačí k hodnocení pouhých pár vět:
"Chválit je co. Účast je obrovským překvapením. Devadesát osm plesajících, jsme nikdy neměli. Prostředí nové, neokoukané. Výzdoba a dekorace jak tradiční, tak i nová, obohacená o nové prvky, jinak zůstal zachován styl a koncept. Hudba na jedničku. Mnozí přijeli i z daleka a využili možnosti noclehů přímo v hotelu. Nic nám nebrání začít s další tradicí. Co říkáte na myšlenku, že místem pořádání dalších ročníků jachtbálů, bude hotel N?
Jsem pro, všemi deseti".
- Těším se na příští ročník!

Mezi tradiční účastníky patří i Marie a Pavel Karšulínovi. Na parketu se činili snad ještě lépe, než v létě na palubě své jachty Malibu, která patří k ozdobám naší klubovní, vranovské flotily.
Marie ve zkratce hodnotí:
"Změna je život aneb jachtařský ples 2017 v kostce".
"Plusy: Nové prostory, nádherná výzdoba, dobré jídlo - klasický řízek příjde vždycky vhod, ochotný personál, příjemní plesoví návštěvníci.
Mínusy: nedobré víno, příliš hlasitá hudba, absence tradičního "maršála Malinovského", málo prostoru k přátelské komunikaci.
Ale my s Pavlem jsme si ples užili, protože jsme se, byť na malém tanečním parketu, tužili".

Petr a Jitka Fejtovi museli vážit cestu až z Velkého Meziříčí, aby se mohli pobavit s kamarády. Petr pracuje v oboru, takže umí posoudit prostředí bálu v souvislostech. Nejen zábavu, ale i služby na bálu vidí očima profesionála.
- Říká: "Podle mého názoru byl bál povedený, je věcí názoru na velikost kapely. Moje představa byla alespoň o třech hudebnících je ale pravda že na velikost sálu i toto stačí. Co se týká večeře a obsluhy tam bych viděl největší otazník. Jelikož v tomto oboru pracuji chyběl mi profesionálnější přístup obsluhy, větší nabídka lihovin i lepší kvalita vína".
"Na konec to nejlepší, skvělá výzdoba a nachystání, obrovské poděkování organizátorům" !!!
"Co předčilo mé očekávání? Skvělá parta lidí kteří se umí bavit, skvělá nálada, to zahřeje u srdíčka"!
- Přeji hezké dny a hodně pohody!

Ze sousedního jachtklubu YCZN, nemají na účasti na našich bálech žádný zájem, kromě dvojice, která je mezi námi doslova jako doma. Jsou to manželé Vystrčilovi, kteří už patří takřka k inventáři.
Přesto, že své hodnocení vměstnali do dvou vět, je patrné, že se jim tam opět líbilo:
"Na plese se nám líbilo, jídlo bylo perfektní, hudba také dobrá, ale to víno ten dojem trochu kazilo".
"I tak jsme byli spokojeni, za což Vám všem děkujem!".

Manželé Dagmar a Richard Bourkovi, patří mezi skalní fandy našeho jachtklubu, chodí na naše bály od prvopočátku. Proto nepřekvapí, že se s námi veselili i letos.
Richard:
"Změna prostředí pro tento tradiční bál byla velice dobrou volbou. Příjemné bylo uvítání při vstupu do sálu. Nový hudebník nabídl rozmanitý repertoár muziky, kde se mohl každý z návštěvníků pobavit dle chuti. Je fakt, že se hudba rozléhala po sálu hlasitěji a tím potlačovala vzájemnou komunikaci netančících".
"Já s manželkou a s dalšími partnerkami jsem si ples užil v plné míře. Výzdoba v těchto prostorách byla jako obvykle pěkná a přiměřená. Velkou chválu musíme vyslovit kuchaři, který nám předložil skvěle připravený řízeček. Pokud bychom hodnotili , tak 1++".

Mirek Švéda bál zahajoval, jemu patří i závěrečné zhodnocení:
"Ten, kdo tam nebyl, jeho škoda, my ostatní se už jistě těšíme na příští rok, kdy bude tahle úspěšná tradice pokračovat dalším dílem".

a zakončím to tradičním:
- NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2017 SKONČIL!
- KDO PŘIŠEL, TEN VIDĚL A ZCELA JISTĚ SE I POBAVIL!
- AŤ ŽIJE NÁMOŘNICKÝ MAŠKARNÍ BÁL 2018!


Masopust u nás
V sobotu 4. února nám přistála v e-boxech zpráva od Ládě Kulíška.
Po rozkliknutí bylo jasno: "Kdo chce a může, sraz dnes ve 14h v klubovně za pláží. Čeká vás admirálská masopustní veselice pro všechny zdarma".
Sešlo se celé zdravé jádro, osvědčená sestava ze zimních plaveb. I když jsme se sešli po sobotních domácích obědech, podávaný "wurst canone gulasch a la Ivanka", přišel k chuti. Poté bylo třeba vyřešit ještě jedno dilema týkající se našeho mola. Posunout na větší hloubku, nebo vyčkat na blížící se zvednutí hladiny související s jarním táním?
Ani na chvilku masopustního veselí jsme nezapomněli.
Laďa svedl vysilující zápas se zubatou potvorou, která se prožrala ledem u mola plného kajutovek. Jak je vidět na fotkách, šlo o zvláštní druh z rybí říše, o vranovského žraloka. Je škoda, že se nestvůře podařilo uniknout zpátky do jezera. Chlapi, při letním koupání, pozor!
Rozverným koulováním vše vyvrcholilo. Pokračovali jsme gruntováním klubovny a oživením ospalé nástěnky u vstupu do jachtklubu.
V podvečer skončila další akce našich jarních nedočkavců.
Lad.K.


Zrádná místa
Na webovkách, r. 2012 mám zmínku od Pigiho o zrádnosti ledové pokrývky jezera, s několika fotografiemi.
Pigi z YCZN je znalcem Vranovské přehrady. Na Vranov už jezdí od dětství a tak rozhodně ví o čem mluví, když varuje:
"Posílám ti fotky zasněžené přehrady. Všimni si vzadu za Dory na ledě tmavého fleku. Je to ta jedna z pověstných děr - nezamrzlá přehrada - místa se slabším ledem, která vznikají od plynů uvolňujících se ze dna jezera a stoupajících k hladině. Když není sníh tak se dá snadno přehlédnout a neštěstí je hotové!"

Stejný názor má i Honza Pátý:
"Led uvěznil v přístavech nejenom lodě osobní lodní dopravy, ale i S/y Dory z YCVP. Proti zamrznutí a poškození ji chrání bublinky z malého kompresoru, s kterými vystupuje k hladině voda teplejší nežli je na povrchu a kolem lodě vytváří malý rybníček.
Pozor, uprostřed jezera stoupají k hladině bublinky, vytváří laguny s několikacentimetrovým ledem, které jsou životu nebezpečné. Při zasněžení ledu se poznají podle tmavě zabarveného sněhu. Při zrcadlovém ledu jsou laguny záludnou pastí".

A Pavel Maštera, který už léta vyhledává nebezpečná místa na přehradě a upozorňuje na ně, říká:
"Ano, těch míst je víc, ale tato, je každou zimu na stejném místě, jak jsem si ověřil u místních. Posílám ti pár fotek onoho místa. Fotky jsou z února 2012, kdy jsem se snažil zjistit její GPS souřadnice".

Letošní tragédie opět varuje!
Nebezpečí, jak je vidět, je trvalé!!!!

- Tonda -


Ztráta kamaráda
Tragédie, která nás hluboce zasáhla. Při bruslení na Vranovské přehradě, ve čtvrtek 19. ledna tragicky zahynul náš kamarád, chatař ze Švýcarské zátoky, Aleš Mahel. Miloval Vranovskou přehradu už od dětství. Když v roce 2000 vznikl na přehradě nový jachtklub Vranovská přehrada, Aleš Mahel se aktivně zapojil do realizace našeho prvního přístavu - mariny, pod mostem na pokraji Švýcarské zátoky. Patřil k zakladatelům záchranné, hladinové služby jachtklubu ustavené v r. 2001. . Prožili jsme s ním mnohé krásné chvíle. Nezapomenutelné jsou vzpomínky na společné plavby, kdy se svou jachtou "Catalina", patřil k ozdobám naší flotily.

Mezi první články na webovkách YCVP, patřil i tento z roku 2001, o kuriózním jevu na Vranovské přehradě, který nejlépe svědčí o jeho obětavosti a snaze pomoci za všech okolností:
Vranovskou přehradu překvapilo tornádo
Ve středu 23. srpna překvapilo návštěvníky Vranovské přehrady tornádo. I když bylo, jak se říká kapesní (o průměru pouhých asi 30 metrů), přesto stačilo napáchat škodu. Kuriózní na tomto u nás nevšedním úkazu je, že řádilo jen v ústí Švýcarské zátoky u kotviště Jachtklubu Vranovská přehrada.
Svědectví pana Oty Pelanta: "Na hladině přehradního jezera bylo bezvětří. V 15.30 jsem uslyšel zvuky vířící vody a hladina asi 100 metrů od našeho Yachtklubu byla mírně zvlněná. Vlajky na stožárech se ale ani nehnuly. Větrný vír přitom zvedl vodní tříšť i se zakotvenými plachetnicemi třídy Atol. Kajutovky Dagmar i Veronika zvedl do výšky téměř dvou metrů nad vodní hladinu. Během pěti, deseti vteřin byly obě lodě převráceny, přitom každá z nich váží 400 kilogramů. Pokud vím, tak toto tornádo mimo několika odfouknutých lehátek a převrácených slunečníků jiné škody nenatropilo."
Dalšími svědky uváděné události, která jenom díky šťastné náhodě neskončila tragicky, byli chataři z protější strany Švýcaráku, Aleš Mahel a Ota Mezník ze Znojma. Oba dva nejen potvrdili předcházející svědectví, ale obětavě pomohli při záchraně převržených plachetnic.

Aleši, nezapomeneme!


Na tři krále..
..o krok dále. Tuhle pranostiku jsme si u nás trochu zaktualizovali. Koledníky byli jachtaři z našeho YC a jejich starosti nebyly zrovna sváteční. Posledních pár mrazivých dnů varuje ty, kteří netradičně zimují na vodě u prvního mola. Naši Vranovskou přehradu stahuje ledová past. Teplota ani přes dny neklesá pod mínus 13°, v noci je mráz ještě větší.
K vůbec prvnímu pokusu použít proti zámrazu hladiny kolem lodi, probublávajícího vzduchu stoupajícím ode dna k hladině, úspěšně použil Honza Pátý před šesti lety při zimování jachty Dory. Použil tehdy stařičký, zubařský kompresor a perforovanou trubku položenou na dno jezera.
Ekonomičtější a s větší účinností se jeví použití současného systému se soustavou ponorných čerpadel . Láďovo Calypso, Triton Mirka Rezka, Kelt Zemanových, Bavaria Petra Fejta, Nika Libora Malafy a statečná stařenka - Modrá Mary (co ta už toho zažila), naše populární dřevka. I plachetnice Romana Hochmana.
Budou vzdorovat nepřízni zimy s pomocí unikátního systému čerpadel proti zámrazu vodní hladiny kolem celé skupiny lodí. Systém navrhnul a nainstaloval Mirek Rezek, s pomocí ostatních zainteresovaných. Všechno jsme odzkoušeli, i zapínání signálem z mobilu. Osobní investice v hodnotě několika tisíc jako dar pod stromeček jachtklubu od Mirka Rezka Ládi Kulíška. Jak jsme se přesvědčili, nápad i provedení je precizní. S výsledkem jsme spokojeni.
Ještě posouváme molo. Je to rasovina. I kotvy je nutno převázat. Na co šáhneme, to okamžitě přimrzá.

Poté ve 14h, vyplouváme s Calypsem na lednové jezero, jako už mnohokrát, v posádce nechybí Zemanovi, Fejtovi, Zeman Petr, Klein, Švéda a samozřejmě Kulíšek.
Začínáme tradičním směrem do Lančováku. Až ke Stříbrné zátoce je již spoutaný čtyřcentimetrovým ledem. Pokračujeme nahoru k čerpačce. Kousek za ní už je, kam dohlédneme, souvislá vrstva ledu.
Vracíme se na jezero. Na Calypsu se vaří kvanta čaje a grog. Kamínka v podpalubí fajrují naplno. Nic nám ale nemůže pokazit veselou náladu z téhle Tříkrálové, kolednické plavby. Švýcarák je zamrzlý až k mostu. Vracíme se do přístavu právě včas. Stačíme se vyvázat v boxu a soumrak za námi zavírá bránu jachtklubu.
Pokračujeme u Mirka Kleina ve vyhřáté chatě, kde spřádáme plány na letošní sezonu.
- Lad. K.